Ikona strzałka
Powrót do bloga

Azure bez ściemy. Poznaj 10 banalnych sposobów na niższe koszty Microsoft Azure (część 1)

michal.furmankiewicz
michal.furmankiewicz
24/03/2020

Czy dopiero zaczynasz przygodę z chmurą Azure? Przeczytaj koniecznie! Korzystasz z Azure od dawna? Sprawdź, czy stosujesz wszystkie metody, które pomogły innym zaoszczędzić ???.

Jeśli tematy wydajności środowiska, kontroli kosztów i planowania są Ci bliskie, ten post jest dla Ciebie. W dziesięciu prostych krokach pokażemy Ci, jak możesz obniżyć koszty korzystania z Microsoft Azure, nie tracąc ani odrobiny na wydajności.

Dziś dzielimy się trzema z dziesięciu sekretów oszczędzania kosztów z Azure. A także MASĄ PRZYDATNYCH LINKÓW.

Zaczynamy!

#1 Lokalizacja usług ma znaczenie

W Azure do wyboru masz aż 58 regionów. Warto wiedzieć, że w każdym z nich obowiązują inne ceny. Jakie? Sprawdź ten kalkulator od Microsoft.

Szybko zorientujesz się, że jeśli chodzi o Europę, najtaniej jest w Irlandii, drugie miejsce należy do Amsterdamu, a zaraz po nim plasują się UK oraz Niemcy. Im droższy zasób, tym różnica pomiędzy jego kosztami w danym regionie może być wyższa. Warto się temu przyjrzeć!

UWAGA: Wybór regionu wiąże się także z innym czasem dostępu do usługi. Jeśli Twoi klienci są głównie w Polsce, prawdopodobnie nie warto stawiać usługi w USA. Chcesz działać szybko? Sprawdź Azure Latency Test i wybierz odpowiedni region dla siebie.

#2 Przy maszynach wirtualnych zwróć uwagę na magiczne dopiski (v2 i inne)

Jeśli wybierając maszynę wirtualną, zastanawiasz się „po co tu tego tyle jest?”, nie przejmuj się. Nie jesteś sam ?.

Rodzin maszyn jest dużo, a zapewne będzie ich jeszcze więcej. Jeśli zastanawiasz się nad ich wydajnością – zajrzyj tutaj.

Jeśli tylko możesz, wybieraj maszyny z serii v2 lub wyższych. Mają szybsze serie procesorów, działają na nowszym sprzęcie, a kosztują tyle samo, co maszyny niższej serii lub nawet mniej!

#3 Czas działania maszyn to kluczowa pozycja na Twoim rachunku za chmurę

Niby wszyscy o tym wiedzą, a jednak mało kto się z tym faktem liczy. Zapamiętaj: koszt maszyny w Azure naliczany jest za każdą minutę, kiedy pracuje. Microsoft Azure rozlicza Cię co do minuty, a więc jest o co walczyć. Aby się o tym przekonać, weźmy na warsztat maszynę D2v2.

Chmura Azure. Liczymy koszty D2v2

  • Koszt jednej godziny w Europie Północnej tej maszyny z licencją na Windows Server to 0,23 USDKoszt miesięczny to ok. 169,36 USD.
  • Koszt jednej godziny w Europie Północnej tej maszyny z darmową dystrybucją Linux to 0,13 USDKoszt miesięczny to ok. 96,36 USD.

Według Kalendarza Świąt w maju 2020 mamy 31 dni, w tym 21 dni roboczych i aż 10 dni wolnych. Rozważmy kilka scenariuszy, przyjmując, że miesiąc ma 4 tygodnie:

  1. Twoje środowisko w ciągu dnia pracuje tylko 12h.
  2. Twoje środowisko potrzebuje wysokiej wydajności przez 12h, a przez kolejne 12h wystarczy mu duża niższa wydajność.
  3. Twoi developerzy pracują w modelu 5x12h. Poza tym środowisko nie jest wykorzystywane.

Teraz, w zależności od scenariusza i liczby godzin, gdy Twoja maszyna musi być włączona, koszty wyniosą:

  1. 12h x 7 dni x 4 tyg. = 336h dla maszyny D2v2. Koszt: 77,28 USD. Oszczędzasz 54% w stosunku do całkowitego kosztu miesięcznego (Windows Server).
  2. 336h dla maszyny D1v2 i 336h dla maszyny D2v2. Koszt: 116,93 USD. Oszczędzasz 31% w stosunku do całkowitego kosztu miesięcznego (Windows Server).
  3. 240h dla maszyny D2v2. Koszt: 55,68 USD. Oszczędzasz 68% w stosunku do całkowitego kosztu miesięcznego (Windows Server).

A to tylko prosty przykład. Twój scenariusz aplikacji jest na pewno bogatszy, stąd więcej możliwości, aby zoptymalizować koszty Azure.

UWAGA: W przypadku usług PaaS sprawa wygląda nieco inaczej. Opowiem Ci o tym w kolejnym poście.

Kontrola VM-ek w Azure

Oczywiście warto zautymatyzować zarządzanie działaniem maszyn w Azure. Jeśli masz raptem kilka VM-ek, wykorzystaj opcję Auto-Shutdown VM.

W przypadku większej liczby maszyn i aplikacji pomoże Ci Azure Automation.

Jeśli zastanawiasz się, czy stać Cię na tę opcję, odpowiem: z pewnością. 500 pierwszych minut w miesiącu jest nieodpłatne, a kolejne 1000 minut kosztuje… 2 dolary.

Microsoft Azure – jak nie przepłacić?

Wiele firm decyduje się na wdrożenie chmury, licząc na niższe koszty utrzymania i ograniczenie inwestycji w infrastrukturę. Jednak by cieszyć się tymi oszczędnościami, warto wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami Azure. Mam nadzieję, że pomogą Ci w tym powyższe wskazówki.

A w kolejnym poście porozmawiamy o politykach, maszynach pracujących 24×7, licencjach na Windows Server, usługach PaaS i telemetrii. Wróć do nas koniecznie!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.