Ikona strzałka
Powrót do bloga

Czym Jest Ten Cały Cloud Computing – PYTAMY EKSPERTÓW

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
12/02/2015

Czym Jest Cloud Computing
Czym jest cloud computing?
Znasz to pytanie? Usłyszałem je w ostatnim czasie dziesiątki razy. Od kolegów, którzy mają swoje określenie, ale szukają opcji do żywej dyskusji; od specjalistów z branży IT, którzy szukają odpowiedzi dla samych siebie; ale również od dyrektorów IT, przedsiębiorców, którzy planują budżety i strategię dla swojej firmy.
Mimo, że mam bardzo krótką odpowiedź w głowie, pomyślałem (po sugestii mojego kolegi Macieja Stopy), aby spytać polskich specjalistów, dostawców usług cloud computing oraz klientów końcowych, którzy używają rozwiązań w chmurze.
Zanim spytam Ciebie, czym jest Twoim zdaniem cloud computing, zobacz co o tym myślą osoby z takich firma jak Google, Microsoft, VMware, Cisco, Generali i kilkunastu innych.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone w porządku alfabetycznym.

Elastyczny Model Płatności “Pay As You Go”

Michal BalińskiMichał Baliński
Solution Architect / IT Manager w AMG.net
Strona AMG.net
Typowe spojrzenie klienta końcowego chmurzastych usług to: dostępne sieciowo i na żądanie zasoby IT (infrastruktura, usługi, aplikacje). Możliwe do samodzielnej konfiguracji przy minimalnej interakcji z dostawcą chmury. Biznesowo duże znaczenie ma elastyczny model płatności ‘pay as you go’. Natomiast z bardziej technicznego punktu widzenia (dostawcy chmury lub integratora systemów jakim jest AMG.net) – chmura to przede wszystkim niesamowita elastyczność oraz możliwość pełnej automatyzacji. Cechy te pozwalają na tworzenie zwinnej architektury systemów IT, którą można łatwo adoptować do dynamicznie zmieniających się potrzeb.

Największa Zmiana w Branży IT

Jacek BiernatJacek Biernat
Właściciel firmy LCloud – Linxsys Cloud, AWS Partner
Strona LCloud | LinkedIN
“Chmura jest przyszłością”. “Chmura jest rewolucyjna”. “Chmura zmieni sposób prowadzenia biznesu”. Jest już niemal nie sposób uciec od co najmniej jednego z tych stwierdzeń w ciągu ostatnich kilku lat, i nie bez powodu. Chmura jest chyba największą zmianą w branży IT, która doświadczyła tego od powszechnego wprowadzenia połączeń internetowych, a przyjdzie aby zdefiniować ją i określi jak będzie wyglądać w przyszłości.

Doskonały Temat Do Rozmowy

Łukasz BromirskiŁukasz Bromirski
Regional Sales Manager w Cisco Systems
Blog | LinkedIN
Cloud computing dla mnie to oczywiście doskonały temat do rozmowy, którą część oceanu mój klient chce zacząć podgrzewać i ile na to wyda. Jest to bardzo wdzięczny sposób doprowadzenia do dyskusji, czy po pierwsze – klient chce wykorzystać taką usługę, a po drugie – na ile jest wewnętrznie gotowy, żeby z takich usług zacząć korzystać. Oznacza to przejrzenie procesów, aplikacji, specyfikacji, interfejsów programistycznych, elastyczności całego stosu. Bardzo ciekawe i pouczające ćwiczenie jeśli wykonać je z sercem. Niewielu się odważa spojrzeć w czeluście własnych organizacji.

Optymalność Jakościowo-Kosztowa

Piotr BułkaPiotr Bułka
IT Systems Department Director / Deputy COO w Generali
LinkedIN
Jak mi rośnie (biznes) to nie muszę tracić czasu na zastanawianie się jakie blachy i od kogo kupować. Nie muszę też martwić się, że moi ludzie będą mieli więcej roboty i część zysku ze wzrostu muszę na head count wydać. Jak mi spada – nie muszę się martwić, że utrzymuję za dużo blach i za dużo ludzi je obsługujących. Jak chcę pojechać robić biznes z Fidżi, pakuję 3 segregatory i lecę. I można tak długo…. Podsumowując – wolność, optymalność jakościowo-kosztowa, time-to-market.

Przetwarzanie Danych Na Platformie Zdalnej

Tomasz DodaTomasz Doda
Business Intelligence Project Manager w Orange Polska
Strona SimpleVision, LinkedIN
Przetwarzanie danych na platformie zdalnej, w architekturze SOA (Service-Oriented Architecture), skalowalnej, efektywnej kosztowo i bezawaryjnej. Benefity: niski koszt utrzymania i ewolucji funkcjonujących rozwiązań. Możliwe problemy: bezpieczeństwo przesyłanych, przetwarzanych na platformie zdalnej danych, wpływ faktu iż dane jak również rozwiązania na nich zbudowane są poza fizyczną kontrolą danego przedsiębiorstwa.

Szansa By Budować Nowoczesne Wsparcie IT

Magdalena DziewgućMagdalena Dziewguć
Head of Google for Work Central Eastern Europe
LinkedIN
Cloud computing to szansa dla wielu firm i organizacji, żeby budować nowoczesne wsparcie IT dla swoich pomysłów biznesowych bez ponoszenia kosztów infrastruktury, kosztów budowy kompetencji i kosztów ryzyka związanego z budową skali. Firmy małe i niszowe mogą przy wykorzystaniu technologii cloudowych ambitnie planować działania na rynku globalnym w racjonalnych kosztach.

Nowa Nazwa Dla Rozwiązań Znanych Już Od Dawna

Marek GoldmannMarek Goldmann
Software Engineer w Red Hat
Blog Marka
Cloud computing to fajna, nowa nazwa dla rozwiązań znanych już od dawna. Jedyne co się zmieniło to to, że dodaliśmy kilka warstw abstrakcji powodując, że wszystko ładnie wygląda na zewnątrz, ale jest piekielnie trudne w zarządzaniu. Na domiar złego każda firma ma własną wizję cloud computing doprowadzając tym samym do sytuacji, że wolność wyboru dostawcy to mrzonka. Cloud computing nie jest dla każdego – czasem jest w stanie usprawnić działanie firmy, a czasem ją zabić, bo wcale nie jest taki tani jak starają się nam wmówić.

Odpowiedź Na Potrzeby Dużej Części Z 200,000 Firm W Polsce

Tomasz KaczorowskiTomasz Kaczorowski
Microsoft Azure Business Development Manager SMB
Strona Azure
Ponieważ na co dzień pracuję z partnerami i klientami z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, dla mnie, chmura publiczna oferowana przez Microsoft, to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby dużej części z 200 000 firm w Polsce, dla których infrastruktura informatyczna to nie sprzęt i oprogramowanie, ale rozwiązania, które pomogą im zrobić “krok w przód”. To elastyczność, mobilność i bezpieczeństwo bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych. W praktyce to możliwość korzystania z narzędzi, wcześniej dostępnych dla korporacji – usług Office 365 usprawniających komunikację, pracę grupową i zapewniającą dostęp do danych z każdego miejsca i urządzenia a także usług Azure, dostarczanych w formie infrastruktury lub platformy jako usługi.

Elastyczne, Ale Precyzyjne Uregulowanie Relacji z Kontrahentami

Łukasz KowalczykŁukasz Kowalczyk
Radca prawny, Wspólnik Kancelarii DKM
Specjalizuje się w prawie nowych technologii
Realizując usługi z wykorzystaniem rozwiązań „chmurowych” nie warto bujać w obłokach. Dlatego:
1. Elastyczne, ale precyzyjne uregulowanie relacji z kontrahentami,
2. Identyfikacja i mitygacja ryzyka prawnego związanych z konkretnym rozwiązaniem cloudowym,
3. Maksymalizacja celów biznesowych projektu poprzez optymalne narzędzia prawne,
to cele, których jako prawnik, nie mogę stracić z oczu doradzając klientom działającym w oparciu o rozwiązania „cloud computing”.

Katalizator Procesu Odflanelowywania i Odpiwiniczania IT

Maciej LeluszMaciej Lelusz
CEO & Founder w Inleo, vExpert 2015
Strona Inleo
Chmura obliczeniowa zazwyczaj omawiana jest w ścisłym związku z biznesem i technologią… Uważam, że ta biznesowa-techniczna strona cloud to naturalna ewolucja która wydarzyła się, bo wydarzyć się musiała. Konieczne było wybranie drogi, aby chmura godziła potrzeby biznesu i IT. Według mnie ta część tematu oklepana jest jak kelnerka w średniowiecznej karczmie… Chmura, to dla mnie przede wszystkim katalizator procesu odflanelowywania i odpiwiniczania IT. Poprzez zmiany jakie przyniosła w masowej świadomości technologicznej, pokazała, że IT, tak wzgardzone dotychczas przez biznes stało się największym jego motorem. Kultura, społeczności i świadomość technologii wskazały nową ścieżkę dla dotychczas bardzo hermetycznego świata IT – zrozumieliśmy biznes, umiejętnie wrzuciliśmy go na wyższe obroty i wyłączyliśmymy podtlenek azotu.

Możliwość Przyspieszenia Całości IT

Wojtek LesickiWojtek Lesicki
Product Owner – Cloud Computing w Grupa Allegro Sp. z o.o.
LinkedIN
Cloud to możliwość przyspieszenia całości IT. Z jednej strony cloud dostarcza w szybki i łatwy sposób developerom miejsce, gdzie mogą tworzyć swoje usługi. A zatem daje im możliwość by mogli skupić się na tym co dla nich najważniejsze – tworzeniu kodu. Z drugiej strony zapewnia administratorom czy devopsom narzędzia autoskalowania, szybkiego tworzenia kolejnych maszyn czy działania w kilku regionach co pozwala im gwarantować jeszcze większą wydajność czy redundancje.

Szansa Dla Operatorów Centrów Danych

Mariusz LudwińskiMariusz Ludwiński
Dziennikarz IT, Autor Kolumny “Co Piszczy w Cloudzie”
Strona Reseller News
Chmura jest jak słoń dla mędrców. To źródło oszczędności na wirtualizacji, standaryzacji, automatyzacji środowisk IT. To okazja do poszerzenia wachlarza usług firm wdrożeniowych o konsulting. To biznesowa szansa dla operatorów centrów danych na stworzenie wokół siebie stabilnego ekosystemu ekonomicznego. Bo tak naprawdę, w roku 2015 chmura to IT — po prostu.

Możliwość Zbudowania Usługi Nie Posiadając Nawet Jednego Serwera

Marcin MarzecMarcin Marzec
CEO SafeKiddo
Strona SafeKiddo
Cloud computing to dla mnie przede wszystkim możliwość tworzenia dużych rozwiązań za niewielkie pieniądze i co równie ważne, bardzo szybko. Dzięki chmurze mam możliwość korzystania z rozwiązań i technologii, na które nigdy nie byłoby stać start-up’u w tradycyjnym modelu.
Mogłem łatwo wyposażyć firmę w zaawansowany system komunikacji (poczta, kalendarz, wideokonferencje), zbudować usługę SafeKiddo bez posiadania choćby jednego serwera oraz wdrożyć ją produkcyjnie od razu przygotowaną na sukces (geo load balancing, autoscaling, SSL offloading, etc.)

Swoboda Wyboru, Podejmowanie Odważnych Decyzji

Sebastian NowakSebastian Nowak
Właściciel nowak.ninja
Strona nowak.ninja | LinkedIN
Cloud computing to wolność, swoboda wyboru, podejmowanie odważnych decyzji i możliwość szybkiej ich realizacji. Klik-klik gotowe, działa, można testować, obciążać, bez czekania na administrację, bez biurokracji. Tworzenie infrastruktury może być przyjemne, zestawy gotowych narzędzi do monitoringu pozwalają śledzić konsekwencje naszych poczynań. W ciągu paru chwil jesteśmy w stanie otrzymać odpowiedź na pytanie strony biznesowej: czy się da i ile to będzie kosztować? Koszta mogą być wyższe niż klasyczne rozwiązania wirtualizacji jednak, w perspektywie dłuższej współpracy z dostawcą, nie większe niż utrzymanie infrastruktury, sprzętu, administracji, upgrade’u i całej reszty.

Nieodwracalny Kierunek Rozwoju IT

Paweł PętlickiPaweł Pętlicki
Dyrektor Działu Usług Cloud w Atende SA
Strona Atende S.A.
Cloud Computing to według mnie nieodwracalny kierunek rozwoju IT, który jest efektem ciągłej presji ze strony biznesu na krótki czas dostarczenia rozwiązania oraz niskie i tylko uzasadnione koszty, przy zachowaniu wymaganego poziomu jakości.

Jeszcze Więcej Władzy, Mocy i Kontroli W Ręce Programistów

Adam SmolnikAdam Smolnik
Software & AWS Certified Solutions Architect
LinkedIN
Jeszcze więcej władzy, mocy i kontroli w ręce Programistów! To już nie tylko Wątek, Proces i Dane są elementami programowalnymi. Z nadejściem Cloud-a także maszyna obliczeniowa (np. AWS EC2), globalne środowisko oraz całe centra obliczeniowe (np. AWS VPC) stały się same w sobie abstrakcją oraz encją programowalną z prostym API pozwalającym na dynamiczne ich tworzenie, modyfikowanie, konfigurowanie oraz zwalnianie, gdy stają się zbędne. Dla mnie Cloud to po prostu to nowe możliwości implementacji globalnych, niezawodnych, dynamicznych, elastycznych, skalowalnych oraz zoptymalizowanych kosztowo rozwiązań.

Obfuskacja Abonamentowego Modelu Sprzedaży Usług

Maciej StopaMaciej Stopa
Cloud Solutions Architect w Atende S.A.
LinkedIN
Cloud Computing to obfuskacja abonamentowego modelu sprzedaży usług. Zachowując jego semantykę, znacząco utrudnia zrozumienie zagadnienia. Mówiąc wprost, model ten sam, nowa chwytliwa nazwa, otwarte możliwości opakowania wszystkiego jako usługa w Cloud, którą mało kto potrafi sprzedać, a każdy chciałby ją mieć.

Możliwość Zajęcia Się Tym, Na Czym Się Znamy Najlepiej

Krzysztof StudzińskiKrzysztof Studziński
Senior IT Architect w DreamLab Onet.pl
Strona DreamLab | LinkedIN
Chmura daje ludziom możliwość zajęcia się tym, na czym się znają najlepiej i czym lubią się zajmować. Developerzy mogą pisać i uruchamiać swoje aplikacje praktycznie bez ograniczeń, admini nie muszą nikomu odpowiadać „nie mam gdzie tego uruchomić” i mogą zarządzać jednolitym klastrem obliczeniowym, a nie dziesiątkami grup serwerów, zasoby są „nieskończone” – koszty skalują się proporcjonalnie do potrzeb i łatwo sprawdzić która aplikacja na siebie nie zarabia. Dobry pomysł na wykorzystanie chmury może znacząco uprościć architekturę systemów, choć złe wybory mogą ją mocno skomplikować.

Szczegół Implementacyjny

Bartosz WalacikBartosz Walacik
Development Team Leader w Grupa Allegro Sp. z o.o.
Bio Bartosza
Cloud to dla mnie po prostu platforma wirtualizacji, narzędzie, które pozwala szybciej i łatwiej wdrażać moje systemy na środowiska testowe i produkcyjne. Ostatnio, termin Cloud jest nadmiernie i często na siłę używany przez marketing jako buzzword, silver bullet.
Ciekawe, że użytkownicy końcowi mają często bardzo luźne pojęcie o tym czym jest Cloud, bo w pewnym sensie jest to szczegół implementacyjny. Maszyna fizyczna, wirtualka, klaster czy Cloud? Dla mnie ważne jest żeby moje usługi działały stabilnie!

Elastyczne Środowisko Do Dostarczania Ludziom Radości z Naszej Pracy

Krzysztof WaszkiewiczKrzysztof Waszkiewicz
Business Solutions Architect w VMware
Strona VMware
Rzeczy, które robimy mają sens i mogą być piękne wtedy, jeśli robimy je dla kogoś. W IT również takjest, bo czegokolwiek nie zrobimy w centrum danych, jakiegokolwiek kodu nie napiszemy, zawsze robimy to dla jakiegoś odbiorcy końcowego. Efekt jest odczuwalny dla każdego z nas w postaci mobilnych kart pokładowych, możliwości rejestracji do lekarza przez telefon czy płacenia za towary za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacje ułatwiają nasze życie, napędzają nasz biznes. Cieszy nas to na co dzień dlatego chcemy tworzyć więcej, lepiej, szybciej. Ale tak jak kucharz potrzebuje kuchni żeby ugotować nam coś dobrego tak my, w IT potrzebujemy maksymalnie elastycznego środowiska aby móc dostarczać ludziom radość z naszej pracy i takim środowiskiem jest dla mnie Software Defined Data Center i Cloud Computing.

Recepta Na Spokojny Sen

Magdalena ZawadaMagdalena Zawada
Prezes Zarządu Hostersi Sp. z o.o.
Autoryzowany Partner Amazon Web Services | LinkedIN
Chmura obliczeniowa jest receptą na spokojny sen. Sprawi, że porzucisz obawę o skalowalność technologiczną biznesu, za który odpowiadasz oraz zapewni, że będziesz płacić wyłącznie za wykorzystane zasoby.
Weź jednak pod uwagę, że migracja do clouda, to jedna z ważniejszych decyzji biznesowych, porównywalna np. do wyboru lokalizacji zakładu produkcyjnego.
Zanim postawisz na konkretnego dostawcę, sprecyzuj własne oczekiwania wobec clouda. Być może najistotniejszym będzie obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności a może skalowanie rozwiązania przy zmiennym trendzie w obciążeniu infrastruktury.
Nie ma w tym zakresie panaceum na wszystkie bolączki, jednak istnieją rozwiązania, które w znacznym stopniu zaspokoją oczekiwania Twojego biznesu i po nieco niewygodnym procesie zmian, Twój biznes doceni całe spektrum korzyści płynących z wykorzystania cloud computingu.
Zatem zanim zaczniesz bujać w chmurach, polecam twardo stanąć na ziemi.

Pytanie do Ciebie

Na koniec (bez określenia czym dla mnie jest cloud computing, gdyż duża część wypowiedzi powyżej pokrywa 100% mojej definicji) załączam obrazek otrzymany od Krzysztofa Studzińskiego, który będzie początkiem jednego z kolejnych artykułów.

Geek & Poke

A czym dla Ciebie jest Cloud Computing?

Zostaw swoją wypowiedź w poniżej (max. 5 zdań). Najlepsze wypowiedzi dołączą do tego artykułu i będą czytane do czasu, aż cloud computing stanie się codziennością w domu, szkole i pracy.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.