Strona Główna / Blog

Spotify w Google Cloud Platform – co i jak

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

spotify google 3

Spotify to kolejny przykład dużej firmy, która przechodzi z własnej infrastruktury na chmurę. Z tego tekstu dowiesz się skąd wzięła się ta decyzja i jaki jest plan jej realizacji.

spotify google 001

Spotify rozpoczęło działalność w 2006 roku. Ale wtedy cloud computing, w skali i jakości jakie znamy obecnie, nie istniał. Jedynym pomysłem na świadczenie usługi dostępu do muzyki było zbudowanie własnej infrastruktury, własnego data center. Tak też się stało: pierwsze dc powstało w Sztokholmie. W 2008 roku całe Spotify działało z 20 serwerów. Następnie firma zbudowała drugie własne dc w Nowym Jorku, które zostało później przeniesione do Ashburn, 340 kilometrów w głąb kontynentu. W 2011 roku Spotify korzystało z 1300 serwerów.

Na moje oko już wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze symptomy problemów z IT, które w efekcie doprowadziły do decyzji o całkowitym przejściu w cloud. Zajmowanie się serwerami, sieciami i całą resztą infrastruktury dc pochłaniało sporo czasu i pieniędzy. Mimo prób ze strategiami zmniejszającymi zużycie IT jak P2P (streamujący użytkownik jednocześnie udostępniał dane innym userom), obniżaniem kosztów działania (kolejne dwa dc – Londyn i San Jose, USA, to model „wynajmujemy powierzchnię od centrum danych i wstawiamy własny sprzęt”) i wdrażaniem technologii ekologicznych (100 proc. energii zużywanej w sztokholmskim centrum pokrywają źródła odnawialne), koszty szły w górę. Dlaczego? Po prostu jeszcze szybciej rosło zapotrzebowanie na muzykę ze strony klientów.

spotify google 002

spotify google 003

spotify google 004

Podejście to oznacza w praktyce, że firma korzysta z najlepszych możliwych rozwiązań technicznych, po możliwej do zapłacenia cenie, bez uznawania za minus faktu, że dostawcą jest firma zewnętrzna.

W roku 2014 Spotify korzystało ze środowiska 5000 serwerów produkcyjnych plus 1000 serwerów wirtualnych u różnych dostawców (w tym AWS). A potrzeby rosły i rosły. Opóźnienia w przejściu między piosenkami może były akceptowalne w CD playerach, gdzie laser musiał znaleźć odpowiednie miejsce na płytce wirującej z szybkością 300 bloków na sekundę (4x). Ale to było nie do przyjęcia w cyfrowych odtwarzaczach MP3, a później smartfonach, tabletach, laptopach.

Również w innych procesach Spotify szybkość odgrywa kluczową rolę.

spotify google 005

spotify google 006

spotify google 007

Cały projekt potrwa 18 miesięcy. Bieżące komentarze mają pojawiać się na blogu Spotify.

spotify google 008

Do tematu wrócimy też na łamach Chmurowiska!

Już 22.11 zapraszamy na webinar
o chmurze Google Cloud Platform

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.