Ikona strzałka
Powrót do bloga

re:Invent 2020: Top 10 nowości w AWS

Karol Przybylak
Karol Przybylak
22/12/2020
Zdjęcie Unsplash

Za nami wielkie święto specjalistów i sympatyków Amazon Web Services re:Invent 2020. Wyjątkowy rok wymagał wyjątkowych nowości, dlatego specjaliści Chmurowiska przygotowali zestawienie najciekawszych zapowiedzi w #AWS. Zaczynamy!

1. AWS Lambda ma więcej mocy
i kosztuje mniej 

Lambda otrzymała w tym roku kilka usprawnień. Od teraz zamiast płacić za każde rozpoczęte 100ms – będziemy płacić tylko za 1m! Takie podejście znacząco obniży koszty używania funkcji Lambda, szczególnie tam gdzie czas wykonania był bardzo krótki. 

Dodatkowo zyskujemy więcej mocy i pamięci, bo od teraz to nawet 10 GB RAM i 6 vCPU.  

Ostatnia zmiana to sposób wdrażania kodu – nie musi być już to plik .zip. Teraz możemy go dostarczyć jako kontener.  

2. MacOS w chmurze AWS 

Zawsze marzyłeś by budować i testować aplikacje macOS, iOS, iPadOS, tvOS i watchOS w chmurze? W takim razie Mikołaj w tym roku był wcześniej. W AWS pojawiły się instancje których system operacyjny to macOs. Co więcej, to nie tylko mac w serwerowni AWS. Instancje mają dostęp do dobrodziejstw EC2 (VPC, EBS,  ELB), a ich sercem jest Mac mini  

A picture containing text, indoor, computer, monitor

Description automatically generated

3. Amazon CodeGuru  

Amazon CodeGuru to usługa, która wykorzystując sztuczną inteligencję analizuje kod napisany przez programistów pod kątem dobrych praktyk, a także kosztu wykonania kodu. Do tej pory obsługiwanym językiem była tylko Java, a teraz doszedł Python. 

Dodatkowo zyskała dwie nowe moce: 

– Security Detectors – analiza kodu pod kątem bezpieczeństwa  

– Memory Profiling – analiza ilości pamięci  zajmowanej przez zmienne 

4. Amazon DevOps Guru – Preview 

Amazon DevOps Guru to kolejna usługa oparta na opracowanych przez AWS modelach machine learning. Zbiera metryki z wielu usług, grupuje je, odkrywa korelacje między metrykami i pomaga szybko ustalić faktyczne przyczyny awarii. Potrafi też z wyprzedzeniem sygnalizować potencjalne awarie w działających aplikacjach.  Gdy wykryje błąd, wysyła powiadomienie z dokładnymi danymi oraz podaje rekomendacje jak go naprawić 

5. ECS i EKS wychodzą poza AWS 

Już w 2021 ECS będzie mógł zagościć w twojej serwerowni, pod twoim biurkiem, na twoim biurku lub nawet w twojej kieszeni. Jeśli zmieścisz w niej Raspberry Pi. Za wszystkim stoi Amazon ECS Anywhere, za pomocą którego uruchomisz taski ECS na różnych środowiskach.  

Dzięki EKS Anywhere zyskujesz możliwość uruchomienia podobnych klastrów Kubernetesa zarówno w Twojej serwerowni, chmurze AWS i w każdej innej. Znacząco ułatwi to przenoszenie aplikacji pomiędzy chmurami i on-premise. 

6. Amazon Monitron 

Amazon Monitron to nie tylko usługa chmurowa, gdyż w jej skład wchodzą fizyczne czujniki. Monitoruje urządzenia tj. silniki, skrzynie biegów, wiatraki czy pompy. Zebrane z czujników dane o temperaturze i wibracjach są wysyłane do chmury, a tam sztuczna inteligencja wykrywa nieprawidłowości i z wyprzedzeniem powiadamia o możliwych awariach.  

7.  Amazon SageMaker Pipelines 

Z Amazon SageMaker powstał swoisty “kombajn” do AI w chmurze. Jedną  z nowości jest Amazon SageMaker Pipelines dzięki, której możesz zautomatyzować cały proces tworzenia modeli ML. Od przygotowania danych poprzez trening modelu, aż po jego uruchomienie. 

8. Tłumaczenie T-SQL do Aurora Postgress z Bablefish 

Bablefish to usługa, która tłumaczy zapytania T-SQL znane z bazy MSSQL do zapytań SQL rozumiane przez Aurora Postgres. Co to oznacza? Możesz użyć bazy Aurora i wszystkich ich dobrodziejstw w aplikacji, która wymaga bazy MSSQL bez lub z małymi zmianami w kodzie. 

9. Nowe dyski SSD gp3 

Dyski gp3 to kolejna wersja dysków gp. Czym różnią się od dobrze nam znanych gp2? Możemy ustawić liczbę IOPS niezależnie od wielkości dysku i uzyskać nawet 4-krotnie większą wydajność. I to co ucieszy pewnie każdego, są tańsze o ok. 20%. 

10. Graviton 2

Graviton2 to nowa generacja procesorów Graviton – procesorów ARM zbudowanych przez AWS. Co to oznacza? Dostępne 4 typy instancji z nowymi procesorami T4g, M6g, C6g, i R6g (procesory ARM w AWS mają na końcu g).  W związku z tym, że są to procesory zbudowane przez AWS są one specjalnie dostosowane do potrzeb chmury, aby naturalnie osiągnąć maksymalną wydajność.   

Co więcej? Oprócz tego, że oferują 40% lepszą wydajność za tą samą cenę, to jeszcze wspierają kodowanie video i dużo lepszą wydajność w uczeniu maszynowym z wykorzystaniem procesora. 

Prezenty już mamy, więc teraz pora świętować.

Wesołych Świąt!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.