Ikona strzałka
Powrót do bloga

Mówiąc NIE Dla Chmury NA PEWNO Zapominasz O Tych Rzeczach

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
18/08/2015

Mówiąc NIE dla Chmury
Z napisaniem tego artykułu zwlekałem bardzo długo.
O tym temacie mówiłem w tym roku dwukrotnie. Jednak czułem niedosyt.
Wpadł jednak w moje ręce raport wykonany przez IDC, sponsorowany przez Amazon – Quantifying the Business Value of Amazon Web Services.
Nie będę pisał jednak o Amazon Web Services… no może trochę. Znam tą chmurę najlepiej. Mam z nią też najwięcej doświadczeń. Dodatkowo ten raport jest wyłącznie o AWS. Treść tego artykułu można odnieść do większości chmur publicznych w Polsce i na świecie.
Będę pisał, o tym co polskie firmy odczują za kilka lat, jeżeli wybiorą/nie wybiorą chmury publicznej.
W 2018 roku, rynek chmury publicznej będzie 2 razy większy niż w 2015. Daje to wiele perspektyw i możliwości biznesowych. W szczególności jest to droga dla firm na zwiększenie innowacyjności i zmniejszenie kosztów.
W badaniach IDC udział wzięły firmy, których średnia wygląda następująco (imponująco):

  • Ilość pracowników – 4,099
  • Ilość ludzi w IT – 266
  • Ilość klientów/zewnętrznych użytkowników – 360,711
  • Ilość aplikacji w AWS – 41
  • Ilość ludzi w IT wspierających środowisko AWS – 6
  • Krytyczność aplikacji w AWS (1-5, 5=krytyczna) – 4.7
  • Ilość wirtualnych serwerów w AWS – 1,366

Liczby te mogą wydać się duże, ale wg. mnie wyniki będą pasowały również do firm, które posiadają 10-50 razy mniejsze środowiska opisane w raporcie.
Zobaczmy o czym zapominasz, jeżeli mówisz nie dla chmury publicznej.

Zwiększenie Produktywności Biznesowej

Business Productivity KPIs
Aplikacje w chmurze zwiększają produktywność pracowników. I nie chodzi o to , że te aplikacje działają inaczej… lepiej.
Dostępność, skalowanie, model rozliczania i zwiększona wydajność wpływają na inne podejście do tworzenia oraz odbierania aplikacji.
Hola, hola. Przecież mogę dołożyć nowy serwer. Mogę wprowadzić model rozliczania, gdzie będę przedstawiał koszt serwera w godzinach. Oczywiście, że możesz. Część firm to robi. Zazwyczaj kończy się zwiększonymi kosztami i niczym więcej.
IDC przewiduje, że organizacje, które przeszły na AWS zyskały zwiększenie dochodów i produktywności per aplikację na poziomie $173,000 w roku. Sumarycznie jest to $7,040,000 per organizację.

Ułatwienie Startowania Nowych Projektów

Przychodzi prezes do dyrektora IT i mówi, że potrzebuje nowej aplikacji, bo chcą zacząć z nową usługą.
Dział IT wycenia. 4 skrzynki blade, 1 macierz, 2 przełączniki. Zamówienie i zainstalowanie – 6 miesięcy. Koszt to 400,000 PLN. A jeszcze nie doszliśmy do tworzenia aplikacji.
Pewnie się śmiejesz. Czyżbyś to znał?
I teraz zdradzę Ci magiczną potęgę chmury…
Uwaga…
Uwaga…
A co jak projekt nie wypali? Co się stanie ze sprzętem i wdrożeniem? A co jeśli 6 miesięcy to za późno? Pewnie sprzęt zostanie przerzucony w inne miejsce. Po co marnować?

Kto Bogatemu Zabroni

W chmurze przygotowanie środowiska to max. kilka dnia. Jeśli projekt się nie uda, to wyłączasz wszystko i przestajesz płacić. Proste.
Wg. IDC AWS dramatycznie wpływa na możliwości skalowania zasobów IT do wspierania biznesu. Średnio organizacje raportują, że są w stanie wdrożyć zasoby 97,1% szybiciej w AWS (nie wspominając o czasie na zamówienie sprzętu pod nowy projekt).
Działy IT są też w stanie reagować na nieoczekiwane zmiany biznesu w 97,6% czasu. To jest potęga Panie i Panowie.

We weren’t capable of responding to an unexpected change before we began using AWS. Before, if we needed new capacity, that would be multiple meetings and procurement efforts taking one week compare with one hour now. – cytat z raportu

Nowe Możliwości Biznesowe

Może to tylko ja, ale w kilku firmach, z którymi pracowałem, spotykałem przykład „Zagrożenia Sprzedażą”.
Czym jest Zagrożenie Sprzedażą?
Przychodzi do działu IT osoba z biznesu i mówi, że ma nowy pomysł na biznes, nową usługę.
Odpowiedź: (ironiczne śmieszki). Nie da się.

Wyjebane

AWS, Azure, SoftLayer oferują dziesiątki usług, z których możesz zbudować niemalże dowolne rozwiązanie, o którym pomyślisz. Bardzo często po 2-godzinnym przeszkoleniu.
Wg. raportu IDC klienci biorący udział w ankiecie odnotowali zwiększenie zysków pomiędzy $100,000 a $10,000,000 per rok. Wg. tych organizacji, AWS pozwolił im zaadresować więcej okazji biznesowych, stworzyć nowe biznesy lub lepiej obsługiwać obecnych klientów.
Po szczegóły i cytaty odsyłam do raportu

Zmniejszanie Ryzyk – Produktywność Użytkowników

Kto nie kocha awarii obejmujących całą firmę. Można spokojnie napić się kawy, albo nawet pójść do domu, kiedy dział IT będzie rozkminiał jak powiększyć zasób dyskowy, na którym pracuje firma.
Klienci chmury otrzymują stabilność, dostępność i bezpieczeństwo w standardzie. Te same środowisko, które używa General Electric, NASA, LOT, Onet, jest dostępne dla Twojej firmy. Te same serwery, ta sama wydajność, te same (DUŻE) bezpieczeństwo.
IDC przewiduje, że organizacje uzyskują średnio $8,665 oszczędności per aplikację rocznie w związku ze zwiększoną produktywnością użytkowników.

Mniej Ludzi od Brudnej Roboty

W Polsce spotykam często dwa ciekawe rodzaje ludzi, którzy są strasznymi przeciwnikami chmury publicznej:

  1. Managerowie IT, którzy w chmurze widzą tylko i wyłącznie zmniejszenie etatów w swoim dziale i trudniejszą drogę do awansu.
  2. Administratorzy IT, którzy cholernie lubią to co robią. Codzienna podróż po wymianę tasiemki oraz codzienne sprawdzanie czy wszystkie diody świecą się na zielono.

Bullshit Detector

Wg. IDC, organizacje, które zarządzają swoimi aplikacjami w chmurze są (średnio) 68.1% bardziej efektywne niż te zarządzające w Data Center/kolokacji.
I teraz uwaga.
Szok.
Te działy IT nie zwalniają ludzi, tylko przenoszą ich do nowych projektów, pozwalają im wprowadzać innowację, robią z nich architektów.
W swojej krótkiej karierze nie spotkałem firmy, która by zwolniła chociażby jednego pracownika, ponieważ przeszła do chmury. Często natomiast zwalnia się ludzi, którzy hamują firmę.

Produktywność w Dziale IT

Tworzenie aplikacji w AWS jest proste i szybkie dzięki wbudowanym serwisom. Chmura umożliwia (średnio) na wdrażanie 118.4% więcej aplikacji w rok i wymaga 36.7% mniej czasu per aplikację. Według IDC przekłada się to na pieniądze. $133,389 per aplikacja w roku.
Często chmura kojarzona jest tylko z wirtualnymi maszynami. Wiele firm (nawet w Polsce) już dziś wykorzystuje różne serwisy AWS bez korzystania z wirtualnych maszyn (S3, SQS, SES). Część firm zapomniało w ogóle o wirtualnych maszynach i przeszło na pracę w modelu PaaS, np. z Azure Web App Service.

Zmniejszenie Kosztów Infrastruktury

W końcu…
Według IDC firmy zyskały $131,073 per aplikacja rocznie.
Ale hola hola. Przecież jak ja liczę przy użyciu kalkulatora AWS, to wychodzi mi, że zapłacę za infrastrukturę w AWS więcej niż w swoim Data Center.
I to jest prawda…

Tak Żem Czuł

Ale dzieje się tak dlatego, że często nie bierzesz pod uwagę możliwości chmury, tylko traktujesz ją jako hosting.
Takie rzeczy jak autoskalowanie, automatyczny backup, rezerwowanie mocy obliczeniowej, event-based computing, sprawiają, że cena staje się o wiele mniejsza.
I co ważne staje się łatwa do wyznaczenia. W swojej firmie nie liczysz wielu rzeczy, bo są po prostu wciągane w koszta innych działów, czy innych projektów. W AWS jesteś w stanie policzyć każdą złotówkę i dowiedzieć się na co została wydana.
Chmura (w większości przypadków) pozwoli zrezygnować z modelu opartego o Capex i przejście na model budowania IT w oparciu o model Opex. Tym samym organizacje nie muszą wydawać pieniędzy przed rozpoczęciem początku projektu, tylko w miarę wzrostu.

“We were paying two times as much per month before AWS and now we’re also getting a lot more.” – cytat z raportu

Jeżeli szukasz więcej sposobów na płacenie mniej w AWS, to odsyłam Cię do artykułu Amazon Mnie (Nie) Znienawidzi… Czyli Jak Płacić Mniej za Chmurę AWS i Zostać Bohaterem w Twojej Firmie.

Podsumowanie

5 Year ROI
Firmy, które brały udział w badaniu zredukowały TCO per aplikację średnio o 63.9% w skali 5 lat, przenosząc aplikację z Data Center/kolokacji do chmury Amazon. Średnio te organizacje zredukują koszt hostingu i infrastruktury o 64.3%, koszta IT o 63.5%, czas wdrażania aplikacji o 57.8% oraz koszt produktywności związany z nieplanowanymi awariami o 81.7%.

Brawo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
We Are Too Busy

Podsumowanie To Dopiero Początek

Koszta to tylko początek.
Oprócz kosztów jest cała rzeka korzyści, które zauważymy jak zaczniemy swoją przygodę z chmurą. Mówiąc nie skazujemy swoją firmę na trudniejszą walkę na rynku oraz skazujemy swoją karierę na wolniejszy rozwój.

Lepsze Bezpieczeństwo z Pudełka

Wspomniane już wcześniej. Budując aplikację w chmurze dostajesz z pudełka ochronę przed DDoS wolumetrycznym, firewall, zarządzanie użytkownikami, szyfrowanie i dziesiątki innych mechanizmów. W większości wypadków w cenie usługi.
Co ważne te usługi nie różnią się niczym od usług, które używają banki, firmy finansowe i organizacje rządowe, które działają w AWS.
Nawet chcąc wykorzystać rozwiązanie ulubionego producenta (Cisco, Fortinet, F5) wystarczy kilka klików i dana instancja pojawia się w Twoim wirtualnym Data Center. Ty płacisz za godziny, a nie jednorazowo w tysiącach dolarów.

Aktualizacje Rozwiązań Są Częstsze

Jeżeli próbowałeś kiedyś śledzić ilość zmian w AWS, to pewnie szybko przestałeś. Ilość jest ogromna.
Co za tym idzie, często nic nie musisz robić, aby skorzystać z nowej opcji. Często wystarczy jeden klik. Olbrzymia skala i doświadczenie w bezpiecznym wdrażaniu aktualizacji na produkcję sprawia, że dostajesz nowości oraz poprawki wiele razy szybciej niż w standardowym Data Center.

Zmniejszone ryzyko związania się z jednym dostawcą

Zauważyłeś, że serwisy Microsoft Azure i Amazon Web Services mają bardzo podobne usługi?
Zauważyłeś, że ciągle używasz bazy MySQL, Oracle DB, Microsoft SQL?
Zauważyłeś, że na koniec dnia po stronie dostawcy są procesory, RAM i zasoby dyskowe?
Faktycznie, jeżeli użyjesz Azure Web App Service, albo Amazon SQS i pomyślisz o przejściu do innego dostawcy, to będziesz musiał zmienić swoją architekturę oraz cykl życia aplikacji w swojej organizacji.
Będzie to ciągle Twój wybór.
Chmura daje Ci ten wybór. Możesz wybrać opcję IaaS i zbudować swoje środowisko, które będzie w 100% przenaszalne.
Możesz dodać kolejną warstwę abstrakcji i wdrożyć np. DCOS rozciągający się na chmurę i Twoje Data Center.
Możesz nawet zbudować usługę Active-Active, która będzie rozłożona na dwie chmury lub chmurę i standardowe Data Center.
Możesz.
It’s up to you.
Możesz też ułatwić sobie życie i wybrać rozwiązanie, które będzie usługą i będzie Cię trochę przywiązywało. Jednak czy nie robiliśmy tego kilka chwil temu z Microsoft Windows, Red Hat Linux i swoim dostawcą DNS.
Mit o 100% niezależności istnieje. Jednak mit jest mitem.
Fakt jest taki, że o wiele łatwiej przejść z jednego dostawcy chmury na innego. I tu czynnikiem nie jest technologia. Czynnikiem jest hajs. Kupując serwer fizyczny wiążesz się z nim na okres finansowania. Kupując serwer/usługę w chmurze wiążesz się z nią na miesiąc/dzień/godzinę.

Gdybym Był Na Twoim Miejscu

Mógłbym tak jeszcze długo. Wiem jednak, że masz dużo na głowie i tyle wystarczy na dziś.
Rozumiem, że własne Data Center jest fajne. Nie zawsze chmura rozwiązuje dany problem biznesowy. Czasami serwer, system konweretny ala Nutanix, lokalny storage, lokalna biblioteka taśmowa, jest idealnym rozwiązaniem. Gdy spojrzysz głębiej, to zauważysz, że chmura na koniec dnia nie rozwiązuje żadnego problemu, którego nie mógłbyś rozwiązać odpowiednią ilością procesów, ludzie i pieniędzy we własnym Data Center. Chmura natomiast pozwala rozwiązać te problemy szybciej i o wiele taniej.
Proszę Cię o jedno. Poczytaj proszę opinie klientów, porozmawiaj z innym CIO, innym managerem. Nie musisz wybierać chmury z innego kraju. W Polsce też jest kilku dobrych dostawców. Proszę Cię tylko, aby zadał sobie pytanie, czego tak na prawdę się boisz.
Następnie spójrz logicznie na swoją obawę.
One Thing

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.