Oracle Cloud. Poznajmy się!
Blisko rok temu, 12 lutego 2015, jako jeden z ekspertów w artykule na Chmurowisku pt. „Czym Jest Ten Cały Cloud Computing ‒ Ostateczna Odpowiedź” napisałem, że w roku 2015 chmura to IT ‒ po prostu. Przez kolejne dziesięć miesięcy, przygotowując artykuły o IT i rozmawiając z ekspertami w firmach, widziałem, że dostawcy z dużym zapałem prezentowali zalety korzystania z IT w modelu chmury (dowolnego rodzaju: prywatnej/hybrydowej/publicznej, IaaS/PaaS/SaaS) i opowiadali o udanych wdrożeniach, zaś klienci uczęszczali na konferencje i warsztaty, poznając biznesowe i informatyczne możliwości używania rozwiązań IT w chmurach.
Jednak cały czas w głównym nurcie środowiska biznesowego chmura funkcjonowała jako dodatek do tradycyjnej infrastruktury. Na zasadzie „IT, w tym chmura”, zamiast „IT równa się chmura”. Fajne rozwiązanie, fajne korzyści, ale nie entuzjazmujmy się zanadto. W końcu, co serwer za ścianą, to serwer za ścianą. Licencja w szufladzie to licencja w szufladzie. Chmurze brakowało impulsu do przeskoczenia z obozu „fajna ciekawostka” do „pełnoprawne narzędzie”. Wielkiej i głośnej deklaracji CHMURA TO JEST TO!
PEŁNE TRZY POZIOMY AS-A-SERVICE
Według mnie, przełom ten nastąpił w dniach 25-29 października w San Francisco, USA, gdzie odbywała się konferencje Oracle OpenWorld 2015. Na konferencji zostało ogłoszonych 45 nowych produktów i usług Oracle, których wspólnych mianownikiem była właśnie chmura: Oracle Cloud.
Chmura to najważniejsza i jedyna strategia, za którą firma stoi w stu procentach.
Rozwiązania Oracle są dostępne jednocześnie w modelu on-premise oraz w chmurze. W-S-Z-Y-S-T-K-I-E. Java. Baza danych Oracle 12c. Revenue Management. Product Lifecycle Management. Big Data Discovery. Nowy WebLogic Server. I wiele, wiele innych. Pełną listę usług znajdziesz na końcu artykułu.
Oznacza to, że w 2015 roku możesz mieć np. Revenue Management u siebie, a w 2016 korzystać z RM w chmurze. Zawsze możesz też wrócić do siebie, bez straty jakości, bez konwertowania danych czy przepisywania procedur. Możesz też mieć Revenue Management u siebie, a Procurement ‒ inny moduł z grupy aplikacji Oracle ERP ‒ w chmurze. Jak ci jest wygodnie. Co najważniejsze: jakość techniczna, standardy korzystania i wydajność rozwiązań on-premise i tych samych rozwiązań w chmurze są dokładnie takie same. Exadata stojąca w serwerowni i Exadata dostępna online to identyczna jakość. Potwierdził to dyrektor generalny polskiego oddziału Oracle, Piotr Witczyński, na dedykowanym spotkaniu dla polskich mediów IT po Oracle OpenWorld 2015.
Prócz PaaS i SaaS, Oracle oferuje w chmurze również usługę IaaS w podziale na Compute, Storage, Network. Jeśli chcesz połączyć Oracle Cloud z chmurą innego dostawcy ‒ nie ma problemu. Gotowe jest mnóstwo wtyczek do zewnętrznych aplikacji i zbiorów danych (np. Oracle Integration Cloud Service).
Centra danych Oracle znajdują się na całym świecie. Oracle jest ich bezpośrednim właścicielem lub korzysta z infrastruktury lokalnych operatorów do świadczenia swoich usług. Centrów obecnie jest 19 ‒ w tym kilka w Europie.
- Najszerszy na rynku portfel rozwiązań,
- Pełne trzy warstwy IT w modelu chmury,
- Identyczny kod/funkcje/wydajność rozwiązań on-premise i w chmurze,
to trzy fundamenty oferty Oracle Cloud. Dzięki temu nikt zajmujący się IT nie może już mieć wątpliwości, że chmura równa się IT. Oficjalnie.
„MENU USŁUG”
Trzy powyższe fundamenty to kluczowe założenia dla dobrego administrowania warstwą informatyczną rozwiązań private/hybrid/public cloud oraz dla właściwego oferowania chmury Oracle Cloud klientom.
Podejście „menu usług” (najszerszy portfel usług) pozwala dyrektorom IT bezpośrednio i szczegółowo dobrać konkretne rozwiązanie IT do konkretnego projektu. Ponieważ jakość/wydajność nie jest problemem (bo są te same), to jeśli tylko regulaminy w zakresie Data Governance firmy klienta nie ograniczają korzystania z infrastruktury zdalnej, dyrektorzy i liderzy projektów mogą skupić się na kwestiach finansowych, politycznych i organizacyjnych projektu. Chcesz kupić on-premise serwer fizyczny i platformę developerską, ale środowisko testowe chcesz już przenieść w chmurę ‒ proszę bardzo. Jeśli nie masz dużo pieniędzy na procesory, ale jednocześnie chcesz dobrze żyć z szefem testerów, wtedy kupisz zasoby compute w chmurze, a testy zlecisz wewnętrznie. Albo chcesz przenieść w chmurę rzadziej użytkowane aplikacje, natomiast zostawić te absolutnie podstawowe ‒ nie ma problemu. Albo posiadasz już rozwiązanie Service Cloud (usługa w grupie SaaS Customer Experience) i chcesz sprawdzić na ile przyda ci się do tego rozwiązanie Marketing Cloud (w grupie SaaS Customer Experience) i Social Marketing Cloud (w grupie SaaS Social) ‒ kilka klików i gotowe.
Usługi z „Menu usług” można zamawiać samodzielnie przez portal Oracle oraz Oracle Cloud Marketplace, jak również poprzez autoryzowanych partnerów wdrożeniowych. Z takiego bezpośredniego przejścia w chmurę skorzysta wiele firm, zwłaszcza tych, które już wcześniej korzystały z rozwiązań Oracle. Korzyści z takiego zakupu to niższy koszt bezpośredni sprzętu oraz oszczędności na utrzymaniu, rozwoju, integracji.
CHMURA KONSULTINGOWA
Drugi sposób współpracy z klientami w zakresie instalacji i korzystania z chmury Oracle to konsulting. Szczegółowo proces opracowywania rozwiązania i związane z nim ciekawostki opiszę szczegółowo w kolejnym artykule.
Teraz wspomnę ogólnie na czym polega idea konsultingu chmury. Jest to pomysł podobny do kupowania IT w ramach projektów z dofinansowaniem unijnym. Nie możesz po prostu wpisać we wniosku: „Potrzebuję nowy komputer, żeby programy działały mi szybciej”. To w większości przypadków nie zostanie zaakceptowane. Zamiast tego musisz napisać: „Wprowadzę nowy sposób etykietowania wysyłek do klientów, dzięki czemu zmniejszę koszty na zagubionych paczkach i zwiększę liczbę wysyłek dziennie o 15 procent. Do tego muszę kupić nowy komputer z oprogramowaniem klasy CRM”. Niezbędny jest pomysł na innowacyjny projekt biznesowy ‒ dopiero potem lista sprzętu i oprogramowania IT.
By przejść w chmurę Oracle Cloud w sposób kompleksowy, konsultingowy, firma potrzebuje opracować pomysł biznesowy. Jaki problem chce rozwiązać? Jakie wskaźniki chce polepszyć? Jaki efekt chce uzyskać? W odnalezieniu obszarów do poprawy, zdefiniowaniu celów biznesowych, zakresu wymaganego wdrożenia oraz zbudowaniu szczegółowej architektury IT pomagają wykwalifikowani konsultanci, inżynierowie i architekci, Oracle i/lub autoryzowanych firm wdrożeniowych. Mimo że konsulting chmury koncentruje się na potrzebach i celach biznesowy, to wymaga zaangażowania ze strony dyrektora IT i całego działu usług informatycznych. Sami menedżerowie biznesowi nie kupią dobrej chmury. Nawet jeśli wydaje się to dość oczywiste ‒ potrzebujemy zarządzać kontaktami z klientami, więc kupmy CRM i Customer Experience Service Cloud. To nie zadziała. Owszem, menedżerowie działów biznesowych mogą sami z korzystać z usług chmurowych już po wdrożeniu, przetestowaniu i serii szkoleń, jak również mogą sobie je sami/same wyklikać z panelu zakupowego. Jednak nie zaprojektują poprawnie struktury korzystania z danych firmowych, integracji z innymi rozwiązaniami IT działającymi w firmie, ani nie zapewnią zgodności z wewnętrznym regulaminem Data Governance ‒ a te działania są niezbędne, by chmura działała wydajnie i realizowała założone wcześniej cele.
CIĄG DALSZY NASTĄPI…
Chmura Oracle to propozycja stosunkowo nowa, a całościowa oferta w postaci dostępnej obecnie to świeżynka zupełna. Biorąc pod uwagę skalę działania (globalną sieć centrów danych), popularność rynkową oferowanych usług (baz danych, Javy, analityki biznesowej, aplikacji do zarządzania kapitałem ludzkim: żeby wymienić kilka z brzegu), klarowność strategii i osobiste zaangażowanie Larry’ego Ellisona (ostatniego czynnego zawodowo z pierwszego pokolenia wielkich wizjonerów IT), Oracle Cloud jest dużym graczem na rynku i realnym konkurentem innych globalnych dostawców chmury publicznej jak Google, Amazon, Microsoft. Z tego względu tematykę chmury Oracle w różnych aspektach będę kontynuować w kolejnych artykułach na Chmurowisku oraz w postach na Facebooku na profilu Chmurowiska. Dziękuję ci za lekturę i do zobaczenia!
Poniżej obiecana rozpiska oferty Oracle Cloud IaaS, PaaS, SaaS. Kilka słów na temat każdej z usług – wkrótce na Chmurowisku.
Większość usług można przetestować. 30-dniowe wersje Trial, za darmo, z pewnymi ograniczeniami ilościowymi, są dostępne na stronie https://cloud.oracle.com/en_US/home.
ORACLE CLOUD SOFTWARE-AS-A-SERVICE
Customer Experience: Marketing, Sales, Service, CPQ (Configure, Price, Quote), Commerce
Human Capital Management: Global Human Resources, Talent Management
Enterprise Resource Planning: Financials, Revenue Management, Accounting Hub Reporting, Project Financial Management, Project Management, Procurement, Risk Management
Supply Chain Management: Inventory and Cost Management, Logistics, Manufacturing, Order Management, Procurement, Product Lifecycle Management, Product Master Data Management, Supply Chain Planning
Enterprise Performance Management: Planning and Budgeting, Enterprise Performance Reporting
Analytics: HCM Analytics, CRM Analytics, ERP Analytics, SCM Analytics
Social: Social Network, Social Marketing, Social Engagement and Monitoring
Data: DaaS for Marketing, DaaS for Customer Intelligence, DaaS for Sales (Social Data and Insight)
Prócz powyższych uslug, Oracle oferuje rozwiązania dopasowane do branż (telekomunikacyjnej, finansowej, detalicznej, produkcji i wysokich technologii, edukacji wyższej) oraz pełne środowiska na spójnej platformie (dla usług finansowych, handlu, sektora publicznego, Departamentów Obrony.
ORACLE CLOUD PLATFORM-AS-A-SERVICE
Data Management: Database, Database Backup, Big Data, NoSQL Database
Application Development: Java, Mobile, Messaging, Application Container Cloud (Java SE & Node), Developer, Application Builder
Integration: Integration, SOA
Management: Log Analytics, IT Analytics, Application Performance Monitoring
Content and Collaboration: Documents, Process, Sites, Social Network
Business Analytics: Business Intelligence, Big Data Discovery, Big Data Preparation, Data Visualization, Internet of Things
ORACLE CLOUD INFRASTRUCTURE-AS-A-SERVICE
Infrastructure: Compute, Storage, Network
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…
Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.