Ikona strzałka
Powrót do bloga

Czerwony Kapelusz, Chmury i Genialna Atmosfera? Zobacz, Co Cię Ominęło!

marcin.kniec
marcin.kniec
13/03/2018

Idzie wiosna! Za oknami świat budzi się do życia, pora zatem wnieść nieco powiewu świeżości do Chmurowiska. Zazwyczaj mocno skupiamy się na tematach technicznych, tym razem postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco inny aspekt naszej Chmurowiskowej rzeczywistości.

Zapraszamy do relacji z naszych warsztatów OpenShift w chmurze, które zorganizowaliśmy kilka dni temu wspólnie z firmą Red Hat dla najbardziej kreatywnych uczestników naszego webinarium o kontenerach w chmurze.

Gotowi? Ruszamy!

Jak to się stało? Słów kilka o tym, co przed warsztatami

Jeżeli czytaliście nasz artykuł o kontenerach, w którym dzieliliśmy się naszą wiedzą na temat tego, jak zostać mistrzem mikrousług, to znacie już platformę OpenShift firmy RedHat. Jest to otwarta platforma jako usługa (PaaS) dla aplikacji opartych na konteneryzacji.  Umożliwia ona tworzenie, testowanie oraz uruchamianie i wdrażanie aplikacji w chmurze i opiera się na technologiach Docker oraz Kubernetes.

OpenShift oferuje olbrzymie możliwości organizacjom, które chciałyby wdrożyć i wykorzystać zalety konteneryzacji w chmurze. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie zainteresowanie platformą znacznie wzrosło.

Wychodząc mu naprzeciw, poszliśmy o krok dalej i zorganizowaliśmy wspomniane już webinarium (przypominamy link dla osób, które nie mogły w nim uczestniczyć: Zostań mistrzem kontenerów). Dla jego uczestników przygotowaliśmy też wyjątkową niespodziankę – 15 zaproszeń na całodniowe praktyczne warsztaty OpenShift z najlepszym praktykiem chmury i kontenerów, CTO Chmurowiska, Damianem Mazurkiem.

Na tak wyjątkową nagrodę trzeba było sobie jednak zasłużyć. Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniliśmy grono wybrańców, którzy zachwycili nas najbardziej pomysłowymi odpowiedziami na pytanie: „Ale po co nam ten cały OpenShift?” To właśnie oni przyjechali 8 marca do Warszawy na nasze warsztaty.

Chmurowisko-OpenShift-workshop-01
Nasi uczestnicy w wersji „wirtualnej”

Głową w chmurach. Spotkanie na szczycie

Głodni wiedzy i gotowi do nauki, adepci konteneryzacji stawili się na „złotym piętrze” wieżowca Warsaw Trade Tower punktualnie o 9.00, aby zgłębiać tajniki wiedzy o kontenerach w chmurze.

I rzeczywiście, chmury towarzyszyły nam od początku, nie tylko wirtualnie, ale i dosłownie. Widok z 39. piętra – obłędny!

Chmurowisko-OpenShift-workshop-02
Widok przyprawiał nas o zawrót głowy!
Chmurowisko-OpenShift-workshop-03
Tak, tędy do chmur!

Zebrała się silna ekipa! Na warsztaty przybyło kilkanaście osób z różnych zakątków Polski, zarówno przedstawicieli olbrzymich spółek giełdowych i wielkich firm technologicznych, jak i pracowników małych, innowacyjnych start-upów, czy firm z sektora MŚP. Do tego ekipa Chmurowiska oraz nasi znajomi z RedHata, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia (dziękujemy!). Jednym słowem – BOMBA!

Na szczęście sala pomieściła wszystkich, dla nikogo nie zabrakło wody, tlenu, ani ciastek, bez których, jak powszechnie wiadomo, nie może obejść się żadne porządne szkolenie w branży tech? Znalazło się nawet miejsce na okolicznościowe tulipany z okazji Dnia Kobiet.

Chmurowisko-OpenShift-workshop-04
Ciastka – są! Najważniejszy element każdego szkolenia IT?

No dobrze, ale o czym właściwie to szkolenie??

Bezpośrednim celem naszego spotkania było zapoznanie uczestników z technologią RedHat OpenShift, wyjaśnienie architektury i przekazanie wiedzy z obszaru planowania i tworzenia systemów wykorzystujących konteneryzację Docker, orkiestrację Kubernetes oraz OpenShift.

Zaczęliśmy od podstaw. Damian, nasz mistrz konteneryzacji, opowiedział o mikrousługach i kontenerach i wyjaśnił, kiedy i dlaczego warto z nich korzystać. Przedstawił również konteneryzację w opozycji do maszyn wirtualnych i poopowiadał słuchaczom co nieco o Dockerze i Kubernetesie.

Jak widać na załączonym obrazku, robił to nad wyraz dobrze, bo cała sala słuchała go z zapartym tchem:

Chmurowisko-OpenShift-workshop-05
Uczestnicy skrzętnie notują i pilnie słuchają, może spodziewają się testu?

Wszystko to stanowiło wstęp do właściwej części szkolenia, czyli technologii OpenShift.

Opanuj OpenShift w kilka godzin

W tej części warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, czym jest OpenShift, w jakich wersjach występuje oraz z jakich składa się komponentów.

Osoby biorące udział w warsztatach miały okazję nauczyć się, jak instalować platformę, dowiedzieć się, jak wykorzystać ją w praktyce w kontekście swojej organizacji oraz przekonać się, dlaczego jest to genialne narzędzie dla osób, które planują wdrożyć kontenery.

Damian wyjaśnił także, dlaczego chmura publiczna idealnie nadaje się do implementacji OpenShift.

Chmurowisko-OpenShift-workshop-06
Slajd z warsztatów: OpenShift – Jaką wartość nam daje?

PRAKTYKA pod czujnym okiem mistrza

Kontenery, mikrousługi, Docker, OpenShift, OpenShift na Microsoft Azure – materiału szkoleniowego do przerobienia było naprawdę sporo, ale jak na każdym naszym szkoleniu, największy nacisk położyliśmy na PRAKTYKĘ.

„Klikanie? Ale jak to?? Czy to nie za trudne, żeby od razu brać się za ćwiczenia???”

I tu właśnie najlepiej widać pewną przewagę bezpośrednich spotkań warsztatowych nad kursami online czy samodzielną nauką, kiedy pracujemy z nowym tematem:

  • Obecność doświadczonego „mistrza” prowadzącego zajęcia daje nam możliwość zadawania pytań na żywo i uzyskania natychmiastowej odpowiedzi. Prowadzący warsztaty pomoże nam, gdy trzeba, skieruje do odpowiedniej dokumentacji i przedstawi najlepsze metody rozwiązywania problemów. Dzięki temu zyskujemy na czasie i szybciej przyswajamy informacje.
  • Potęga społeczności. W grupie… raźniej. Zawsze dobrze jest móc liczyć na wsparcie kolegi czy koleżanki „z ławki”. Zwłaszcza w przypadku tak wyjątkowej grupy ludzi jak nasi warsztatowi Chmuromaniacy!

Pod czujnym okiem Damiana nasi uczestnicy stawiali swoje pierwsze kroki z OpenShift już od pierwszych minut szkolenia i poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami śpiewająco. Ani się nie obejrzeliśmy, jak szkolenie dobiegło końca.

Dzień wykorzystany na maksa!

To był dzień pełen wrażeń. Na początek MEGA miejscówka, potem spotkanie z grupą kilkunastu absolutnie wyjątkowych ludzi pełnych pasji i gotowych na 8 godzin intensywnej nauki, a do tego szkolenie wypełnione informacjami o superpraktycznym narzędziu, które idealnie wspiera organizacje wdrażające konteneryzację. Wszystko to przeplatane doskonałą atmosferą, ciekawymi (i nie zawsze oczywistymi!) pytaniami, kawką i ciachem. A na koniec…

Wielki finał w wielkim stylu

A na koniec przyszła pora na certyfikaty dla naszych uczestników i niespodziankę w postaci czerwonych kapeluszy, które w imieniu firmy RedHat wręczyła naszym uczestnikom Magda Szopińska.

Wystrojeni w kapelusze, bogatsi o nową, cenną wiedzę i w szampańskich nastrojach, przystąpiliśmy do zdjęcia grupowego (bonusowe zadanie: znajdź Damiana!).

Nasza szkoleniowa supergrupa

Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych warsztatów będą je wspominać równie ciepło jak nasza ekipa z Chmurowiska.

My w każdym razie dajemy naszej grupie szkoleniowej zdecydowanego kciuka w górę! To były doskonałe warsztaty.

Chmurowisko-OpenShift-RedHat-workshop
Chmurowisko + RedHat + pozytywni ludzie z zajawką na naukę = doskonałe warsztaty

Serdecznie Was zapraszamy do udziału w naszych kolejnych szkoleniach. Do zobaczenia!

P.S. Koniecznie przesyłamy dodatkowy kciuk w górę dla firmy RedHat, która umożliwiła nam organizację warsztatów. Dziękujemy!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.