Ikona strzałka
Powrót do bloga

Za co płacimy w Aruba Cloud

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
12/02/2016

za co placimy aruba 00 za co placimy

Płatności w Aruba Cloud są proste i oparte o konto prepaid. Zakładasz konto, doładowujesz je pewną kwotą, możesz użyć promocyjnego vouchera, o którym pisałem w artykule “Poznajmy się! Aruba Cloud”. Potem wybierasz usługi i odpowiednie dla siebie plany/pakiety/taryfy. Cenniki i fajne, kolorowe kalkulatory znajdują się na stronach poszczególnych usług.

Usługi IT od Aruba Cloud można kupić poprzez portal zakupowy na ArubaCloud.pl. To podstawowa i najprostsza droga.

Jeśli nie masz ochoty kombinować i przeliczać usług, możesz skorzystać z usług sales supportu. Na stronie support.arubacloud.pl znajduje się formularz zgłoszenia. Wysyłasz opis projektu, obecną konfigurację infrastruktury IT (jeśli taką posiadasz), dostępny budżet i jeszcze parę detali. Z powrotem albo dostajesz gotową konfigurację pakietu usług, który najlepiej pasuje do twoich wymagań (zakres projektu, budżet), albo odzywa się do ciebie konsultant i razem doprecyzowujecie potrzeby. Kontakt mailowy lub telefoniczny, jeśli podasz w zgłoszeniu swój numer telefonu.

Dla polskich klientów, kupujących w ten sposób, firmą rozliczeniową jest Alphanet sp. z o.o., operator polskiego oddziału czeskiego dostawcy hostingu Forpsi. Forpsi w 2004 roku zostało przejęte przez Aruba. Oznacza to, że faktury i wszelkie sprawy VAT-owskie rozgrywają się w całości na terenie Polski i zgodnie z przepisami podatkowymi dotyczącymi transakcji wewnątrzkrajowych. Czyli nie trzeba wchodzić w VAT-UE itp.

Jeszcze jeden sposób zakupu: kupić usługi od firm resellerskich działających na terenie Włoch, działających w ramach programu partnerskiego Aruba Cloud. Od resellerów kupujesz całość: usługi + konsulting + wycenę. Wszystkie formalności, płatności i support idą przez włoski oddział Aruba Cloud w języku włoskim i/lub angielskim. To droga na okrągło, raczej rzadko używana, ale istnieje.

 

IaaS, Compute

NEW za co placimy 01 smart

Cloud Smart w skrócie: acisz za miesiąc korzystania z wybranego planu taryfowego: Small, Medium, Large, Extra Large. Każdy plan to określona kombinacja CPU, RAM i HD.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Chcesz uruchomić 1 serwer plików, 1 serwer www i 1 serwer baz danych. Sięgasz po tabelkę doboru liczby core’ów procesora do określonych usług ze strony kb.arubacloud.pl/pl/computing/tworzenie-i-konfigurowanie-serwerow-cloud/jak-ustawic-liczbe-cpu.aspx. Ponieważ dopiero zaczynasz pracę z tymi usługami informatycznymi, przyjmujesz minimalne liczby core’ów: 1 dla plików, 1 dla www, 2 dla baz danych. W sumie: 4. Jeśli chcesz mieć wszystkie serwery w jednej maszynie, wybierasz plan Extra Large – płacisz wtedy 99,99 zł + VAT za miesiąc. Jeśli wolisz mieć oddzielnie bazę danych i oddzielnie pliki+www (bo korzystają z nich oddzielne zespoły w oddzielnie budżetowanych projektach), wybierasz plan Large dla bazy i dwa plany Small dla plików i dla www – płacisz wtedy 57,99 zł + VAT za miesiąc (49,99 za Large i 8,00 za dwa plany Small).

Ważne szczegóły:

 • Wydajność procesorów w usłudze Smart nie jest gwarantowana.
 • W każdym planie Smart dostajesz za darmo usługę Plesk do zarządzania wykupionymi usługami na 10 nazw domenowych.
 • Minimalna długość zakupu to jeden miesiąc, liczony jako 30 kolejnych dni, włącznie z weekendami. 30 dni to również wielokrotność nabycia/korzystania z planu Smart.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli na koncie prepaid nie masz wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu usługi dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.
 • Fakturę zakupu usługi dostajesz w momencie uruchomienia usługi (czyli faktycznego przesunięcia kasy z twojego konta na konto dostawcy), a nie doładowania konta.
 • Licencja na wiele systemów operacyjnych Linux i Windows jest zawarta w cenie. Jest ich całkiem sporo, rozwijaną listę znajdziesz w kalkulatorze usługi na dole strony www.arubacloud.pl/cloud-computing/ceny.aspx. Te licencje są odmierzane co 30 dni, dokładnie tak jak kupione Compute i Storage.
 • Płatne licencje są wyszczególnione w tabelce “Licencje oprogramowania” na tej samej stronie, powyżej kalkulatora. One z kolei są rozliczane w miesiącach kalendarzowych, czyli płacisz za używanie do końca miesiąca kalendarzowego, niezależnie czy kupisz pierwszego czy piętnastego dnia (prepaid).
 • Możesz też dokupić usługę Load Balancer i dodatkową przestrzeń dyskową FTP. Cennik podany na powyższej stronie. 
 • Jeśli przekroczysz limit zasobów w używanym planie Smart, możesz przejść na wyższy plan Smart (w tym momencie z konta prepaid zostaje pobrana opłata za nowy miesiąc nowego planu) lub zmienić usługę na Pro (w tym momencie płacisz za pierwszą godzinę korzystania z konfiguracji).

 

NEW za co placimy 02 pro

Cloud Pro w skrócie: Płacisz za zużyte zasoby (CPU, RAM, HD), naliczane na bieżąco w cyklu godzinowym.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Potrzebujesz zasoby pod 1 serwer bazy danych. Wybierasz zestaw: wirtualizator Hyper-V, 4 procesory, 4 GB RAM, 100 GB HD (czyli 10 jednostek rozliczeniowych HD), system operacyjny Linux (bez dopłaty).

(a) Maszyna działa bez przerwy, 24 godziny dziennie i 30 kolejnych dni od daty zakupu.

Kalkulator opłat www.arubacloud.pl/cloud-computing/ceny.aspx wskazuje, że płacisz 362,02 zł + VAT za miesiąc. Miesiąc jest liczony jako pełne 30 dni i 24 godziny każdego dnia, również w weekendy.

Jeśli nie chcesz, by maszyna była dostępna przez 24 h na dobę, możesz ją wyłączyć lub zarchiwizować.

(b) Wyłączenie maszyny polega na tym, że zasoby pod nią są alokowane, ale nie są aktywnie wykorzystywane. Wyłączasz maszynę na 16 h dziennie w tygodniu i na całe weekendy. Zakładając 22 dni pracy w miesiącu, płacisz wtedy 8 h * 22 dni * (4 * 0,086 + 4 * 0,0172 + 10 * 0,0086) + (16 h * 22 dni + 24 h * 8 dni) * (4 * 0,02 + 4 * 0,004 + 10 * 0,002)) = 87,79 + 63,10 = 150,89 zł + VAT.

(c) Albo archiwizujesz maszynę – zwalniając CPU i RAM, utrzymując obraz maszyny na HD, na czas niepracy i wtedy płacisz jedynie 87,79 + (16 h * 22 dni + 24 h * 8 dni) * 10 * 0,002 = 87,79 + 10,88 = 98,67 zł + VAT.

Naliczanie godzinowe jest całkiem proste.

(d) Kupujesz Hyper-V, 4 CPU, 4 GB RAM, 100 GB HD. Użytkujesz 1 godzinę i 30 minut. Od razu system “klika” start pierwszej godziny, po jej upływie klika start godziny drugiej. Z twojego konta zostało pobrane 2,5456 zł + VAT. Po 30 minutach drugiej godziny kasujesz tamtą maszynę i uruchamiasz nową: Hyper-V, 4 CPU, 4 GB RAM, 200 GB HD. Korzystasz z niej przez 30 minut. System klika start pierwszej godziny i pobiera z konta 2,1328 zł + VAT. W sumie 2 godziny pracy kosztowały cię 4,6784 zł + VAT.

Ważne szczegóły:

 • Kalkulator opłat podaje koszt, zakładając stałą konfigurację, użytkowaną aktywnie 24 h/dobę przez 30 dni.
 • Opłata zostaje naliczona za każdą rozpoczętą godzinę korzystania z zasobów.
 • W każdej ofercie Pro dostajesz za darmo usługę Plesk na 10 nazw domenowych do zarządzania wykupionymi usługami.
 • Ruch sieciowy w usłudze Pro jest nielimitowany: wchodzący i wychodzący.
 • Archiwizacja jest liczona zgodnie z wykupioną powierzchnią HD pod aktywne usługi.
 • Jednostka rozliczeniowa HD to 10 GB.
 • Gwarantowana wydajność procesorów: każdy wirtualny core to minimum 1/2 fizycznego core’a. Aruba Cloud używa procesorów: Xeon L5640, Xeon E5-2650, Xeon E5-2650v3, Xeon E5-2650Lv3.
 • Zwiększenie lub zmniejszenie liczby procesorów wymaga wyłączenia maszyny wirtualnej.
 • Systemy Windows SQL Server Web/Standard i Remote Desktop Services Web/Standard są rozliczane za miesiąc kalendarzowy. Kupując 15 lutego, dostajesz fakturę za pełny luty.
 • Można dokupić wiele innych usług: dodatkowe panele Plesk i add-ony do Pleska, Load Balancer, dodatkową przestrzeń FTP lub Unified Storage, wirtualne switche, adresy IP.
 • Dostępne są trzy wirtualizatory. W kolejności od najtańszych CPU: Low Cost Hyper-V, Hyper-V, VMware. Ceny RAM są identyczne dla obu wersji Hyper-V i są niższe od ceny RAM dla VMware. Cena HD jest stała dla wszystkich wirtualizatorów.
 • Wirtualizator VMware pozwala wybrać z większej liczby systemów operacyjnych (szablonów) niż Low Cost Hyper-V/Hyper-V.

 

NEW za co placimy 03 private

Private Cloud w skrócie: Płacisz za 30 dni rezerwacji zasobów, dostępnych i gotowych do użycia 24 h/dobę.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz pakiet podstawowy (16 GHz CPU, 32 GB RAM, 420 GB HD, 4 publiczne adresy IP i 5 VLAN) za 1564 zł + VAT. Po dwóch tygodniach dokupujesz 4 GHZ i 8 GB RAM. Z konta zostaje pobrane 309,60 zł + VAT. Przez dwa tygodnie masz dostęp do całego pakietu: 20 GHz, 40 GB RAM, 420 GB HD, 4 IP, 5 VLAN.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik i kalkulator graficzny znajdziesz pod adresem: www.arubacloud.pl/private-cloud/ceny.aspx.
 • Gdy dodajesz 4 CPU do zasobów chmury, do zasobów RAM automatycznie dodaje się 8 GB.
 • Licencje oprogramowania są liczone tak samo jak w usługach Smart i Pro (część bezpłatnych, część płatnych dodatkowo), z takimi samymi okresami naliczania (30 dni bezpłatne lub miesiąc kalendarzowy płatne).
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.
 • Dodatkową usługą jest plan awaryjny Zerto (Disaster Recovery as a Service). Usługa ta obejmuje nielimitowaną liczbę maszyn wirtualnych (czyli całą Private Cloud).

 

IaaS, Storage

NEW za co placimy 04 storage

Cloud Storage w skrócie: Płacisz za powierzchnię dyskową i ruch wychodzący.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz pakiet Storage 1000: przestrzeń 1000 GB (1 TB), ruch wychodzący 10 TB, ruch wchodzący nielimitowany, żądania do danych nielimitowane. Płacisz 119,99 zł + VAT za 30 dni korzystania przez 24 h/dobę.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik i kalkulator usługi: www.arubacloud.pl/object-storage/ceny-konfiguracja.aspx. Planów jest dwanaście: od 100 GB HD + 1 TB ruchu do 50 TB HD i 500 TB ruchu.
 • W planie “full pay-per-use” płacisz 0,0030 zł + VAT za 10 GB zajętej powierzchni (naliczanie godzinowe, system klika ilość HD na starcie godziny) i 2,15 zł + VAT za 10 GB ruchu wychodzącego (naliczane dla każdej nowo rozpoczętej dziesiątki GB).
 • W kalkulatorze można wybrać różne centra danych: włoskie, czeskie, niemieckie, angielskie itd. Nie wpływa to na cenę, wszędzie Storage kosztuje tyle samo.
 • Możliwa jest zmiana planu w dowolnym momencie, przy czym niewykorzystane zasoby nie przechodzą do nowego pakietu.
 • Po przekroczeniu zasobów z wykupionego planu taryfowego możliwe są trzy działania: (1) przejście na wyższą taryfę, która klika start miesiąca – masz do dyspozycji od nowa cały ruch wychodzący i całą powierzchnię (przy czym na powierzchnię “przechodzą” dane, które przechowywałeś wcześniej, więc praktycznie masz do zużycia różnicę w powierzchni oferowanej przez oba plany), (2) ograniczenie wydajności zasobów do czasu zakupu/odnowienia planu, (3) przełączenie na plan pay-per-use do końca okresu trwania wykupionego wcześniej planu (czyli do końca 30 dni) i pobieranie środków z konta zgodnie z bieżącym zużyciem.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu. Nie dotyczy to planu pay-per-use.

 

SaaS, Backup

NEW za co placimy 05 backup

Cloud Backup w skrócie: Płacisz za powierzchnię dyskową, której kopię bezpieczeństwa wykonujesz.

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz pakiet Backup 1000: przestrzeń 1000 GB (1 TB). Płacisz 430 zł + VAT za 30 dni utrzymywania backupu.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik i kalkulator pod adresem: www.arubacloud.pl/cloud-backup/ceny.aspx. Planów gotowych jest dziewięć: od 50 GB do 20 TB. W pay-per-use 10 GB backupowanej powierzchni kosztuje 6,45 zł + VAT.
 • Ruch przychodzący i wychodzący z backupu jest nielimitowany.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.

 

SaaS, Monitoring

NEW za co placimy 06 monitoring

Cloud Monitoring w skrócie: Płacisz za liczbę różnych kontrol dostępnych w systemie i ich parametry. Nie płacisz za wykonane kontrole!

Przykładowe wyliczenie kosztów: Kupujesz plan Advanced: 10 kontrol, 180 sekund minimalna częstotliwość, 20 sekund maksymalnego timeoutu, 3 aktywne regiony, wszystkie protokoły i usługi z listy. Płacisz 25,76 zł + VAT za 30 dni korzystania przez 24 h/dobę.

Ważne szczegóły:

 • Pełny cennik pod adresem: www.arubacloud.pl/cloud-monitoring/ceny.aspx. Plan Free udostępnia 1 kontrolę, Base – 5 kontrol, Advanced – 10 kontrol, a Premium – 30 kontroli. Chodzi o zdefiniowane kontrole, a nie o liczbę ich wykonania! Powtarzam to po raz drugi, bo to naprawdę ważne.
 • Kontrola to zdefiniowany proces sprawdzania dostępności usługi/protokołu.
 • Dostępne plany taryfowe (Free, Base, Advanced, Premium) różnią się wieloma parametrami: protokołami i usługami dostępnymi do kontroli, minimalną częstotliwością wykonania pojedynczej kontroli, maksymalną wartością timeoutu podczas kontroli, liczbą regionów/data center objętych kontrolą.
 • Możliwe jest przejście na wyższy plan monitoringu, ale nie jest możliwe przejście na plan niższy w czasie trwania danego planu. Na niższy plan możesz przejść po upływie 30 dni zakupu wyższego planu i zamknięciu go.
 • Wynik kontroli czyli powiadomienie o awariach możesz dostać bezpłatnie na email lub płatnie na telefon jako SMS: 43 grosze + VAT za jedną wiadomość. Określić można maksymalną liczbę awarii (braku dostępności usługi lub protokołu) przed wysłaniem powiadomienia.
 • Usługa przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, nawet jeśli nie masz na koncie wystarczających środków. Wystarczy tylko, żebyś miał więcej niż 0 zł. Po przedłużeniu dostaniesz info o ujemnym saldzie na koncie i konieczności wyrównania stanu.
AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.