Ikona strzałka
Powrót do bloga

Wrzesień: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
20/09/20224 min

Powakacyjne zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Nowa funkcja w Databricks – Unity Catalog

Dobra wiadomość dla wszystkich inżynierów danych i użytkowników Databricks. Nasza ulubiona platforma wprowadza właśnie automatyczne data lineage dla procesów ETL. Będzie to nowa funkcja dla Unity Catalog. Data lineage pozwala m.in. w prosty sposób śledzić skąd wzięły się informacje w danej tabeli. A także jakie operacje doprowadziły do tego, że widzimy właśnie te konkretne dane.

Link do materiału → Video na YT

Tip: Mini test wiedzy dla Cloud Developerów

Znalazłem dobry materiał do weryfikacji i odświeżenia wiedzy z zakresu algorytmiki. Quiz z pytaniami, na które powinni znać odpowiedź programiści i Cloud Developerzy. Zestawienie zawiera pytania i odpowiedzi, więc nie jest to tylko weryfikacja ale i pewna forma nauki. Potraktowałem tę listę jako sprawdzenie moich umiejętności – szczególnie odświeżyłem sobie wiedzę z zakresu algorytmiki.

Znajdziecie tam pytania z następujących kategorii:

  • Coding, Design & Programming,
  • Data structures & algorithms,
  • Database

Link do materiału → Zobacz Pytania

Tip: Gra i nauka AWS w jednym

Szukacie pomysłu jak zabrać się za naukę AWS? Znalazłem ciekawy sposób na przyswojenie podstaw AWS jako alternatywa dla kursów na youtube. Temat powinien zainspirować nie tylko poszukujących materiałów, ale też twórców samych szkoleń
Jest to też dobry przykład jak można uczyć podstaw przy pomocy gier społecznościowych.

Link do materiału → Materiał na blogu

Pick: Dlaczego warto zabezpieczać bazy danych?

Odpowiedź wydaje się dosyć oczywista i… taka po prostu jest. Autor mojego znaleziska wpadł na pomysł zeskanowania publicznie działających bazy danych w AWS. I pewnie zgadniecie co odkrył… Tak. Mnóstwo poufnych danych, do których każdy miał dostęp. Polecam przeczytać ten artykuł każdemu, kto pracuje z bazami, a szczególnie zapominalskim. Materiał przypomni Wam dlaczego należy zabezpieczać swoje bazy danych 🙂

Link do materiału → Przeczytaj na blogu Infosecwriteups

Pick: Optymalizacja kosztów w chmurze

Seria artykułów zdecydowanie warta polecenia. Porusza temat optymalizacji kosztów w chmurze. Polecam szczególnie architektom. Artykuły dotykają różnych obszarów chmury, pokazując przy tym, że na koszty w chmurze należy patrzeć wielowymiarowo. Kompleksowy materiał będzie też idealny dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Link do materiału → Artykuły na Techcommunity

 

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.