Strona Główna / Blog

Kto Korzysta z Chmury w Polsce (I Na Świecie)

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

Kto korzysta z chmury w Polsce

Nic tak nie działa dobrze na budowanie naszej świadomości o jakości produktu, jak referencje.

Postanowiłem więc zebrać w jednym miejscu informacje o największych i najciekawszych wdrożeniach usłg cloud computing w Polsce i na świecie. Mimo, że mam dostęp do kilku, bardzo ciekawych, ale też bardzo niepublicznych informacji, w tym wypadku posłużę się tylko tym, co można znaeźć w Internecie.

W poniższym artykule skupimy się głównie na usługach Infrastructure as a Service, jednak część z wymienionych firm korzysta również z innych usług (Backup as a Service, Desktop as a Service, Platform as a Service, etc.).

Robiąc wyszukiwanie do tego artykułu, nasunęła mi się jedna myśl:

Polscy dostawcy robią ZA MAŁO pracy związanej z marketingiem w oparciu o obecnych klientów.

Sam prowadząc firmę X, chciałbym widzieć jak inne firmy z branży X zyskały na wdrożeniu usług cloud computing…. Swoją drogą, część zagranicznych dostawców popełnia dokładnie ten sam błąd, tracąc BARDZO dużo biznesu.

Wybaczcie dostawcy, ale trudno mi polecić czyjąś usługę, jeżeli nie macie choćby jednego klienta, o którym mówicie publicznie!

Jeżeli jesteś dostawcą, który może podzielić się informacją o swoich klientach IaaS to zostaw komentarz. Jeżeli używasz chmury i możesz się o tym publicznie podzielić, pisz również.

Dostawcy i Klienci Cloud Computing Spoza Polski

Dostawcy zagraniczni kładą gigantyczny nacisk (chociaż omijają polski rynek) na zbieranie referencji i wykorzystywanie tych referencji, aby udowadniać, jak ich usługi są bezpieczne i wzbudzają zaufanie nawet największych przedsiębiorstw.

Amazon Web Services

Microsoft Azure

Rackspace

Google Cloud Platform

SoftLayer

Dostawcy i Klienci Cloud Computing w Polsce

Mimo, że w Polsce jest około 32 dostawców usług cloud computing (na dzień 13.03.2015). Tylko mała część z nich, około 4, dzieli się informacjami o klientach usług cloud computing.

Bardzo brakuje mi informacji od takich firm jak EXEA, serwery.pl, GTS (T-Mobile), Netia, Onet, o ich klientach.

Może gdzieś są,

W określonym czasie, nie udało mi się ich znaleźć (wszedłem w buty klienta, który ma 3 minuty na znalezienie interesujących informacji na stronie dostawcy).

Nie podoba mi się też sposób, w jaki część dostawców miesza używa referencji z innych projektów, jako referencji cloud computing. Warto na to zwracać uwagę, gdyż duża część firm dodaje usługi cloud computing, jako kolejne produkt w ofercie

Przyjrzyjmy się więc firmom, które na swoich stronach jednoznacznie pokazują nazwy klientów powiązanych z usługami cloud computing.

e24cloud

 • Audiofeels
 • Whalla Labs
 • zuchrysuje.pl
 • Patotej
 • Sellbox

Oktawave

Atende Business Cloud – CloudiA

 • Wprost
 • Mobilis
 • Agata Meble
 • Expander
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

COIG

 • Kompania Węglowa S.A.
 • ELZAB S.A.
 • VidCom.pl Sp. z o.o.

Dostawcy Spoza Polski i Klienci z Polski

Mam tą przyjemność, że znam dużo większą liczbę użytkowników zagranicznych usług cloud computing (w szczególności AWS). Poniżej dzielę się tylko częścią z dostępnych publicznie referencji.

Tu zewnętrzni dostawcy bardzo marnie dzielą się na swoich stronach informacjami o polskich klientach, co jest nie do zaakceptowania, przy tak dużym wzroście i zainteresowaniu polskich przedsiębiorców.

Amazon Web Services

Microsoft Azure

Pamiętaj, że są firmy, które korzystają z usług więcej niż jednego dostawcy usług cloud computing. Spotkałem się z firmą, która ma 4 dostawców usługi IaaS. Warto więc na pewnym etapie ich porównać. Odpowiedzieć sobie na pytanie, co ma dostawca A, a czego nie ma dostawca B.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym aspekcie napisz do mnie. Jeszcze w tym tygodniu umieszczę na chmurowisku spis prawie 200 pytań, które powinieneś zadać swojemu dostawcy cloud computing, przed zakupem usługi.

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.