Ikona strzałka
Powrót do bloga

Azure bez ściemy. Poznaj 10 banalnych sposobów na niższe koszty Microsoft Azure (część 2)

michal.furmankiewicz
michal.furmankiewicz
23/04/2020

Cześć! Zapraszam do lektury drugiej części artykułu, w którym zdradzam, jak obniżyć koszty Microsoft Azure. Jeśli nie widziałeś pierwszego postu, koniecznie zajrzyj tutaj.

Dzisiaj ujawniam kolejne trzy sekrety oszczędzania z chmurą Azure.

Do dzieła!

#4 Bezpłatna usługa Azure Advisor sama Ci powie, jak oszczędzić w chmurze.

Azure Advisor to Twój bezpłatny przewodnik po platformie Azure. Sprawdza on wzorzec wykorzystania maszyny wirtualnej, a także niektóre usługi PaaS pod kątem użycia procesora oraz wydajności I/O na dysku.

Dodatkowo Azure Advisor mówi również o tym, jak możesz oszczędzić kupując tzw. rezerwacje, na teraz głównie na maszyny wirtualne, ale z czasem zakres tych usług pewnie się zmieni. Przykład poniżej:

Inne rekomendacje mogą też pokazywać:

  1. Maszyny o bardzo niskim poziomie użycia, które możesz zmniejszyć lub wyłączyć.
  2. Odseparowane bazy danych Azure SQL, które da się połączyć w pulę baz korzystającą ze wspólnej puli zasobów.

Po wejściu w daną rekomendację Advisor pokazuje dane, z których wynika dana wskazówka, jak również sugeruje potencjalne oszczędności. Jednak ta usługa przyda Ci się nie tylko do optymalizacji kosztów.

Rzuć okiem na poniższy zrzut ekranu. Nie znajdziesz tu żadnych rekomendacji kosztowych, za to odkryjesz sporo wskazówek dotyczących bezpieczeństwa subskrypcji. Warto też wiedzieć, że Advisor ciągle się rozwija, więc w przyszłości będzie zapewne udostępniał jeszcze więcej analiz. 

#5 Azure Policies pozwalają łatwo zarządzać lokalizacją, typem i rozmiarem usług.

Wiele osób rozpoczynających przygodę z Azure boi się, że od razu stworzy usługę, która w godzinę pochłonie cały dostępny budżet, albo powołane przez nią usługi znajdą się na drugim końcu świata, np. w Azji.

Warto wtedy sięgnąć po Azure Policies. To idealny sposób na wprowadzenie nowych użytkowników Azure do świata usług w chmurze bez konieczności odbierania im dostępu do portalu pierwszego dnia ?

A co konkretnie dają nam polityki Azure?

Po pierwsze – nic nie kosztują. Po drugie, dzięki nim możesz ograniczyć na poziomie regionu lub grupy zasobów lokalizację i typy wykorzystanych usług, a nawet określić dopuszczalne parametry. I nie musisz do tego od razu znać PowerShella czy JSON-a.

Spójrz na poniższy przykład ustawiania polityki na grupie zasobów:

Azure Policies oferują naprawdę wiele możliwości, dlatego warto również rzucić okiem na dokumentację, aby lepiej się z nimi zapoznać.

#6 Usługi PaaS mają inny model biznesowy. By zaoszczędzić, możesz zmniejszyć ich poziom, ale nie da się ich wyłączyć!

Wiele osób bywa zaskoczonych takim stanem rzeczy. Ale nawet ci zaskoczeni nie zmieniają poziomu usługi, niepotrzebnie płacąc za nią tyle samo przez okrągły tydzień.

Powiedzmy, że używasz App Service. Sprawdź jej obciążenie (CPU Time, Memory) na przestrzeni tygodnia. Jeżeli wieczorami usługa nie potrzebuje dużej liczby instancji i zadowoli się niższym poziomem, warto poświęcić chwilę na napisanie w Azure Automation skryptu, który będzie wykonywał taką zmianę.

Myślisz, że szkoda na to czasu? Przyjrzyj się zatem następującym instancjom:

Do wyboru masz naprawdę sporo konfiguracji. Pod kątem wydajności usługa P1V2 jest bardzo zbliżona do S2 czy B2. Serio, testowałem.

O ile B2 nie posiada slotów i Traffic Managera (nawiasem mówiąc, obie usługi uważam za genialne), to już S2 i P1V2 są funkcjonalnie takie same, a różnią się jedynie liczbą slotów i instancji oraz częstością backupu. Zatem przenosząc się pomiędzy nimi, na pewno zaoszczędzisz. Skalowanie w górę i wszerz w AppService jest szybkie, więc nie bój się, że wpłynie niekorzystnie na Twoją aplikację.

Z Azure SQL sprawa wygląda podobnie. Jeśli Twoja baza ma rozmiar do 250 GB i kupujesz ją, bazując na DTU, to znowu znajdziesz aż dziewięć różnych poziomów cenowych. Najtańszy kosztuje około 0,02 EUR za godzinę, najdroższy – 6,05 EUR. Przyznasz, że jest to spora różnica. A chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by Twoja aplikacja używała bazy na poziomie S3 od poniedziałku do piątku, a w piątek o północy rozpoczynała weekend, skalując w dół do S0?

Ogólnie zasada jest prosta: nie używasz wszystkich zasobów – zmniejsz ich wielkość. To samo dotyczy także Cosmos DB, MySQL, czy Postgressa, choć w tym wypadku skalowanie potrwa chwilę dłużej.

To jeszcze nie koniec oszczędzania z Azure

Trzy kolejne porady na temat cięcia kosztów z Microsoft Azure już za nami. Czy wcześniej je stosowałeś? Daj nam znać, a jeśli korzystasz ze sposobu, którego jeszcze nie omawialiśmy, podziel się nim w komentarzach. Każdemu przyda się odrobina oszczędności ?

A my kolejne wskazówki na temat oszczędzania z Azure opublikujemy już niebawem.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.