Ściągawka z pytań, które możesz usłyszeć, mówiąc o WaaS w swojej firmie
W pierwszym artykule o Wireless-as-a-Service (WaaS) dowiedziałeś się, że to fajna usługa, która przypomni ci dobre chwile z przeszłości (jeśli w CV masz wpisane stanowisko “administrator sieci”) i która bez ingerencji w kluczową infrastrukturę pokaże korzyści z używania rozwiązań chmurowych. W wielu firmach wystarczy krótka prezentacja, żebyś dostał zielone światło do wdrożenia. Ale gdy jesteś na początku edukacji chmurowej w twojej firmie, usłyszysz serię pytań, na które musisz znać odpowiedzi.
Przygotowałem 9 takich pytań o Wireless-as-a-Service, które mogą zadać kierownicy IT i/lub menedżerowie działów biznesowych, pracujący na własnych budżetach IT. W znalezieniu najlepszych odpowiedzi pomagał mi Tomasz Podgórski, Kierownik Produktu WaaS w Orange Polska i Integrated Solutions.
Pytanie 1. Taka sytuacja: kierownik mówi, że nigdy wcześniej nie słyszał o takiej usłudze. To jakaś nowość?
Na świecie – nie. W Stanach od kilku lat można kupić taką usługę. Nie pojawia się ona szeroko w popularnych mediach o sieciach, ponieważ za Oceanem jest sprzedawana głównie przez firmy wdrożeniowe B2B (firma-do-firmy), współpracujące z producentami w ramach programów partnerskich. Firmy te pozyskują klientów głównie przez specjalistyczne magazyny kierowane do poszczególnych branż (np. produkcji, handlu, zarządzania biurem), sprzedaż osobistą, udział w targach z powyższych branż. W Polsce – dostępna od niedawna.
Pytanie 2. WaaS to chmura, ale to dziwna chmura, bo przecież płacę za sprzęt?
To prawda, nie jest to typowa chmura software’owa, w której wszystko odbywa się na poziomie oprogramowania, a wdrożenie nie wymaga instalacji dodatkowych urządzeń. WaaS należy do grupy usług zarządzanych zdalnie z chmury, czyli to raczej outsourcing niż typowa chmura. Posiada jednak podstawowe cechy chmurowe (elastyczność, ryzyko, koszty), co zostało wyjaśnione w poprzednim artykule na łamach Chmurowiska.
Pytanie 3. To dobre dla biur w ciasnych budynkach, ale my mamy duże pomieszczenia (hale, sale wykładowe). To się chyba nie sprawdzi?
Usługi takie, jak WaaS są popularne w Stanach w fabrykach, magazynach, kampusach uniwersyteckich. Technicznie nie ma przeszkód, by w tych obiektach zaprojektować i zainstalować sieć bezprzewodową, która będzie dobrze działać. W dodatku, te firmy/instytucje często nie dysponują wystarczająco liczną kadrą pracowników IT, żeby poprawnie zarządzać całą siecią – np. jeśli w miasteczku uniwersyteckim każdy budynek posiada własną sieć, plus na zewnątrz znajduje się kilkanaście punktów dostępowych, to administratorzy są zawaleni robotą. A tak – obsługą zgłoszeń i prowadzeniem aktualizacji zajmują się specjaliści z zewnątrz. Duża oszczędność czasu.
Pytanie 4. Jeśli zdarzy się jakaś awaria, to wiem, że moi specjaliści się nią zajmą. Czy tym z zewnątrz będzie się chciało szybko reagować na moje zgłoszenia?
Odwieczne pytanie o SLA 🙂
Serwis usługi WaaS w Integrated Solutions zapewnia gotowość służb technicznych do usunięcia awarii od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach od 8.00 do 18.00. Czas usunięcia awarii wynosi do 12 godzin od momentu wykrycia awarii przez serwis lub od zgłoszenia jej przez klienta. W ramach obsługi serwisowej IS zapewnia usuwanie awarii i nieprawidłowości w pracy urządzeń CPE, konserwację, naprawę lub wymianę uszkodzonego urządzenia CPE, możliwość zgłaszania problemów pracy z urządzeniami CPE – po ich zgłoszeniu na specjalnie do tego celu wydzielony bezpłatny numer telefoniczny, podany w umowie, dostępny bez przerwy: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
<chwila przerwy na uzupełnienie soków w szklankach i na przerwanie ściany tekstu>
5. Ile to naprawdę kosztuje?
Ceny zaczynają się od ok. 120 zł miesięcznie. Indywidualna cena zależy od wielkości sieci (zgodnie z opisem pakietów Małe, Średnie, Dużo Biuro, przedstawionym w poprzednim artykule), od długości podpisanej umowy (24 lub 36 miesięcy), zakresu funkcjonalności (opcja podstawowa, zaawansowana lub wycena projektowa).
6. Czy to jest bezpieczne?
W ramach oferty zaawansowanej klienci otrzymują sieć dodatkowo chronioną przez UTM (Unified Threat Management). Bezpieczeństwo zapewniają wtedy takie opcje jak filtrowanie ruchu wywołanego przez aplikacje i treści internetowe, funkcje IPS (Intrusion Prevention System), firewall oraz antymalware.
Osobną kwestią jest wysyłanie danych z zarządzanej sieci bezprzewodowej do kontrolera. W przypadku usługi ze sprzętem Ubiquiti – kontroler jest umieszczony w centrum danych Orange, które znajduje się na terenie Polski. W przypadku usługi z kontrolerem Cisco Meraki – znajduje się on w data center firmy Cisco, na terenie USA. W obu przypadkach przesyłane dane są szyfrowane i zabezpieczane wieloetapowo.
Specjalistom chmury nie trzeba wyjaśniać, że korzystanie z amerykańskiego dc jest bezpieczne, ale jeśli zapyta o to ktoś mniej ogarnięty cloudowo: Chmura Meraki jest certyfikowana na poziomie PCI level 1, co podlega potwierdzeniu przez codzienne testy penetracyjne. Kontroler usługi WaaS znajduje się w części chmury Meraki utworzonej specjalnie na potrzeby klientów europejskich: część ta spełnia przepisy i wymagania Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dotyczące przetwarzania danych. Część “europejska” chmury, tak jak część “amerykańska”, jest wyposażona w szeroką gamę narzędzi bezpieczeństwa, obejmujących uwierzytelnianie dwuskładnikowe i zarządzanie zmianami.
7. Jakie dane można przesyłać po WiFi w usłudze?
IP VPN, transmisję danych DSL, transmisję danych FR/ATM, dostęp do internetu FR, metro Ethernet, Ethernet VPN, własne transmisje danych klienta.
8. Czy trzeba być abonentem Orange, żeby korzystać z usługi WaaS?
Nie – usługi transmisji danych własnych mogą pochodzić od innego dostawcy. Nie ma żadnych przeszkód.
9. Czy możliwe jest połączenie faktur z WaaS i z innych usług cyfrowych Orange?
Jak najbardziej. Jeśli już jesteś klientem Orange, wszystkie usługi są rozliczane na jednej fakturze. Jeden operator, wiele usług, jeden punkt kontaktu. To wygodne.
Pobranie whitepapera wiąże się z podaniem danych osobowych: imię, nazwisko, firma, e-mail. Chmurowisko.pl w żaden sposób nie przetwarza tych danych, ich wyłącznym odbiorcą jest Integrated Solutions.
(Zdjęcie tablicy pochodzi z PixaBay.com, autor: Stux, użycie na prawach Public Domain CC0.)
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…
Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.