Strona Główna / Blog

re:Invent 2020: Top 10 nowości w AWS

Karol Przybylak

Karol Przybylak

Cloud Specialist. In days: ☁️AWS, ☁️Azure At nights: ⚡️Electronic and 💡 IoT Entusiast

Zdjęcie Unsplash

Za nami wielkie święto specjalistów i sympatyków Amazon Web Services re:Invent 2020. Wyjątkowy rok wymagał wyjątkowych nowości, dlatego specjaliści Chmurowiska przygotowali zestawienie najciekawszych zapowiedzi w #AWS. Zaczynamy!

1. AWS Lambda ma więcej mocy
i kosztuje mniej 

Lambda otrzymała w tym roku kilka usprawnień. Od teraz zamiast płacić za każde rozpoczęte 100ms – będziemy płacić tylko za 1m! Takie podejście znacząco obniży koszty używania funkcji Lambda, szczególnie tam gdzie czas wykonania był bardzo krótki. 

Dodatkowo zyskujemy więcej mocy i pamięci, bo od teraz to nawet 10 GB RAM i 6 vCPU.  

Ostatnia zmiana to sposób wdrażania kodu – nie musi być już to plik .zip. Teraz możemy go dostarczyć jako kontener.  

2. MacOS w chmurze AWS 

Zawsze marzyłeś by budować i testować aplikacje macOS, iOS, iPadOS, tvOS i watchOS w chmurze? W takim razie Mikołaj w tym roku był wcześniej. W AWS pojawiły się instancje których system operacyjny to macOs. Co więcej, to nie tylko mac w serwerowni AWS. Instancje mają dostęp do dobrodziejstw EC2 (VPC, EBS,  ELB), a ich sercem jest Mac mini  

A picture containing text, indoor, computer, monitor  Description automatically generated

3. Amazon CodeGuru  

Amazon CodeGuru to usługa, która wykorzystując sztuczną inteligencję analizuje kod napisany przez programistów pod kątem dobrych praktyk, a także kosztu wykonania kodu. Do tej pory obsługiwanym językiem była tylko Java, a teraz doszedł Python. 

Dodatkowo zyskała dwie nowe moce: 

– Security Detectors – analiza kodu pod kątem bezpieczeństwa  

– Memory Profiling – analiza ilości pamięci  zajmowanej przez zmienne 

4. Amazon DevOps Guru – Preview 

Amazon DevOps Guru to kolejna usługa oparta na opracowanych przez AWS modelach machine learning. Zbiera metryki z wielu usług, grupuje je, odkrywa korelacje między metrykami i pomaga szybko ustalić faktyczne przyczyny awarii. Potrafi też z wyprzedzeniem sygnalizować potencjalne awarie w działających aplikacjach.  Gdy wykryje błąd, wysyła powiadomienie z dokładnymi danymi oraz podaje rekomendacje jak go naprawić 

5. ECS i EKS wychodzą poza AWS 

Już w 2021 ECS będzie mógł zagościć w twojej serwerowni, pod twoim biurkiem, na twoim biurku lub nawet w twojej kieszeni. Jeśli zmieścisz w niej Raspberry Pi. Za wszystkim stoi Amazon ECS Anywhere, za pomocą którego uruchomisz taski ECS na różnych środowiskach.  

Dzięki EKS Anywhere zyskujesz możliwość uruchomienia podobnych klastrów Kubernetesa zarówno w Twojej serwerowni, chmurze AWS i w każdej innej. Znacząco ułatwi to przenoszenie aplikacji pomiędzy chmurami i on-premise. 

6. Amazon Monitron 

Amazon Monitron to nie tylko usługa chmurowa, gdyż w jej skład wchodzą fizyczne czujniki. Monitoruje urządzenia tj. silniki, skrzynie biegów, wiatraki czy pompy. Zebrane z czujników dane o temperaturze i wibracjach są wysyłane do chmury, a tam sztuczna inteligencja wykrywa nieprawidłowości i z wyprzedzeniem powiadamia o możliwych awariach.  

7.  Amazon SageMaker Pipelines 

Z Amazon SageMaker powstał swoisty “kombajn” do AI w chmurze. Jedną  z nowości jest Amazon SageMaker Pipelines dzięki, której możesz zautomatyzować cały proces tworzenia modeli ML. Od przygotowania danych poprzez trening modelu, aż po jego uruchomienie. 

8. Tłumaczenie T-SQL do Aurora Postgress z Bablefish 

Bablefish to usługa, która tłumaczy zapytania T-SQL znane z bazy MSSQL do zapytań SQL rozumiane przez Aurora Postgres. Co to oznacza? Możesz użyć bazy Aurora i wszystkich ich dobrodziejstw w aplikacji, która wymaga bazy MSSQL bez lub z małymi zmianami w kodzie. 

9. Nowe dyski SSD gp3 

Dyski gp3 to kolejna wersja dysków gp. Czym różnią się od dobrze nam znanych gp2? Możemy ustawić liczbę IOPS niezależnie od wielkości dysku i uzyskać nawet 4-krotnie większą wydajność. I to co ucieszy pewnie każdego, są tańsze o ok. 20%. 

10. Graviton 2

Graviton2 to nowa generacja procesorów Graviton – procesorów ARM zbudowanych przez AWS. Co to oznacza? Dostępne 4 typy instancji z nowymi procesorami T4g, M6g, C6g, i R6g (procesory ARM w AWS mają na końcu g).  W związku z tym, że są to procesory zbudowane przez AWS są one specjalnie dostosowane do potrzeb chmury, aby naturalnie osiągnąć maksymalną wydajność.   

Co więcej? Oprócz tego, że oferują 40% lepszą wydajność za tą samą cenę, to jeszcze wspierają kodowanie video i dużo lepszą wydajność w uczeniu maszynowym z wykorzystaniem procesora. 

Prezenty już mamy, więc teraz pora świętować.

Wesołych Świąt!

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.