Strona Główna / Blog

Azure bez ściemy. Poznaj 10 banalnych sposobów na niższe koszty Microsoft Azure (część 1)

Michał Furmankiewicz

Michał Furmankiewicz

Ponad 14 lat w branży IT. Konsultant i architekt projektów związanych z Azure i Azure Stack. Entuzjasta rozwiązań PaaS i Serverless. Autor bloga http://architektwchmurze.pl.

Czy dopiero zaczynasz przygodę z chmurą Azure? Przeczytaj koniecznie! Korzystasz z Azure od dawna? Sprawdź, czy stosujesz wszystkie metody, które pomogły innym zaoszczędzić 💰💰💰.

Jeśli tematy wydajności środowiska, kontroli kosztów i planowania są Ci bliskie, ten post jest dla Ciebie. W dziesięciu prostych krokach pokażemy Ci, jak możesz obniżyć koszty korzystania z Microsoft Azure, nie tracąc ani odrobiny na wydajności.

Dziś dzielimy się trzema z dziesięciu sekretów oszczędzania kosztów z Azure. A także MASĄ PRZYDATNYCH LINKÓW.

Zaczynamy!

#1 Lokalizacja usług ma znaczenie

W Azure do wyboru masz aż 58 regionów. Warto wiedzieć, że w każdym z nich obowiązują inne ceny. Jakie? Sprawdź ten kalkulator od Microsoft.

Szybko zorientujesz się, że jeśli chodzi o Europę, najtaniej jest w Irlandii, drugie miejsce należy do Amsterdamu, a zaraz po nim plasują się UK oraz Niemcy. Im droższy zasób, tym różnica pomiędzy jego kosztami w danym regionie może być wyższa. Warto się temu przyjrzeć!

UWAGA: Wybór regionu wiąże się także z innym czasem dostępu do usługi. Jeśli Twoi klienci są głównie w Polsce, prawdopodobnie nie warto stawiać usługi w USA. Chcesz działać szybko? Sprawdź Azure Latency Test i wybierz odpowiedni region dla siebie.

#2 Przy maszynach wirtualnych zwróć uwagę na magiczne dopiski (v2 i inne)

Jeśli wybierając maszynę wirtualną, zastanawiasz się „po co tu tego tyle jest?”, nie przejmuj się. Nie jesteś sam 😉.

Rodzin maszyn jest dużo, a zapewne będzie ich jeszcze więcej. Jeśli zastanawiasz się nad ich wydajnością – zajrzyj tutaj.

Jeśli tylko możesz, wybieraj maszyny z serii v2 lub wyższych. Mają szybsze serie procesorów, działają na nowszym sprzęcie, a kosztują tyle samo, co maszyny niższej serii lub nawet mniej!

#3 Czas działania maszyn to kluczowa pozycja na Twoim rachunku za chmurę

Niby wszyscy o tym wiedzą, a jednak mało kto się z tym faktem liczy. Zapamiętaj: koszt maszyny w Azure naliczany jest za każdą minutę, kiedy pracuje. Microsoft Azure rozlicza Cię co do minuty, a więc jest o co walczyć. Aby się o tym przekonać, weźmy na warsztat maszynę D2v2.

Chmura Azure. Liczymy koszty D2v2

  • Koszt jednej godziny w Europie Północnej tej maszyny z licencją na Windows Server to 0,23 USDKoszt miesięczny to ok. 169,36 USD.
  • Koszt jednej godziny w Europie Północnej tej maszyny z darmową dystrybucją Linux to 0,13 USDKoszt miesięczny to ok. 96,36 USD.

Według Kalendarza Świąt w maju 2020 mamy 31 dni, w tym 21 dni roboczych i aż 10 dni wolnych. Rozważmy kilka scenariuszy, przyjmując, że miesiąc ma 4 tygodnie:

  1. Twoje środowisko w ciągu dnia pracuje tylko 12h.
  2. Twoje środowisko potrzebuje wysokiej wydajności przez 12h, a przez kolejne 12h wystarczy mu duża niższa wydajność.
  3. Twoi developerzy pracują w modelu 5x12h. Poza tym środowisko nie jest wykorzystywane.

Teraz, w zależności od scenariusza i liczby godzin, gdy Twoja maszyna musi być włączona, koszty wyniosą:

  1. 12h x 7 dni x 4 tyg. = 336h dla maszyny D2v2. Koszt: 77,28 USD. Oszczędzasz 54% w stosunku do całkowitego kosztu miesięcznego (Windows Server).
  2. 336h dla maszyny D1v2 i 336h dla maszyny D2v2. Koszt: 116,93 USD. Oszczędzasz 31% w stosunku do całkowitego kosztu miesięcznego (Windows Server).
  3. 240h dla maszyny D2v2. Koszt: 55,68 USD. Oszczędzasz 68% w stosunku do całkowitego kosztu miesięcznego (Windows Server).

A to tylko prosty przykład. Twój scenariusz aplikacji jest na pewno bogatszy, stąd więcej możliwości, aby zoptymalizować koszty Azure.

UWAGA: W przypadku usług PaaS sprawa wygląda nieco inaczej. Opowiem Ci o tym w kolejnym poście.

Kontrola VM-ek w Azure

Oczywiście warto zautymatyzować zarządzanie działaniem maszyn w Azure. Jeśli masz raptem kilka VM-ek, wykorzystaj opcję Auto-Shutdown VM.

W przypadku większej liczby maszyn i aplikacji pomoże Ci Azure Automation.

Jeśli zastanawiasz się, czy stać Cię na tę opcję, odpowiem: z pewnością. 500 pierwszych minut w miesiącu jest nieodpłatne, a kolejne 1000 minut kosztuje… 2 dolary.

Microsoft Azure – jak nie przepłacić?

Wiele firm decyduje się na wdrożenie chmury, licząc na niższe koszty utrzymania i ograniczenie inwestycji w infrastrukturę. Jednak by cieszyć się tymi oszczędnościami, warto wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami Azure. Mam nadzieję, że pomogą Ci w tym powyższe wskazówki.

A w kolejnym poście porozmawiamy o politykach, maszynach pracujących 24×7, licencjach na Windows Server, usługach PaaS i telemetrii. Wróć do nas koniecznie!

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.