Ikona strzałka
Powrót do bloga

Świat AWS: Usługi AWS IoT w praktyce

Karolina Boboli
Karolina Boboli
21/07/20215 min

Do szerokiej promocji rozwiązań IoT czy IIoT w ostatnich kilku latach zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak dopiero okres pandemii covid-19 zweryfikował prawdziwe możliwości i praktyczne zastosowanie Internetu Rzeczy w życiu i biznesie.

Kontrola obłożenia pomieszczeń, biur czy sklepów, wykrywanie potencjalnych infekcji i wreszcie wsparcie przy wprowadzaniu procedur bezpieczeństwa to tylko niektóre z zastosowań IoT w tych trudnych czasach.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że nie tylko zasięg czy skala wykorzystania rozwiązań IoT się zwiększyły, ale, co równie istotne – także ich waga. Organizacje coraz śmielej korzystają z nich w procesach kluczowych dla działania biznesu.

Rynek IoT w czasach pandemii

Imponująco prezentują się również dane z globalnego rynku IoT, którego wartość w 2020 szacowano na kwotę 622 mld dol., co w porównaniu z 586 mld. dol. za rok 2019 wskazuje na znaczący wzrost. Jeśli wierzyć prognozom GlobalData wartość tego rynku powinna sięgnąć, aż 1077 mld. dol. już za 3 lata, czyli w 2024 roku. Co ciekawe w raporcie GlobalData widoczna jest dominacja segmentu korporacyjnej IoT, który w 2020 roku wygenerował aż 76% całkowitych przychodów.

Rosnące zainteresowanie i zapotrzebowanie ze strony firm oznacza również poszerzającą się ofertę dostawców usług i technologii. Jednym z dobrych przykładów wychodzenia naprzeciw potrzebom rynku może być oferta Amazon Web Services.

Możliwości AWS w projektach IoT

AWS od lat rozwija usługi związane z Internet of Things. Jak to wygląda w praktyce?

Urządzeniami zarządzamy za pomocą AWS IoT Device Management. Następnie łączymy je z chmurą za pomocą brokerów MQTT w usłudze AWS IoT Core, a zebrane dane przesyłamy do AWS IoT Analytics. AWS IoT Analytics pozwala na filtrowanie, przekształcanie i wzbogacanie zebranych danych, a także na ich analizę w czasie rzeczywistym. Stamtąd dane trafiają do baz danych – na przykład Amazon TimeSeries lub są wizualizowane za pomocą Amazon QuickSight. Ale to nie jedyny sposób zbierania i analizy danych pochodzących z urządzeń. Dane mogą również trafiać do usługi AWS Kinesis Data Firehose, a stamtąd – do koszyków S3. Następnie można je analizować za pomocą Amazon Athena, tworzyć na ich podstawie modele ML lub wizualizować za pomocą Amazon QuickSight.

W wielu projektach IoT dane z urządzeń agreguje się i wstępnie analizuje na tzw. urządzeniach brzegowych, a jedynie część przesyła do chmury. Służy do tego usługa AWS IoT GreenGrass oraz AWS Lambda. Dzięki temu optymalizujemy wydajność i koszty połączeń sieciowych między urządzeniami IoT a chmurą. Czasowa utrata łączności między urządzeniem a chmurą jest częstym problemem.  Rozwiązuje się go poprzez przechowywanie w chmurze ostatniego stanu urządzenia i cykliczną synchronizację tego stanu z ze stanem rzeczywistym.

Dane pochodzące z urządzeń IoT są podstawą tworzenia modeli ML za pomocą Amazon SageMaker. Takie modele pozwalają przewidywać, kiedy urządzenia przemysłowe lub transportowe będą wymagały serwisowania albo wykrywać anomalie – np. choroby zwierząt hodowlanych.

Coraz więcej zastosowań technologii IoT ma miejsce w przemyśle. Za integrację danych z pochodzących z urządzeń i serwerów przemysłowych zgodnych odpowiada AWS SiteWise. W tej usłudze tworzymy model fizycznego urządzenia w chmurze. Zbieramy metryki z urządzenia i na bieżąco monitorujemy jego stan.

Usługi AWS dla IoT

Podczas ostatniej, ubiegłorocznej konferencji re:Invent Amazon ogłosił także kilka istotnych nowości, które warto przetestować:

  • Amazon Lookout for Vision – usługa wykorzystująca uczenie maszynowe do monitorowania linii przemysłowych i wykrywania uszkodzeń oraz innych anomalii. Może być użyta do automatycznej kontroli jakości produktów.
  • Amazon Panorama – usługa umożliwiająca analizę obrazów z tradycyjnych kamer przemysłowych
  • Amazon Monitron – usługa wykorzystująca uczenie maszynowe do monitorowania urządzeń i zawczasu wykrywająca możliwość ich awarii
  • AWS IoT Greengrass 2.0 – nowa wersja usługi IoT Greengrass
  • AWS IoT Core for LoRaWAN – umożliwia komunikację z urządzeniami używającymi long-range wide area network

W kolejnych latach przewidujemy bardzo dynamiczny rozwój usług AWS wokół IoT, IIoT, Machine Learning oraz przetwarzania danych na urządzeniach brzegowych. Dalszy wzrost zainteresowania tymi rozwiązaniami przyniesie naszym zdaniem jeszcze atrakcyjniejszą odpowiedź od dostawców chmurowych.

*Artykuł pochodzi z Raportu Best in Cloud 2021. Raport znajduje się na stronie www..computerworld.pl

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.