Ikona strzałka
Powrót do bloga

Czego Nauczyłem Się o Chmurze w Polsce w Roku 2015 (i Jak Możesz Na Tym Skorzystać)

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
28/12/2015

2016
Kolejny rok mija, ale za to jaki rok.
Zamiast pisać o przewidywaniach na 2016, napiszę czego się nauczyłem… pracując przy wielu ciekawych projektach, uczestnicząc w spotkaniach user group, pisząc artykuły, rozmawiając z innowacyjnymi prezesami, dyrektorami i architektami z polskich oraz międzynarodowych przedsiębiorstw.
Nie chcę Cię zanudzać. Więc przejdźmy do konkretów.

Migrowanie do chmury “Na Hurra” nie udaje się

Uczestniczyłem przy kilku projektach, gdzie zaczynano z małym środowiskiem. Budowano powoli, uczono się chmury, budowano kompetencje. Następnie był wzrost. Takie podejście w 90% kończyło się sukcesem.
Uczestniczyłem też w kilku projektach, gdzie uznawano, że przeniesiemy wszystko do chmury… przecież jest teraz na to moda. Kompetencje zbudujemy po fakcie, zróbmy to na zasadzie migrowania 1:1. Takie podejście w 90% kończyło się porażką. Pozostawał niesmak do chmury. Problemem nie była chmura, tylko za szybkie podejście do trudnego tematu.

No Idea
Zadanie dla Ciebie: Wybierz prosty projekt i uruchom go w chmurze. Skorzystasz Ty i cała Twoja firma. Obejrzyj też moje wystąpienie na InfraXstructure.

Zrozumienie kosztów w chmurze wymaga doświadczenia

Pewnie czytałeś już jeden z artykułów na chmurowisku z cyklu “Za co płacimy w…”. Obecnie pracuję nad artykułem “Za co płacimy w Azure”. Jeżeli nie czytałeś artykułu, zapewne podchodziłeś do wycenienia danej usługi w chmurze.
Zrozumienie kosztów jest trudne. Nie podchodź do tego sam, jeżeli nie wiesz jak działają usługi w danej chmurze, jak zbudowane jest Twoje środowisko, jaką umowę będziesz miał z dostawcą.

Captain Kirk Approves
Zadanie dla Ciebie: Skorzystaj z usług partnerów i dostawców. Oni przechodzili przez ten proces dziesiątki razy. Wiedzą co policzyć, na czym oszczędzić i gdzie można popełnić błąd. Nauczysz się z nimi przy pierwszym projekcie, potem będzie łatwiej.

Dla każdego chmura jest czymś innym

Dla jednych chmura to wirtualne maszyny na żądanie, dla drugich miejsce gdzie trzymają backup danych, dla innych środowisko do przetwarzania dużej ilości danych raz w miesiącu.
Dla jednych to styl życia, dla drugich to jedyna możliwość prowadzenia projektów w 2015, dla innych zło zrodzone w czeluściach piekła, które chce zabrać wszystkim pracę.

Sunglasses
Zadanie dla Ciebie: Poczytaj, co o chmurze sądzą eksperci z całej Polski i nie bój się mieć własnego zdania o chmurze publicznej, prywatnej i hybrydowej. W Polsce ten rynek się dopiero kszałtuje. Potrzebni są eksperci z mocnymi opiniami.

Brakuje specjalistów od chmury

Ilość osób na poziomie CIO, VP, dyrektor, którzy pytają mnie o polecenie kogoś do tematów chmury jest większa od ilości takich osób, które znam. Wielkie firmy właśnie teraz ruszają z projektami w chmurze, a brakuje im specjalistów i doświadczonych managerów.
Jest tyle materiałów, tyle szkoleń, tylko możliwości do testowania, a nadal ekspertów znających się przynajmniej na jednej chmurze jest mniej niż 50 w całej Polsce. To za mało.

Superman
Zadanie dla Ciebie: Ucz się, a w 2016 nie będziesz miał problemu z BARDZO dobrze płatną pracą. Zacznij od Pluralsight. Ja używam na co dzień.

A w szczególności brakuje magików od danych w chmurze

Początek rozmowy to głównie infrastruktura. Koniec rozmowy to tematy Big Data, analityki, predykcji i naukowców od danych (tak chyba możemy przetłumaczyć pięknie brzmiące Data Scientist). Jaki ma z tym związek chmura? Coraz więcej danych trzymamy w chmurze i coraz więcej chmurowych narzędzi ułatwia nam pracę z danymi (zobacz chociażby Azure Machine Learning lub Azure Data Lake Store).
Firmy chcą zdemokratyzować prezentację dowolnych danych. Firmy chcą opierać podejmowanie decyzji biznesowych na danych. Potrzebni są DataOps, którzy ułatwią zbieranie wszystkich danych z organizacji i przekazywanie ich w odpowiedniej formie do naukowców od danych, analityków, końcowych użytkowników. Potrzebni są naukowcy od danych, którzy z petabajtów danych w połączeniu ze strumieniami danych z tysięcy źródeł, mogą wydobyć zależności, które wyniosą nasz biznes ponad konkurencję.

Que
Zadanie dla Ciebie: Zacznij się uczyć tematów dookoła Big Data i Machine Learning, skupiając się na danym dostawcy cloud. Przejdź swój pierwszy tutorial: Tutorial for Data Scientists. Następnie zacznij bawić się z otwartymi zbiorami danych.

Firmy niechętnie mówią o tym, że używają chmury

W 2014 znalezienie firmy, która używa chmury w Polsce było trudne. Pod koniec 2015 ciężko znaleźć firmę, która nie używa chmury chociażby w małym stopniu.
Na nieszczęście nas wszystkich, większa część tych firm nie dzieli się informacją o używaniu chmury na zewnątrz. Przychodzimy na spotkania user groups, konferencje, słuchamy, jednak nie chcemy mówić o naszym podwórku. Dzieje się to głównie z powodu strachu “że ktoś się dowie”. Drugim powodem jest “Przecież to nic szczególnego, czym można by się dzielić”. Potrzebujemy takich historii. Polska (jedna z ostatnich w Europie pod względem wykorzystania chmury) potrzebuje TWOICH HISTORII.

Give Them Nothing
Zadanie dla Ciebie: Jeżeli używasz chmury nawet do środowisk developerskich, to dziel się tym ze światem. Będzie to dobre dla Twojej firmy, Twojej kariery i społeczności. Zacznij od spotkania grup użytkowników, w szczególności Cloud Beer.

Nie mamy pomysłu na wykorzystanie chmury, do czasu aż…

Kojarzymy chmurę jako wirtualne maszyny i często to nie pasuje do naszych projektów. Nie mamy pomysłu, gdzie ta “chmura” mogłaby nam pomóc. Jednak chmura, to nie tylko wirtualne maszyny. W takim Azure jest kilkadziesiąt usług, która w połączeniu potrafią cuda.
Najwięcej projektów i pomysłów na użycie chmury rodzi się na warsztatach. Gdy wraz z dobrym instruktorem przechodzimy przez taki serwisy jak DocumentDB, App Service, Traffic Manager, to nagle zaczynasz składać fakty do kupy. Eureka! Przecież problem, z którym się borykam od miesięcy, ma swoje rozwiązanie w chmurze i będzie kosztował $40 miesięcznie. Wystarczyło połączyć kropki.

Understand Cloud
Zadanie dla Ciebie: Jeżeli nie wiesz jak chmura Ci pomoże, to zadzwoń do dostawcy lub partnera i umów się na dobre całodniowe warsztaty, gdzie poznasz prawie wszystkie usługi danego dostawcy. Pomysły same przyjdą do głowy. Zawsze w wolnej chwili możesz się wspomóc tym artykułem.

Chmury padają… i dobrze

Chmury padają, SLA jest zależne od wielu czynników, a w naszym Data Center nie mieliśmy awarii od 4 lat. Często możemy to usłyszeć od firm, które miały na tyle szczęście i awarie ich ominęły. Z chmurą jest inaczej, bo każda, nawet najmniejsza awaria, jest ogłaszana szybko.
Chmura to nowe podejście do architektury Twojej aplikacji i systemów. W chmurze aplikacje budujesz inaczej. Dobrze zaprojektowana aplikacja jest odporna na awarię serwera, regionu, a nawet (coraz częściej) jednej chmury. Jeżeli chcesz robić to tak samo, jak do tej pory, może chmura nie jest dla Ciebie.

You trusted me
Zadanie dla Ciebie: Jeżeli jednak decydujesz się na chmurę, naucz się projektować systemy odporne na awarie jednego serwera, jednego regionu, a może nawet jednej chmury. Będziesz spał spokojniej.

Porównanie dostawców jest cholernie trudne

Trafił mi się mail od mojego kolegi, który dowodzi olbrzymim projektem migracji do chmury na światową skalę. W mailu napisał, że rozważa 5 dostawców. Odradziłem mu to. Ciężko jest zrozumieć wszystkie usługi jednego dostawcy. Mi zestawienie usług 3 dostawców zajęło wiele weekendów. A nie zdążyłem wejść w szczegóły.
Najlepszym sposobem jest rozpoczęcie od zabawy. Ale Mirku… Od zabawy?… My jesteśmy poważnym przedsiębiorstwem. Wybierz jedną chmurę, zacznij zarażać ludzi w firmie. Schemat jest ten sam. Twoi ludzie muszą poczuć się swobodnie z chmurą. Nauczyć się z nią WSPÓŁpracować. Zaczynanie od kilku chmur kończy się zdezorientowaniem, zwątpieniem we własną egzystencję i czasami niestrawnością (zobacz ile nowości/zmian w danej chmurze wychodzi tygodniowo, następnie pomnóż to przez ilość chmur, które chcesz ze sobą porównać).

Comparison
Zadanie dla Ciebie: Wybierz jedną chmurę. Zacznij poznawać i budować. Jeśli dana chmura okaże się fiaskiem, to zrezygnuj i zacznij z drugą. Zanurz się w archiwum Chmurowiska.

Obawy przed trzymaniem danych w chmurze znikają

Banki, firmy ubezpieczeniowe, instytucje państwowe trzymają dane w chmurze. Ojeju. A Ty nadal boisz się o swoje zbiory. Nie ma najmniejszych obaw, ścieżki są przetarte, kancelarie prawne znają procesy. Jest dużo mitów, w który wierzymy, nie sprawdzając rzeczywistości.
Nawet jeżeli strach pozostaje, to już dziś technologia pozwala szyfrować dane na każdym poziomie: dysk, baza danych, pliki. W prosty sposób możesz też ograniczać dostępy do określonych zasobów w chmurze. Lista możliwości dookoła bezpieczeństwa jest długa.

Brak obaw
Zadanie dla Ciebie: Przestań się bać. Spytaj firmy, które przeszły przez proces. Pomogą. Nie wiesz do kogo uderzyć? Call me.

99% firm używających chmury, używa chmury hybrydowej

Tak jak chmura publiczna ma wiele twarzy, to chmura hybrydowa ma ich jeszcze więcej. W moim słowniku to środowisko, którego przynajmniej mała część znajduje się w chmurze publicznej.
Niektóre firmy boją się pojęcia: chmura publiczna. Sprawne zastąpienie sformułowania “chmura publiczna” nazwą “chmura hybrydowa” sprawi cuda. Na koniec dnia będzie mowa o tym samym i chmura stanie się czymś smakowitym w Twojej organizacji.

Hannibal
Zadanie dla Ciebie: Przeczytaj ten artykuł o chmurze hybrydowej i dowiedz się jakie twarze ma hybryda.

Część firm nie zdąży…

Na koniec najbardziej bolesne. Kilka osób straci pracę, kilka nie odnajdzie się na rynku pracy. Nie będą to ludzi z firm, które wdrożyły chmurę. Oj, nie. Ludzie w tych firmach rosną, zdobywają zaufanie biznesu i awansują szybciej niż by chcieli.
Problemy będą miały działy IT, które ociągają się z chmurą i tym samym nie nadążają z zaspokajaniem zapotrzebowań biznesu. Biznes przegrywa z konkurencją. Firmy upadają… “Ale Mirku, przecież my to wszystko robimy w naszym data center od 1995 roku”. Oczywiście. Jest to opcja. Pamiętajmy na koniec dnia, że chmura nie rozwiązuje żadnego problemu, którego nie rozwiązalibyśmy w naszym data center… Pozwala to jednak zrobić szybciej i taniej… i tu pojawia się przewaga konkurencyjna.

Nie zdążę
Zadanie dla Ciebie: Jeżeli Twoja firma nie ma projektów w chmurze w najbliższych 6 miesiącach, to uciekaj. Są setki innowacyjnych firm, które mają gigantyczne braki kadrowe. Czekają na Ciebie. Jeżeli jednak chcesz zostać, to wyślij ten artykuł do swojego szefa: Mówiąc NIE Dla Chmury, NA PEWNO Zapominasz O Tych Rzeczach.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.