Ikona strzałka
Powrót do bloga

Ściągawka z pytań, które możesz usłyszeć, mówiąc o WaaS w swojej firmie

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
09/05/2016

waas any questions

W pierwszym artykule o Wireless-as-a-Service (WaaS) dowiedziałeś się, że to fajna usługa, która przypomni ci dobre chwile z przeszłości (jeśli w CV masz wpisane stanowisko “administrator sieci”) i która bez ingerencji w kluczową infrastrukturę pokaże korzyści z używania rozwiązań chmurowych. W wielu firmach wystarczy krótka prezentacja, żebyś dostał zielone światło do wdrożenia. Ale gdy jesteś na początku edukacji chmurowej w twojej firmie, usłyszysz serię pytań, na które musisz znać odpowiedzi.

Przygotowałem 9 takich pytań o Wireless-as-a-Service, które mogą zadać kierownicy IT i/lub menedżerowie działów biznesowych, pracujący na własnych budżetach IT. W znalezieniu najlepszych odpowiedzi pomagał mi Tomasz Podgórski, Kierownik Produktu WaaS w Orange Polska i Integrated Solutions.

Pytanie 1. Taka sytuacja: kierownik mówi, że nigdy wcześniej nie słyszał o takiej usłudze. To jakaś nowość?
Na świecie – nie. W Stanach od kilku lat można kupić taką usługę. Nie pojawia się ona szeroko w popularnych mediach o sieciach, ponieważ za Oceanem jest sprzedawana głównie przez firmy wdrożeniowe B2B (firma-do-firmy), współpracujące z producentami w ramach programów partnerskich. Firmy te pozyskują klientów głównie przez specjalistyczne magazyny kierowane do poszczególnych branż (np. produkcji, handlu, zarządzania biurem), sprzedaż osobistą, udział w targach z powyższych branż. W Polsce – dostępna od niedawna.

Pytanie 2. WaaS to chmura, ale to dziwna chmura, bo przecież płacę za sprzęt?
To prawda, nie jest to typowa chmura software’owa, w której wszystko odbywa się na poziomie oprogramowania, a wdrożenie nie wymaga instalacji dodatkowych urządzeń. WaaS należy do grupy usług zarządzanych zdalnie z chmury, czyli to raczej outsourcing niż typowa chmura. Posiada jednak podstawowe cechy chmurowe (elastyczność, ryzyko, koszty), co zostało wyjaśnione w poprzednim artykule na łamach Chmurowiska.

Pytanie 3. To dobre dla biur w ciasnych budynkach, ale my mamy duże pomieszczenia (hale, sale wykładowe). To się chyba nie sprawdzi?
Usługi takie, jak WaaS są popularne w Stanach w fabrykach, magazynach, kampusach uniwersyteckich. Technicznie nie ma przeszkód, by w tych obiektach zaprojektować i zainstalować sieć bezprzewodową, która będzie dobrze działać. W dodatku, te firmy/instytucje często nie dysponują wystarczająco liczną kadrą pracowników IT, żeby poprawnie zarządzać całą siecią – np. jeśli w miasteczku uniwersyteckim każdy budynek posiada własną sieć, plus na zewnątrz znajduje się kilkanaście punktów dostępowych, to administratorzy są zawaleni robotą. A tak – obsługą zgłoszeń i prowadzeniem aktualizacji zajmują się specjaliści z zewnątrz. Duża oszczędność czasu.

Pytanie 4. Jeśli zdarzy się jakaś awaria, to wiem, że moi specjaliści się nią zajmą. Czy tym z zewnątrz będzie się chciało szybko reagować na moje zgłoszenia?
Odwieczne pytanie o SLA 🙂
Serwis usługi WaaS w Integrated Solutions zapewnia gotowość służb technicznych do usunięcia awarii od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach od 8.00 do 18.00. Czas usunięcia awarii wynosi do 12 godzin od momentu wykrycia awarii przez serwis lub od zgłoszenia jej przez klienta. W ramach obsługi serwisowej IS zapewnia usuwanie awarii i nieprawidłowości w pracy urządzeń CPE, konserwację, naprawę lub wymianę uszkodzonego urządzenia CPE, możliwość zgłaszania problemów pracy z urządzeniami CPE – po ich zgłoszeniu na specjalnie do tego celu wydzielony bezpłatny numer telefoniczny, podany w umowie, dostępny bez przerwy: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

 

<chwila przerwy na uzupełnienie soków w szklankach i na przerwanie ściany tekstu>

 

5. Ile to naprawdę kosztuje?
Ceny zaczynają się od ok. 120 zł miesięcznie. Indywidualna cena zależy od wielkości sieci (zgodnie z opisem pakietów Małe, Średnie, Dużo Biuro, przedstawionym w poprzednim artykule), od długości podpisanej umowy (24 lub 36 miesięcy), zakresu funkcjonalności (opcja podstawowa, zaawansowana lub wycena projektowa).

6. Czy to jest bezpieczne?
W ramach oferty zaawansowanej klienci otrzymują sieć dodatkowo chronioną przez UTM (Unified Threat Management). Bezpieczeństwo zapewniają wtedy takie opcje jak filtrowanie ruchu wywołanego przez aplikacje i treści internetowe, funkcje IPS (Intrusion Prevention System), firewall oraz antymalware.

Osobną kwestią jest wysyłanie danych z zarządzanej sieci bezprzewodowej do kontrolera. W przypadku usługi ze sprzętem Ubiquiti – kontroler jest umieszczony w centrum danych Orange, które znajduje się na terenie Polski. W przypadku usługi z kontrolerem Cisco Meraki – znajduje się on w data center firmy Cisco, na terenie USA. W obu przypadkach przesyłane dane są szyfrowane i zabezpieczane wieloetapowo.

Specjalistom chmury nie trzeba wyjaśniać, że korzystanie z amerykańskiego dc jest bezpieczne, ale jeśli zapyta o to ktoś mniej ogarnięty cloudowo: Chmura Meraki jest certyfikowana na poziomie PCI level 1, co podlega potwierdzeniu przez codzienne testy penetracyjne. Kontroler usługi WaaS znajduje się w części chmury Meraki utworzonej specjalnie na potrzeby klientów europejskich: część ta spełnia przepisy i wymagania Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dotyczące przetwarzania danych. Część “europejska” chmury, tak jak część “amerykańska”, jest wyposażona w szeroką gamę narzędzi bezpieczeństwa, obejmujących uwierzytelnianie dwuskładnikowe i zarządzanie zmianami.

7. Jakie dane można przesyłać po WiFi w usłudze?
IP VPN, transmisję danych DSL, transmisję danych FR/ATM, dostęp do internetu FR, metro Ethernet, Ethernet VPN, własne transmisje danych klienta.

8. Czy trzeba być abonentem Orange, żeby korzystać z usługi WaaS?
Nie – usługi transmisji danych własnych mogą pochodzić od innego dostawcy. Nie ma żadnych przeszkód.

9. Czy możliwe jest połączenie faktur z WaaS i z innych usług cyfrowych Orange?
Jak najbardziej. Jeśli już jesteś klientem Orange, wszystkie usługi są rozliczane na jednej fakturze. Jeden operator, wiele usług, jeden punkt kontaktu. To wygodne.

 

is whitepaper 2
Pobranie whitepapera wiąże się z podaniem danych osobowych: imię, nazwisko, firma, e-mail. Chmurowisko.pl w żaden sposób nie przetwarza tych danych, ich wyłącznym odbiorcą jest Integrated Solutions.

(Zdjęcie tablicy pochodzi z PixaBay.com, autor: Stux, użycie na prawach Public Domain CC0.)

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.