Ikona strzałka
Powrót do bloga

5 Kroków Jak Przygotować Swoją Firmę Na Chmurę (Zanim Twój CIO o Tym Pomyśli)

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
03/05/2017

5 Kroków Jak Przygotować Swoją Firmę Na Chmurę

Polska, pod względem adopcji chmury, rozwija się bardzo wolno. Jednak widzimy jak kolejne firmy zacznynają wchodzić w chmurę publiczną – Aviva w AWS, Bank Millenium w Azure. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jak trudny jest proces od zera do pochwalenia się procesem w mediach.

Pomagałem wielu firmom w procesie migracji do chmury. Czasami był to proces 2-3 miesięczny, ale zdarzały się też procesy 2-letnie. Przedstawiam Ci dzisiaj kilka punktów, które pomogą Twojej firmie. Po Twojej stronie leży zaimplementowanie tych kroków.

5 Kroków Jak Przygotować Swoją Firmę Na Chmurę

1. Zbuduj Cloud Excelence Center

Nie chodzi tu o dedykowany dział, który będzie szukał rozwiązań w chmurze i budował dobre wzorce dla reszty organizacji. NIE!

Chodzi tu o powierzenie jeden lub dwóm osobom z działu IT tajnej roli. Dobrze jakby znalazł się w tym zespole jeden programista i jeden sysops. Nic na siłę. Muszą to być osoby, które chcą i szukają możliwości, aby testować nowe technologie.

Celem tego zespołu jest zbudowanie dobrych praktyk i modeli transformacji do chmury, biorąc pod uwagę tematy bezpieczeństwa, monitoringu oraz warstwy hybrydowej.

Możesz myśleć, że to gra bez bramki, skoro nie mamy jeszcze chmury. Nic mylnego. Budowanie świadomości w zespole i poszerzanie go w inne miejsca organizacji, to kluczowy krok, aby przejść przez migrację do chmury.

2. Zainwestuj w Szkolenia Techniczne

Wiele razy chodziłeś na szkolenia o technologii X, nie mając jeszcze dostępu do tej technologii. Zrób to samo z chmurą publiczną. Proces zdobywania wiedzy o jednej chmurze publicznej na poziomie podstawowym to zadanie na 6-12 miesięcy, biorąc pod uwagę, że pracujesz i uczysz się w wolnych chwilach.

Warto więc poświęcić czas lub pieniądze na zbudowanie wiedzy.

Z bezpłatynch źródeł, godne polecenia to:

Bezpłatne materiały są super, są natomiast materiały płatne, które są ułożone w bardziej regularnej formie i potrafią przekazać wiecej wiedzy i szybciej. Godne polecenia to:

Warto również rozważyć naukę pod certyfikacje, które oprócz zaświadczenia, dają dobre materiały do usystematyzowania wiedzy:

3. Naucz Cię Cen Chmury

Temat cen w chmurach powoduje wiele ciekawych rozmów i wiele zdziwień, gdy dochodzimy do temów opłat za ruch wychodzący z chmury, opłat za bazy dane, czy ceny w Marketplace. Warto zdobyć tą wiedzę. Nie tylko w Cloud Excelence Center, ale też w innych działach.

Aby to zrobić, najłatwiej przejść przez strony z cennikami dostawców chmury, np. AWS, Azure, GCP, e24cloud, Oktawave, Bluemix.

Dla firm, które potrzebują szybko zdobyć wiedzę o cenach, warto zainwestować w szkolenie Zostań Finansowym Ekspertem, podczas których ekspert chmury publicznej przeprowadzi Twoją firmę przez kruczki i sztuczki cenowe w w powyższych chmurach.

4. Kup Swoim Ludziom Dostęp do Chmury

Najważniejsze. Nie polegaj na teorii. Kup swoim ludziom dostep do chmury. Czy będzie to bezpośrednio od dostawcy, czy od partnera, nie ma to znaczenia. Ważne, aby zespół z Cloud Excelence Center, ale też inni zainteresowanie mieli możliwość poznawania chmury.

Dopiero klikając, budując, poznając setki serwisów w chmurze, uda się im zmienić mity w rzeczywistość, tym samym pomóc firmie w wielu problemach. (pobierz listę mapującą problemy na usługi w chmurze).

5. Naucz Się Kroków Migracji Do Chmury

Migracja do chmury, to nie jednorazowa akcja, tylko proces. Proces złożony z 28 kroków, takich jak ustalenie kryteriów sukcesu, zapewnienie hybrydowych połączeń, migracja danych, zadbanie o metody rozliczania i 24 inne.

Warto zdawać sobie sprawę z tego procesu, o czym mówiłem, np. na tej sesji lub znaleźć partnera, który pomoże nam w tym procesie. Każdy dostawca chmurowy ma takie zespoły w swoich szeregach lub zapewnia wsparcie w formie partnerów migracyjnych.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.