Strona Główna / Blog

Jak Porównać Microsoft Azure i Amazon Web Services (Zacznijmy Od Podstaw)

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

AWS vs. Azure

Moją rolą, jako konsultanta, jest pomóc przedsiębiorcom i działom IT. Pomóc w wybraniu dobrej technologii i zaimplementowaniu jej. Gdy przy całym procesie mój klient nie ma wielu blizn i został doceniony przez swoich przełożonych, to wykonałem dobrą robotę.

W ostatnich miesiącach temat porównania usług dwóch największych graczy cloud pojawiał się wyjątkowo często. Mowa tu o Amazon Web Services i Microsoft Azure.

Pomyślałem, że nie może to być takie trudne. Pracując przez kilka lat z rozwiązaniami sieciowymi, łatwo mi było porównać router Cisco do routera Juniper.

Amazon Web Services znam też dość dobrze. Jeden z pierwszych biznesów, który przyniósł mi dużo dochodu, uruchomiliśmy z kolegą właśnie w AWS.

Zacząłem więc szukać… Zadanie okazał się trudne.
Co w Azure odpowiada instancjom EC2? Co w Azure odpowiada CloudFormation?

Rozumiesz idee.

To co mnie zdziwiło, to brak materiałów oraz jakość materiałów dostępnych. Niektóre porównania w sieci miały tylko kilka serwisów. Inne były błędne.

Postawiłem sobie cel. Opracuję porównanie Amazon Web Services i Microsoft Azure.

Jako pierwszy krok postanowiłem zrobić to co widzisz poniżej. Spotkałem się na piwie… na kilku piwach z ekspertem Microsoft Azure. Usiedliśmy i rozmawialiśmy o serwisach. On o Azure. Ja o AWS.

Zadanie okazało się ekstremalnie trudne, bo z pozoru podobne serwisy są bardzo od siebie różne.

Nie poddaliśmy się. Porównywaliśmy.

Przed Tobą pierwszy krok porównania. Aby określić które jabłko jest lepsze, trzeba najpierw odnaleźć podobne jabłka.

WAŻNE

Tu była statyczna tabelka.
W tej chwili jest to „żywy” dokument.
Dostępny pod tym adresem Serwisy Microsoft Azure, Amazon Web Services i Google Cloud Platform. Możesz go pobrać, edytować i dzielić się bez pytania.

2 ścieżki rozwoju, które doprowadzą Cię do certyfikatów

Zostań specjalistą AWS

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.