Powrót do bloga

Tutorial: Jak rozwiązać problem z ID zasobów Terraform w usłudze Azure DevOps?

Krzysztof Kopieczek
18/05/20225 min

Mam coś dla tych, którzy borykają się z problemem z tworzeniem zasobów Terraform w usłudze Azure DevOps: „Zasób z podanym ID już istnieje”. Ostatnio wdrażałem prosty pipeline Terraform w Azure DevOps..

Zdawało mi się, że wszystko idzie jak z płatka – installinitplanapply.  Proste kroki i formatki UI dla każdego parametru. Całość skonfigurowałem poprawnie. Kod na mojej lokalnej maszynie działał prawidłowo. Jednak w Azure DevOps pipeline odpalił bez problemów jedynie za pierwszym razem. Każda kolejna próba kończyła się tak samo. Błędem:

Error: The process ‘C:\hostedtoolcache\windows\terraform\1.0.8\x64\terraform.exe’ failed with exit code 1

A w logach:

Error: [0m[0m[1mA resource with the ID "/subscriptions/45197771-2d3e-4685-aaef-e96f62dd80b4/resourceGroups/tfexample-sample-rg" already exists - to be managed via Terraform 

this resource needs to be imported into the State. 

Please see the resource documentation for "azurerm_resource_group" 

for more information.[0m

Problemem był mój kod!

Zapomniałem o bloku backend! Dlatego na lokalnej maszynie kod działał.

Terraform zapisywał stan w lokalnym pliku terraform.tfstate (zgodnie z domyślnymi ustawieniami), ale w Azure DevOps parametry wpisane w UI były ignorowane i nie zwracały konkretnej informacji o błędzie. Z kolei terraform apply nie mógł znaleźć pliku ze stanem, więc za każdym razem tworzył zasób od nowa.

Rozwiązanie

Naprawiłem kod, dodając puste parametry. Tyle wystarczyło, by kod zaczął działać. Zwróć uwagę, że nie ma potrzeby podawania żadnych wartości.

P. S. 

Post pochodzi z mojego osobistego bloga, który znajdziesz TUTAJ.

AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
25/10/20223 min
Chmurowisko Live z Esterą Kot @Microsoft

Najnowsze spotkanie CHM Live będzie poświęcone tematyce AI i temu jak sztuczna inteligencja przenika do codzienności każdego z nas. Gościem Damiana Mazurka będzie Estera Kot.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.