Ikona strzałka
Powrót do bloga

100 Nowości z Google Cloud Next ’17 i moje TOP10

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
15/03/2017

Google Cloud Next '17

Od 8 do 10 marca 2017 odbywała się konferencja Google Cloud Next ’17. Masa nagrać z tego wydarzenia znajduje się na YouTube. Mnie natomiast przykuł artykuł podsumuwujący 100 najaważniejszych ogłoszeń na konferencji.

Poniżej przedstawiam Ci listę moich TOP10 ogłoszeń z Google Cloud Next ’17.
Ułożyłem je subiektywnie od najmniej (chociaż ciężko było wybrać ze 100) do najciekawszych z punktu widzenia Chmurowisko i znaczenia dla branży. Skupiłem się głównie na tematach dookoła Google Cloud Platform.

10. Key Management Service (KMS) for Google Cloud Platform (GA)

Key Management Service jest odpowiednikiem serwisów w AWS i Microsoft Azure. Pozwala tworzyć, zarządzać, rotować i niszczyć klucze szyfrujące. Używać ich można w innych serwisach lub podczas pisania własnej aplikacji, aby przechowywać hasła i klucze w bezpiecznym miejscu, a nie w kodzie.


9. Cloud Dataprep (Private Beta)

Google Cloud Dataprep jest nowym serwisem, który pozwala szybciej zwizualizować dane z BigQuery i przygotować te dane do obróbki w innych serwisach (np. Google Cloud Machine Learning Engine) bez dedykowanych data engineers.

Swoją drogą jest to bardzo MOCARNE demo.

8. Committed Use Discounts

To mały krok dla innowacji, ale duży krok do adaptacji usług chmury. Instancje reserved w AWS cieszą się dużą popularnością, nawet w naszym pięknym kraju. Committed Use Discounts od Google Cloud Platform pozwala osiągnąć zniżki do 57%, jeżeli planujemy używać Google Compute Engine przez rok lub 3 lata. Committed Use Discounts pozwala na elastyczne zmienianie wielkości maszyn, ponieważ deklarujemy ilość vCPU i RAM.

Amazon Web Services odpowiedział zmianą w swoim systemie, ale ograniczenia są nadal bardzo duże. Np. zmiany w AWS dotyczą tylko maszyn z system UNIX/Linux.

7. CloudEndure

Google Cloud Engine brakowało łatwości w migrowaniu maszyn z lokalnego Data Center, co było ważym aspektem szczególnie dla dużych przedsiębiorstw. Najłatwiej jest w Microsoft Azure – proste kopiowanie dysków w formacie VHD oraz Azure Site Recovery.

Google poszedł inną ścieżką i skorzystał z pomocy lidera migrowania VMek z miejsca A do miejsca B – CloudEndure. Usługa jest dostępna za darmo!

6. Cloud Functions (Beta)

Odpowiednik AWS Lambda, Azure Functions i IBM OpenWhisk. Rozwiązane z rodziny Function as a Service i Event-Based Computing. Innymi słowy, wykonywana jest dana funkcja, gdy coś się stanie (np. pojawi się nowa wiadomość w Google Cloud Pub/Sub).

5. Cloud Vision API (GA)

Cloud Vision API weszło do produkcji (GA). Doszło wiele nowości, np. większy dostęp do danych z Google Knowledge Grapth oraz rozszerzone możliwości OCR.

Cloud Vision API

4. Cloud SQL for Postgre SQL (Beta)

Cloud SQL istnieje już od roku 2011, ale do tej pory wspierał tylko MySQL. Tak więc pojawia się wsparcie dla PostgreSQL. Ciągle daleko do elastyczności Amazon RDS, ale dobry kierunek. Znaczna część projektów, które znam wykorzystują usługi database as a service, z racji na brak specjalistów od wdrażania i utrzymania baz danych.

3. Rackspace

Pierwszą trójkę otwiera nowość związana z partnerem, a nie z technologią. Rackspace, firma, która postanowiła nie rywalizować z największymi dostawcami chmury, ale skorzystać na ich potencjale. Rackspace najpierw dodał usługi wsparcia i zarządzania w Amazon Web Services, potem w Microsoft Azure. Przyszedł czas na Google Cloud Platform. Rackspace został tym samym pierwszym managed services support partner.

Życzę tego samego pomysłu innym dostawcom chmury, którzy za wszelką cenę chcą rywalizować z dużymi. Wykorzystajcie ich potenciał. Zysk gwarantowany. Drzemie tu taki potenciał dla polskich dostawców i partnerów. Polscy specjaliści i polskie ceny mogą zmienić obraz świata. Pomyśl o tym!

MANAGED SERVICES FOR GOOGLE CLOUD PLATFORM

Polecam mój artykuł – Jaki Błąd Popełniają Dostawcy Chmury Publicznej (Mali i Duzi).

2. Cloud Video Intelligence API (Private Beta)

Usługa, na którą czekałem. Wyszukiwanie w video zmienia wszystko. Daje to wiele możliwości na nowe biznesy, szczególnie w oparciu projekty takich ludzi jak ja – VLOG, ale też w przemyśle, branży telewizyjnej, etc. Dostępne jako proste API.

1. Cloud Spanner

Jak dla mnie ogłoszenie numer 1. Pierwsza horyzontalnie skalowalna i spójna (globalnie) relacyjna baza danych! Do tej pory konieczne było korzystanie z baz ala Cassandra lub serwisów ala DocumentDB. Był tu jednak ciągle problem ze spójnością oraz część firm nadal “lubi” rozwiązania relacyjne.

Pozostałe Ważne Nowości

Zachęcam natomiast do szybkiego przeskanowania listy 100 informacji, gdzie znajdziesz też listę nowych klientów, partnerów i dużó więcej.

CO JEST TWOIM OGŁOSZENIEM NUMER 1? (u mnie Google Cloud Spanner)

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.