Ikona strzałka
Powrót do bloga

10 Pomysłów Na Zarabianie Dzięki IoT w Chmurze

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
11/01/2016

IoT w Chmurze

Jeżeli nie jesteś konsultantem lub nie prowadzisz działalności konsultingowej lub trenerskiej, to nie czytaj tego artykułu.

Dostałem kilka dni temu intrygujące pytanie dotyczące IoT.

Pytanie dotyczyło zarabiania. A w szczególności, czy konsultant lub mała firma jest w stanie zarabiać na technologiach dookoła Internet of Things. Szczególnie jeżeli użyjemy chmury do sterowania urządzeniami, zbieraniem danych, analizy.

Mimo, że nie czuję się ekspertem w temacie IoT, to wiem czego brakuje na polskim rynku (i nie tylko). Pozwól więc, że podzielę się z Tobą moją listą 10 pomysłów na zarabianie dzięki IoT w chmurze.

10 Pomysłów Na Zarabianie Dzięki IoT

1. Sprzedaż urządzeń IoT na zasadzie dropshiping

Codziennie pojawiają się nowości dotyczące rozwiązań IoT. A to długopis, a to termometr, a to nowa wersja Raspberry Pi. Gdyby tak móc wejść na polską stronę, przejrzeć nowości, kupić i zapłacić w złotówkach. To, że paczka przyjdzie za Wielkiej Wody, to mniejszy problem. Wiele polskich firm, jak i użytkowników końcowych skorzystałoby z takiego rozwiązania.

2. Lista mailowa – nowości produktowe dla użytkowników

Każdy kto choć trochę fascynuje się elektroniką, wypatruje w sobotnie wieczory pralek, lodówek, zegarków, które są podłączone do internetu i którymi możemy sterować z telefonów. Taka lista zawierałaby np. 2-3 nowe produkty oraz 1 promocję. Linki mogłyby by prowadzić do stron prowizyjnych. Każdy byłby szczęśliwy.

3. Lista mailowa – nowości technologiczne

Ludzie z branży IT też są głodni wiedzy. W każdej firmie znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która jest tematem IoT mocno zainteresowana. Buszuje po internecie. Płatna lista mailowa z zebraniem wszystkich nowości technologicznych byłaby dobrym rozwiązaniem. Sam bym zapłacił 10-50 PLN miesięcznie, aby mieć codziennie w swojej skrzynce dostęp do nowości IoT ze świata chmury, ale też z ciekawych aplikacji i urządzeń końcowych, które mógłbym użyć w projektach.

4. Nauczanie techniczne o IoT

Oj, brakuje wiedzy i specjalistów w temacie IoT. Zarówno po stronie użytkowej, jak i po stronie technologicznej. Skupię się na tej drugiej. Stworzenie kilku treningów o podstawach IoT i o używaniu 2-3 chmur do podłączania urządzeń IoT to dobry kierunek. Już dziś kilka firm w PL potrzebuje przeszkolić swoich ludzi w tematach używania chmury i pisania aplikacji pod daną chmurę.

5. Nauczanie biznesowe o IoT dla działów Business Development

Jakbyś poświęcił chwilę i przeszedł po firmach ubezpieczeniowych, energetycznych, bankach, hurtowniach, to wszędzie temat IoT jest widoczny. Jest natomiast mało praktycznych pomysłów. A nawet jak pomysły są, to nie wiadomo jak przestawić swój biznes, jak dogadać się z partnerami, jak przeszkolić ludzi. Doradcy biznesowi, z doświadczeniem praktycznym w projektach IoT, są potrzebni. Już dzisiaj.

6. Migrowanie pomiędzy chmurami

Tu się zdziwisz, ale w Polsce pojawiają się projekty, gdzie firma X chce migrować rozwiązania IoT z chmury A do chmury B. I teraz musisz zrozumieć, że jest mało osób, które znają się na rozwiązaniach IoT w jednej chmurze. Jeżeli znasz się na dwóch i potrafisz przeprowadzić taki proces migracji w produkcji, to hohoho. 2 dni pracy i zapewniasz sobie dochód na cały miesiąc.

7. Płatne kalkulatory dla firm budujących rozwiązania

W chmurze płacimy za wiele rzeczy. Bardzo wiele. Jak nie wierzysz, to sprawdź za co płacimy w AWS oraz za co płacimy w Azure. A to tylko początek układanki. Dochodzą urządzenia, internet, zasilanie, logistyka. Ktoś kto wie jak to liczyć i potrafi zbudować kalkulatory dla firm zainteresowanych, dotyczące kilku chmur i rozwiązań kilku producentów, będzie miał dużo pracy.

8. Doradztwo dla firm konsultingowych szukających nowych sposobów na zarabianie

Firmy integratorskie szukają nowych pomysłów na swój biznes. Zwiększania wpływu z usług powtarzalnych, zwiększanie wpływów z subskrypcji oraz nowe źródła dochodów. Taki konsultant mógłby doradzać integratorom i firmom konsultingowym. Taki konsultant musiałby pracować blisko klientów końcowych, aby znać dokładnie ich zapotrzebowania i tłumaczyć je na pieniądze, które może zarobić dzięki wejściu w rozwiązania IoT.

9. Audyt bezpieczeństwa end-to-end

W tamtym roku, gdy konsultowałem, dostawałem zapytania o sprawdzenie End-to-End rozwiązania IoT. Od urządzenia końcowego, przez szyfrowanie, przez chmurę, aż do portalu użytkownika. Brakuje firm, które kompleksowo potrafiłyby wycenić i… zrealizować taki audyt bezpieczeństwa. To dobre miejsce, jeżeli już zajmujesz się audytami bezpieczeństwa. Dodaj po prostu do oferty kilka chmur… oczywiście jeżeli się już na nich znasz. Ilość projektów IoT, które szykują się w Polsce, zapewni Ci dobry wzrost biznesu.

10. Budowanie skalowalnych rozwiązań IoT w chmurze

No i na koniec, to w czym chmura pomaga i to gdzie prawdziwe umiejętności i doświadczenie jest potrzebne. Dość łatwo jest podłączyć jedno urządzenie do chmury. Pobierasz SDK, konfigurujesz, odbierasz zdarzenia, wysyłasz komendy. Simple stuff. Gorzej jest, gdy firma planuje uruchomienie tysięcy czy też milionów czujników na całym świecie. Ktoś, kto potrafi zaprojektować system, który skaluje się od 1 do 10,000,000 bez dużych inwestycji początkowych, znajdzie łatwiejszą drogę do kupienia swojego pierwszego jachtu.

Co dalej?

Każdy z tych przykładów może być użyty przez Ciebie. To tylko pomysły. Pomysły nic nie kosztują. Jeżeli coś Cię zainspirowało, używaj i odezwij się do mnie, to rozgłosimy Twój biznes gdzie się da.

W wolnej chwili, podziel się opiniami o swoich pomysłach na zarabianie z IoT w chmurze.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.