Ikona strzałka
Powrót do bloga

Witaj 2015! (Oraz Co z 2014)

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
29/12/2014

20142015

Rok temu zacząłem prowadzić blog MiroMaxMedia, który po pewnym czasie zmienił się w Chmurowisko. 2014 był bardzo ciekawy rokiem, więc dzisiaj jest dobry dzień, aby na chwile spojrzeć w rok 2014 oraz zastanowić się nad rokiem 2015.

Zaczynajmy:

Co ciekawego wydarzyło się w 2014

Rok z Atende

Cały rok spędziłem z firmą Atende. Pierwsze pół roku pracowałem przy kilku bardzo ciekawych projektach, w tym projekt dużego Data Center opartego o rozwiązania Cisco oraz rozbudowa sieci operatorskich, m.in. projekt 100G IPoDWDM. Drugą część roku spędziłem rozbudowując usługi Cloud w Atende, gdzie udało nam się produkcyjnie uruchomić środowisko oparte o vCloud Suite.

Rok z Chmurami Publicznymi

Wszedłem głęboko w tematy chmur publicznych, a szczególnie w rozwiązania Amazon Web Services. Miałem dużą przyjemność poprowadzić pierwsze warszawskie spotkanie AWS User Group.

Certyfikacja AWS

Zdałem certyfikację – AWS Certified Solutions Architect – Associate. Był to bardzo wymagający egzamin, który z miłą chęcią polecam.

Rok z Niesamowitymi Ludźmi

Poznałem dużą liczbę niesamowitych ludzi. Szczególnie cieszę z efektów tych znajości, którymi był Progress Bar i AWS User Group Warszawa.

Rok z Progress Bar

Nakręciliśmy z Maćkiem Leluszem 14 odcinków wspomnianego Progress Bar. Najbardziej się cieszę z możliwości poznania “elity” polskiego IT, którzy są normalnymi i fantastycznymi ludźmi, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą.

Rok z Chmurowiskiem

Udało mi się w miarę regularnie pisać na chmurowisko. Najpoplarnijszymi postami były:

Rok Z Poboczymi Projektami

Udało mi się nie poddać i ciągle próbuję z moimi pobocznymi projektami:

  • NetFi (wyszukiwarka przełączników sieciowych) – End of Life
  • Clouderify (interaktywne treningi AWS) – Pivot – Niedługo wersja 0.2
  • IT Certification Master (numer 1 miejsce o certyfikatach IT) – Reborn

Było też kilka mniejszych, jednak te zajęły większość wieczorów i weekendów. Tylko ostatni przyniósł mi znaczy dochód w 2014.

Rok Systematyzacji

Rozpocząłem proces szkolenia. Tak proces. Udało mi się wypracować bardzo dobry proces zwiększania swojej wiedzy zarówno w tematach mocno technicznych, jak i miękkich. W pomocy przyszło Pluralsight. Wiedzę zacząłem przyjmować w codziennych dawkach, wg. planu, który ciągle się zmienia. Technologii uczę się tylko z szkoleń wideo i poprzez labowanie.

Jeżeli będziesz zainteresowany, to podzielę się z Tobą systemem.

Dużo natomiast spędzam czasu nad tematami mniej technicznymi.
Udało mi się przesłuchać (używam Audible) 16 książek:

Skąd na to czas? Odpowiedź jest prosta. Bieganie oraz ponad godzina w samochodzie codziennie.

Przewidywania na 2015

Poniżej lista, która powstała przez włożenie dwóch oczu kruka, korzenia dębu i obłoka ze wschodniej części Radomia, do garnka wróżbitów. Innymi słowa moje strzały w temacie jak będzie wyglądał rynek Cloud o tej samej porze za rok, na przełomie 2015/2016.

Wstępna lista zmieniła się, ponieważ chciałem, aby były to przewidywania mierzalne. Łatwiej będzie określić na zakończenie roku 2015, czy trafiłem, czy też nie.

Śmierć OpenStack (zanim się jeszcze urodził)

Moim zdaniem pod koniec roku 2015, nadal Open Stack będzie używany wyłącznie do testów i zabaw po stronie przedsiębiorstw. Prawie wszyscy producenci (Cisco, VMWare, HP, etc.) budują rozwiązania oparte o Open Stack, ale są to najczęściej rozwiązania zamknięte przez producentów i nagle znika pojęcie Open. KVM z dużą ilością składników zewnętrznych nie przyciąga tak bardzo jak np. dużo droższy stos VMWare, lub Microsoft. Przyzwyczajenia ciężko zmienić, a dodawanie nowych warstw skomplikowania nie ułatwia tego procesu.

Zauważyłem w 2014, że ludziom w przedsiębiorstwach nudzi się już zabawa i papranie z prywatnymi chmurami, więc z będą używali rozwiązań takich jak AWS, Azure, SoftLayer, czy CloudiA.

Masywne migracje polskich przedsiębiorstw do chmur

To co można było zauważyć w 2014. Moim zdaniem ponad 50% polskich przedsiębiorstw będzie używało rozwiązań SaaS, BaaS. Więcej niż 20% będzie używać rozwiązań hybrydowych (o czym napiszę w kolejnym artykule) wykorzystując polskich i zagranicznych dostawców usług cloud computing. Jeszcze nie wiem jak to zmierzyć, ale znajdę sposób.

Powstaną nowe serwisy z cyklu Cloud 2.0 ala Lambda

Microsecond Cloud Computing (na przykładzie Lambda) staje się rzeczywistością. Możliwość wypożyczenia mocy obliczeniowej na wykonanie pewnej funkcji, kodu, wpisania rekordów do bazy danych to trend, który moim zdaniem będzie królował na zakończenie roku 2015. Wróżę, że Google i Microsoft powoła podobną usługę. Możliwe, że pojawią się też inni gracze.

Powstanie ekstremalnie proste rozwiązanie sieciowe dla Docker (SDN)

Niespełna miesiąc temu świat ujrzał Docker Machine, który pozwala z jednego miejsca uruchamiać aplikacje w różnych chmurach (AWS, DigitalOcean). Kolejnym krokiem, który moim zdaniem mocno kuleje, to zbudowanie rozproszonej nakładki sieciowej na obecne rozwiązanie, aby w prosty sposób zarządzać konfiguracją sieciową, połączeniami i politykami bezpieczeństwa pomiędzy aplikacjami uruchomionymi za pomocą Dockera. Są do tego różne rozwiązania i hacki Wróżę, że pod koniec roku 2015, Docker wypuści rozwiązanie, które to umożliwi na globalną skalę.

Plany na 2015

W temacie planów uznaję trzy zasady:

  1. Nie dziel się nimi, bo Twój mózg uwierzy, że się już sprawdziły.
  2. Miej cele, bo bez bramki nawet najlepszy piłkarz nie strzeli gola.
  3. Cele muszą być S.M.A.R.T.

Apropos punktu pierwszego, rok 2014 nauczył mnie, żeby nie dzielić się planami, tylko wynikami wykonanych działań. Jest to pomocne, gdyż część planów i tak się nie wydarzy (#takieżycie). Lepiej jest więc zatrzymać ufność swoich bliskich na fakty dokonane i nie męczyć ich tym czego jeszcze nie ma.

Apropos punktu drugiego, rok 2014 nauczył mnie, że realistyczne cele są potrzebne. Mowa tu o celach, które S.M.A.R.T – Specific, Measurable, Actionable, Realistic, Time-bound. Cele i plany się zmieniają (w styczniu 2014 nie znałem Maćka Lelusza i nie myślałem o Progress Bar), jednak warto je mieć i raz na kilka miesięcy je edytować, aby spełniały naszym nowym oczekiwaniom.

Tak więc podzilę się tylko tymi, które są już pewne. Duża z nich ilość, która jest w fazie zarodkowej zostaje w moim systemie wewnętrznym.

Zmiana Formatu Chmurowiska

Testowałem różne formy – podsumowanie tygodnia, szkolenia, krótkie artykuły. Największą popularnością cieszą się jednak artykuły dłuższe podsumowujące pewne zagadnienie. A najważniejsze jest to, aby Wam ten blog służył. Od Nowego Roku pojawiać się będą artykuły o wiele rzadziej (raz na dwa tygodnie), ale będą sięgać głęboko pewnych zagadnień z okolic chmur publicznych. Na koniec roku powinny znajdywać się na stronie 26 artykułów.

Nowe Osoby Na Chmurowisku

Rozmawiałem już z dwoma osobami i chcę, aby Chmurowisko było domem dla tych, którzy chcą się podzielić wiedzą z innymi. Jeżeli więc masz ochotę pisać daj znać. Póki co bezpłatnie, bo nie mam dochodu, ale z czasem zamierzam płacić za dobrą treść. Na koniec roku powinno znaleźć się przynajmniej 5 artykułów pisanych przez “nowych” ekspertów.

Więcej Wideo

Jedno wideo na tydzień. Planuję publikować przynajmniej raz w tygodniu nowe wideo na kanale Chmurowisko – wideo 5-10 minut pokazujących pewne rozwiązania as a service. Subskrybuj już dziś. Na koniec 2015 roku na kanale YouTube powinny dojść 52 nagrania wideo.

Dwa Spotkania AWS User Group Warszawa

Planujemy dwa spotkania w Warszawie. Za kilka dni ruszamy z organizacją pierwszego spotkania, które odbędzie się w lutym, lub w marcu. Zapisz się do grupy, aby być informowanym na bieżąco.

Trzy Webinaria Cloud Computing

Jeżeli nie widziałeś jeszcze nagrania z pierwszego webiarium, to powinieneś. Wyszło bardzo fajnie i zebraliśmy dużo dobrych komentarzy. Prowadzę już rozmowy z dwoma ekspertami. Planuję zrobić przynajmniej 3 szkolenia online, każde dotyczące innego dostawcy usług IaaS.

Wystąpić na InfraXstructure

Planuję wystąpić na InfraXstructure. W tej chwili pracuje nad tematami, które mam nadzieję, że zostaną zaakceptowane przez radę konferencji.

Rozwój Progress Bar

Planujemy wraz z Maćkiem kontynuować Progress Bar. Możliwe, że wprowadzimy trochę komercji, aby a) zapewnić nam pieniądze na lepszej jakości sprzęt i aplikacje do nagrywania b) dostarczyć Tobie lepszej jakości doznania z równie dobrymi gośćmi co ostatnio. Lista gości, którzy już potwierdzili zapowiada się niesamowicie. Na koniec roku powinniśmy dobić do odcinka 40.

50 Kaw

Planuje odbyć eksperyment o nazwie 50 kaw. Zaproszę w roku 2015 na kawę 50 osób, z którymi nie miałem przyjemności jeszcze się spotkać. Jeżeli masz wolny termin w 2015, daj znać. Na terenie Warszawy, ja stawiam. Dojadę blisko Ciebie. Na koniec roku podsumuję te spotkania. Umów się na kawę z Mirkiem – Mirek płaci.

Transparentość

Temat ten wywołuje wiele kontrowersji. Zarówno u mnie, jak i u osób, z którymi o tym rozmawiam. Chodzi mi po głowie idea wprowadzenia transparentości do moich projektów, ale i… finansów związanych z tymi projektami. Nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądało, ale rozważam opcję dzielenia trochę większą ilością, mało komfortowych (dla mnie) informacji.

Inne Plany

Lista planów na 2015 jest bardzo duża. W większości powstała w listopadzie, jednak jak to plany, cały czas ewoluują. Staram się podążać za zmianą, adaptować się do otoczenia i zmieniać swoją wizję oraz wizję swojej pracy. Na liście jest dużo planów prywatnych, zawodowych i hobbystycznych, jednak pozostawię je póki co dla siebie.

Będzie bardzo ciekawie. Jeżeli chcesz śledzić mój progress wystarczy, że:

  • Będziesz mnie śledził na Twitter
  • Zerkał od czasu do czasu na Facebook Chmurowisko
  • Zapisał się na listę mailową Chmurowisko. Wysyłam maila max. 1 na tydzień. Pobierz “Moje Narzędzia W Chmurze”, aby się dopisać.

Czas na Ciebie

A jakie są Twoje plany i przewidywania na 2015? Podziel się proszę w komentarzach.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.