Ikona strzałka
Powrót do bloga

Styczeń: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
22/01/20228 min

Rozpoczynamy nowy cykl comiesięcznych zestawień najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z pierwszego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Rynek cloud computing ma się dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Rynek chmury na świecie przekroczył wartość 400 mld dolarów rocznie, a tempo wzrostu nie maleje. Nadal liderem udziału w rynku jest AWS, ale wartościowo Microsoft już jest większy.
Co ciekawe, na 3 miejscu jest Alibaba, która stałe powiększa swój udział. Więcej na temat rynku chmurowego znajdziesz pod linkiem.

Tip: Ciekawe źródło wiedzy na temat Google Cloud Run

Szukając odpowiedzi na nieoczywiste pytania w temacie Google Cloud Run warto sięgnąć do nieoficjalnego FAQ tworzonego przez społeczność. Czego możesz się spodziewać? Przede wszystkim odpowiedzi na pytania, których nie ma w dokumentacji. Znajdziesz tam też linki z przykładowymi rozwiązaniami np. jak formatować logi, jak utworzyć service przy pomocy terraforma. FAQ znajdziesz pod linkiem.

Pick: Przewodnik dla developerów w Azure

W gąszczu materiałów przygotowanych z myślą o developerach, ten zasługuje na szczególną uwagę –The Developer’s Guide to Azure. Pełen zestaw przydatnych informacji, które mogą posłużyć zarówno do nauki, jak i uporządkowania wiedzy lub solidnej powtórki z tego tematu. Szczególnie polecam specjalistom zaczynającym swoją przygodę z Azure. Dostęp do darmowego przewodnika znajdziesz pod linkiem.

Tip: Usprawnienie w ograniczeniu uprawnień IAM w AWS

Drogi Architekcie! Pod tym linkiem znajdziesz kod aplikacji napisanej w języku GO. Aplikacja umożliwia pobranie polityk IAM, jakie wykorzystuje skrypt Terraform do tworzenia infrastruktury w chmurze AWS.

Takie rozwiązanie umożliwia ograniczenie uprawnień IAM w AWS do minimum, czyli tych najbardziej potrzebnych. Zrobiłem sobie modyfikację tej aplikacji i ustawiłem proxy na dockerze. Efekt? Teraz za każdym razem gdy potrzebuje ustalić minimalne uprawnienia dla Terraform mam wszystko gotowe. Coś, co zajmowało mi kilka godzin, dziś mogę wykonać w kilka minut. Mam nadzieję, że moje rozwiązanie przyda się również i Tobie.

Pick: Observability w podejściu Cloud Native

Architekci czy developerzy pracujący z chmurą doskonale wiedzą jak ważny w ich pracy jest monitoring. Zaimplementowanie monitoringu jest kluczowe dla każdego projektu – zarówno pod kątem biznesowym (dostarczanie wartości i wysokie SLA), jak i developerskim (jak spisuje się kod poza maszyną deweloperską). Dlatego chciałbym podzielić się Tobą dobrymi praktykami pokazując projekt demonstrujący implementację observability (logowanie, tracing, monitoring) w systemach rozproszonych w podejściu Cloud Native. Projekt znajdziesz na naszym koncie github pod linkiem.

11 stycznia 2022 roku został opublikowany nowy odcinek podcastu Technologicznie, którego prowadzącym są: Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar. Gościem podcastu był Tomasz Stachlewski – Enterpriese Architecture Lead na region CEE w AWS. Odcinek nosi nazwę “Jak Angry Birds wylądowały w chmurze? Powered by Amazon Web Services”.
W trakcie rozmowy panowie poruszyli tematy: sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence), uczenia maszynowego, analizy danych, bezpieczeństwa oraz jak dostępne usługi chmurowe mogą ułatwić i przyspieszyć pewne działania w tych obszarach. 

Dodatkowo panowie przedyskutowali wątek nt. wpływu, rozwoju i zastosowań sztucznej inteligencji na różnych stanowiskach w pracy. I spróbowali odpowiedzieć na pytania: czy ludzie mają czego się obawiać? Czy może AI uprości pewne zadania i zwiększy czas na wykonywanie innych?

Jeśli jesteś Architektem lub Inżynierem i stoisz właśnie przed zadaniem stworzenia Landing Zone w AWS,to ten materiał jest dla Ciebie. Jak pewnie wiesz zabezpieczenie kont w organizacji to jedna z ważniejszych rzeczy. By skutecznie wdrażać politykę “Least privileges” w całej organizacji AWS należy skorzystać z SCP. Pozwalają one określić np. maksymalne uprawnienia jakie dane konto może dostać (z administratorem i rootem włącznie).

W artykule, który znajdziesz pod tym linkiem, przygotowano zbiór “Best practises” z wdrażania SCP w organizacji. Zdecydowanie warto się z nim zapoznać przed rozpoczęciem projektowania zabezpieczeń we własnej organizacji.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.