Strona Główna / Blog

Za co płacimy w Aruba Cloud

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

za co placimy aruba 00 za co placimy

Płatności w Aruba Cloud są proste i oparte o konto prepaid. Zakładasz konto, doładowujesz je pewną kwotą, możesz użyć promocyjnego vouchera, o którym pisałem w artykule „Poznajmy się! Aruba Cloud”. Potem wybierasz usługi i odpowiednie dla siebie plany/pakiety/taryfy. Cenniki i fajne, kolorowe kalkulatory znajdują się na stronach poszczególnych usług.

Usługi IT od Aruba Cloud można kupić poprzez portal zakupowy na ArubaCloud.pl. To podstawowa i najprostsza droga.

Jeśli nie masz ochoty kombinować i przeliczać usług, możesz skorzystać z usług sales supportu. Na stronie support.arubacloud.pl znajduje się formularz zgłoszenia. Wysyłasz opis projektu, obecną konfigurację infrastruktury IT (jeśli taką posiadasz), dostępny budżet i jeszcze parę detali. Z powrotem albo dostajesz gotową konfigurację pakietu usług, który najlepiej pasuje do twoich wymagań (zakres projektu, budżet), albo odzywa się do ciebie konsultant i razem doprecyzowujecie potrzeby. Kontakt mailowy lub telefoniczny, jeśli podasz w zgłoszeniu swój numer telefonu.

Dla polskich klientów, kupujących w ten sposób, firmą rozliczeniową jest Alphanet sp. z o.o., operator polskiego oddziału czeskiego dostawcy hostingu Forpsi. Forpsi w 2004 roku zostało przejęte przez Aruba. Oznacza to, że faktury i wszelkie sprawy VAT-owskie rozgrywają się w całości na terenie Polski i zgodnie z przepisami podatkowymi dotyczącymi transakcji wewnątrzkrajowych. Czyli nie trzeba wchodzić w VAT-UE itp.

Jeszcze jeden sposób zakupu: kupić usługi od firm resellerskich działających na terenie Włoch, działających w ramach programu partnerskiego Aruba Cloud. Od resellerów kupujesz całość: usługi + konsulting + wycenę. Wszystkie formalności, płatności i support idą przez włoski oddział Aruba Cloud w języku włoskim i/lub angielskim. To droga na okrągło, raczej rzadko używana, ale istnieje.

 

IaaS, Compute

NEW za co placimy 01 smart

Cloud Smart w skrócie: acisz za miesiąc korzystania z wybranego planu taryfowego: Small, Medium, Large, Extra Large. Każdy plan to określona kombinacja CPU, RAM i HD.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Chcesz uruchomić 1 serwer plików, 1 serwer www i 1 serwer baz danych. Sięgasz po tabelkę doboru liczby core’ów procesora do określonych usług ze strony kb.arubacloud.pl/pl/computing/tworzenie-i-konfigurowanie-serwerow-cloud/jak-ustawic-liczbe-cpu.aspx. Ponieważ dopiero zaczynasz pracę z tymi usługami informatycznymi, przyjmujesz minimalne liczby core’ów: 1 dla plików, 1 dla www, 2 dla baz danych. W sumie: 4. Jeśli chcesz mieć wszystkie serwery w jednej maszynie, wybierasz plan Extra Large – płacisz wtedy 99,99 zł + VAT za miesiąc. Jeśli wolisz mieć oddzielnie bazę danych i oddzielnie pliki+www (bo korzystają z nich oddzielne zespoły w oddzielnie budżetowanych projektach), wybierasz plan Large dla bazy i dwa plany Small dla plików i dla www – płacisz wtedy 57,99 zł + VAT za miesiąc (49,99 za Large i 8,00 za dwa plany Small).

Ważne szczegóły:

 • Wydajność procesorów w usłudze Smart nie jest gwarantowana.
 • W każdym planie Smart dostajesz za darmo usługę Plesk do zarządzania wykupionymi usługami na 10 nazw domenowych.
 • Minimalna długość zakupu to jeden miesiąc, liczony jako 30 kolejnych dni, włącznie z weekendami. 30 dni to również wielokrotność nabycia/korzystania z planu Smart.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli na koncie prepaid nie masz wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu usługi dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.
 • Fakturę zakupu usługi dostajesz w momencie uruchomienia usługi (czyli faktycznego przesunięcia kasy z twojego konta na konto dostawcy), a nie doładowania konta.
 • Licencja na wiele systemów operacyjnych Linux i Windows jest zawarta w cenie. Jest ich całkiem sporo, rozwijaną listę znajdziesz w kalkulatorze usługi na dole strony www.arubacloud.pl/cloud-computing/ceny.aspx. Te licencje są odmierzane co 30 dni, dokładnie tak jak kupione Compute i Storage.
 • Płatne licencje są wyszczególnione w tabelce „Licencje oprogramowania” na tej samej stronie, powyżej kalkulatora. One z kolei są rozliczane w miesiącach kalendarzowych, czyli płacisz za używanie do końca miesiąca kalendarzowego, niezależnie czy kupisz pierwszego czy piętnastego dnia (prepaid).
 • Możesz też dokupić usługę Load Balancer i dodatkową przestrzeń dyskową FTP. Cennik podany na powyższej stronie. 
 • Jeśli przekroczysz limit zasobów w używanym planie Smart, możesz przejść na wyższy plan Smart (w tym momencie z konta prepaid zostaje pobrana opłata za nowy miesiąc nowego planu) lub zmienić usługę na Pro (w tym momencie płacisz za pierwszą godzinę korzystania z konfiguracji).

 

NEW za co placimy 02 pro

Cloud Pro w skrócie: Płacisz za zużyte zasoby (CPU, RAM, HD), naliczane na bieżąco w cyklu godzinowym.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Potrzebujesz zasoby pod 1 serwer bazy danych. Wybierasz zestaw: wirtualizator Hyper-V, 4 procesory, 4 GB RAM, 100 GB HD (czyli 10 jednostek rozliczeniowych HD), system operacyjny Linux (bez dopłaty).

(a) Maszyna działa bez przerwy, 24 godziny dziennie i 30 kolejnych dni od daty zakupu.

Kalkulator opłat www.arubacloud.pl/cloud-computing/ceny.aspx wskazuje, że płacisz 362,02 zł + VAT za miesiąc. Miesiąc jest liczony jako pełne 30 dni i 24 godziny każdego dnia, również w weekendy.

Jeśli nie chcesz, by maszyna była dostępna przez 24 h na dobę, możesz ją wyłączyć lub zarchiwizować.

(b) Wyłączenie maszyny polega na tym, że zasoby pod nią są alokowane, ale nie są aktywnie wykorzystywane. Wyłączasz maszynę na 16 h dziennie w tygodniu i na całe weekendy. Zakładając 22 dni pracy w miesiącu, płacisz wtedy 8 h * 22 dni * (4 * 0,086 + 4 * 0,0172 + 10 * 0,0086) + (16 h * 22 dni + 24 h * 8 dni) * (4 * 0,02 + 4 * 0,004 + 10 * 0,002)) = 87,79 + 63,10 = 150,89 zł + VAT.

(c) Albo archiwizujesz maszynę – zwalniając CPU i RAM, utrzymując obraz maszyny na HD, na czas niepracy i wtedy płacisz jedynie 87,79 + (16 h * 22 dni + 24 h * 8 dni) * 10 * 0,002 = 87,79 + 10,88 = 98,67 zł + VAT.

Naliczanie godzinowe jest całkiem proste.

(d) Kupujesz Hyper-V, 4 CPU, 4 GB RAM, 100 GB HD. Użytkujesz 1 godzinę i 30 minut. Od razu system „klika” start pierwszej godziny, po jej upływie klika start godziny drugiej. Z twojego konta zostało pobrane 2,5456 zł + VAT. Po 30 minutach drugiej godziny kasujesz tamtą maszynę i uruchamiasz nową: Hyper-V, 4 CPU, 4 GB RAM, 200 GB HD. Korzystasz z niej przez 30 minut. System klika start pierwszej godziny i pobiera z konta 2,1328 zł + VAT. W sumie 2 godziny pracy kosztowały cię 4,6784 zł + VAT.

Ważne szczegóły:

 • Kalkulator opłat podaje koszt, zakładając stałą konfigurację, użytkowaną aktywnie 24 h/dobę przez 30 dni.
 • Opłata zostaje naliczona za każdą rozpoczętą godzinę korzystania z zasobów.
 • W każdej ofercie Pro dostajesz za darmo usługę Plesk na 10 nazw domenowych do zarządzania wykupionymi usługami.
 • Ruch sieciowy w usłudze Pro jest nielimitowany: wchodzący i wychodzący.
 • Archiwizacja jest liczona zgodnie z wykupioną powierzchnią HD pod aktywne usługi.
 • Jednostka rozliczeniowa HD to 10 GB.
 • Gwarantowana wydajność procesorów: każdy wirtualny core to minimum 1/2 fizycznego core’a. Aruba Cloud używa procesorów: Xeon L5640, Xeon E5-2650, Xeon E5-2650v3, Xeon E5-2650Lv3.
 • Zwiększenie lub zmniejszenie liczby procesorów wymaga wyłączenia maszyny wirtualnej.
 • Systemy Windows SQL Server Web/Standard i Remote Desktop Services Web/Standard są rozliczane za miesiąc kalendarzowy. Kupując 15 lutego, dostajesz fakturę za pełny luty.
 • Można dokupić wiele innych usług: dodatkowe panele Plesk i add-ony do Pleska, Load Balancer, dodatkową przestrzeń FTP lub Unified Storage, wirtualne switche, adresy IP.
 • Dostępne są trzy wirtualizatory. W kolejności od najtańszych CPU: Low Cost Hyper-V, Hyper-V, VMware. Ceny RAM są identyczne dla obu wersji Hyper-V i są niższe od ceny RAM dla VMware. Cena HD jest stała dla wszystkich wirtualizatorów.
 • Wirtualizator VMware pozwala wybrać z większej liczby systemów operacyjnych (szablonów) niż Low Cost Hyper-V/Hyper-V.

 

NEW za co placimy 03 private

Private Cloud w skrócie: Płacisz za 30 dni rezerwacji zasobów, dostępnych i gotowych do użycia 24 h/dobę.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz pakiet podstawowy (16 GHz CPU, 32 GB RAM, 420 GB HD, 4 publiczne adresy IP i 5 VLAN) za 1564 zł + VAT. Po dwóch tygodniach dokupujesz 4 GHZ i 8 GB RAM. Z konta zostaje pobrane 309,60 zł + VAT. Przez dwa tygodnie masz dostęp do całego pakietu: 20 GHz, 40 GB RAM, 420 GB HD, 4 IP, 5 VLAN.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik i kalkulator graficzny znajdziesz pod adresem: www.arubacloud.pl/private-cloud/ceny.aspx.
 • Gdy dodajesz 4 CPU do zasobów chmury, do zasobów RAM automatycznie dodaje się 8 GB.
 • Licencje oprogramowania są liczone tak samo jak w usługach Smart i Pro (część bezpłatnych, część płatnych dodatkowo), z takimi samymi okresami naliczania (30 dni bezpłatne lub miesiąc kalendarzowy płatne).
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.
 • Dodatkową usługą jest plan awaryjny Zerto (Disaster Recovery as a Service). Usługa ta obejmuje nielimitowaną liczbę maszyn wirtualnych (czyli całą Private Cloud).

 

IaaS, Storage

NEW za co placimy 04 storage

Cloud Storage w skrócie: Płacisz za powierzchnię dyskową i ruch wychodzący.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz pakiet Storage 1000: przestrzeń 1000 GB (1 TB), ruch wychodzący 10 TB, ruch wchodzący nielimitowany, żądania do danych nielimitowane. Płacisz 119,99 zł + VAT za 30 dni korzystania przez 24 h/dobę.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik i kalkulator usługi: www.arubacloud.pl/object-storage/ceny-konfiguracja.aspx. Planów jest dwanaście: od 100 GB HD + 1 TB ruchu do 50 TB HD i 500 TB ruchu.
 • W planie „full pay-per-use” płacisz 0,0030 zł + VAT za 10 GB zajętej powierzchni (naliczanie godzinowe, system klika ilość HD na starcie godziny) i 2,15 zł + VAT za 10 GB ruchu wychodzącego (naliczane dla każdej nowo rozpoczętej dziesiątki GB).
 • W kalkulatorze można wybrać różne centra danych: włoskie, czeskie, niemieckie, angielskie itd. Nie wpływa to na cenę, wszędzie Storage kosztuje tyle samo.
 • Możliwa jest zmiana planu w dowolnym momencie, przy czym niewykorzystane zasoby nie przechodzą do nowego pakietu.
 • Po przekroczeniu zasobów z wykupionego planu taryfowego możliwe są trzy działania: (1) przejście na wyższą taryfę, która klika start miesiąca – masz do dyspozycji od nowa cały ruch wychodzący i całą powierzchnię (przy czym na powierzchnię „przechodzą” dane, które przechowywałeś wcześniej, więc praktycznie masz do zużycia różnicę w powierzchni oferowanej przez oba plany), (2) ograniczenie wydajności zasobów do czasu zakupu/odnowienia planu, (3) przełączenie na plan pay-per-use do końca okresu trwania wykupionego wcześniej planu (czyli do końca 30 dni) i pobieranie środków z konta zgodnie z bieżącym zużyciem.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu. Nie dotyczy to planu pay-per-use.

 

SaaS, Backup

NEW za co placimy 05 backup

Cloud Backup w skrócie: Płacisz za powierzchnię dyskową, której kopię bezpieczeństwa wykonujesz.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz pakiet Backup 1000: przestrzeń 1000 GB (1 TB). Płacisz 430 zł + VAT za 30 dni utrzymywania backupu.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik i kalkulator pod adresem: www.arubacloud.pl/cloud-backup/ceny.aspx. Planów gotowych jest dziewięć: od 50 GB do 20 TB. W pay-per-use 10 GB backupowanej powierzchni kosztuje 6,45 zł + VAT.
 • Ruch przychodzący i wychodzący z backupu jest nielimitowany.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.

 

SaaS, Monitoring

NEW za co placimy 06 monitoring

Cloud Monitoring w skrócie: Płacisz za liczbę różnych kontrol dostępnych w systemie i ich parametry. Nie płacisz za wykonane kontrole!

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz plan Advanced: 10 kontrol, 180 sekund minimalna częstotliwość, 20 sekund maksymalnego timeoutu, 3 aktywne regiony, wszystkie protokoły i usługi z listy. Płacisz 25,76 zł + VAT za 30 dni korzystania przez 24 h/dobę.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik pod adresem: www.arubacloud.pl/cloud-monitoring/ceny.aspx. Plan Free udostępnia 1 kontrolę, Base – 5 kontrol, Advanced – 10 kontrol, a Premium – 30 kontroli. Chodzi o zdefiniowane kontrole, a nie o liczbę ich wykonania! Powtarzam to po raz drugi, bo to naprawdę ważne.
 • Kontrola to zdefiniowany proces sprawdzania dostępności usługi/protokołu.
 • Dostępne plany taryfowe (Free, Base, Advanced, Premium) różnią się wieloma parametrami: protokołami i usługami dostępnymi do kontroli, minimalną częstotliwością wykonania pojedynczej kontroli, maksymalną wartością timeoutu podczas kontroli, liczbą regionów/data center objętych kontrolą.
 • Możliwe jest przejście na wyższy plan monitoringu, ale nie jest możliwe przejście na plan niższy w czasie trwania danego planu. Na niższy plan możesz przejść po upływie 30 dni zakupu wyższego planu i zamknięciu go.
 • Wynik kontroli czyli powiadomienie o awariach możesz dostać bezpłatnie na email lub płatnie na telefon jako SMS: 43 grosze + VAT za jedną wiadomość. Określić można maksymalną liczbę awarii (braku dostępności usługi lub protokołu) przed wysłaniem powiadomienia.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.

2 ścieżki rozwoju, które doprowadzą Cię do certyfikatów

Zostań specjalistą AWS

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.