Ikona strzałka
Powrót do bloga

Praga zaprasza: szkolenie Azure dla speców AWS

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
12/04/2016

praga szkolenie

Praga to miasto przyjazne nie tylko turystom, ale też cloud specjalistom. Tutaj ma swoją siedzibę jeden z sześciu zespołów sprzedażowo-konsultingowych Oracle Cloud na obszar EMEA. I tutaj odbędzie się szkolenie na żywo “Microsoft Azure for AWS Experts”. 2-4 maja 2016.

Dla kogo i dlaczego warto?

Na poziomie organizacyjnym, warsztaty są skierowane do firm działających w sieci partnerskiej Microsoft ORAZ które realizują projekty z użyciem Amazon Web Services. Dualizm dostawców jest istotny, ponieważ:

(1) Microsoft chce poszerzyć możliwości swoich partnerów – posiadanie przez firmę kwalifikacji w budowie rozwiązań chmurowych od dwóch różnych przydaje się w wielu kontaktach z klientami. Choćby wtedy, gdy klient zamawia usługę audytu IT połączonego z porównaniem kilku dostawców. Jeśli firma-partner zna tylko jedną chmurę, musi nabyć kompetencje w innej chmurze poprzez szybką rekrutację (drogie) lub podwykonawstwo (ryzykowne). Albo gdy klient chce w jednym rozwiązaniu zawrzeć usługi od kilku dostawców – co najmniej po to, aby u drugiego dostawcy postawić backup/disaster recovery.

(2) podczas warsztatów, prowadzący omawia usługi Microsoft Azure, porównując je do usług AWS – jeśli nie znasz tych z AWS, będziesz się uczyć od zera nowych pojęć i koncepcji. Warsztaty odbywają się na żywo, więc jeśli nie zrozumiesz wszystkiego od razu, może nie być czasu, żeby trener wyjaśniał pojęcia i odpowiadał na twoje pytania. A wtedy nie dość, że się zdenerwujesz, to jeszcze zgubisz główny wątek szkolenia.

Dlatego do szkolenia powinny zgłaszać się firmy (zmotywowane przez swoich specjalistów), które jednak działają w AWS.

Na poziomie pojedynczego specjalisty, warsztaty są skierowane do osób, które postrzegają branżę chmurową szeroko i chcą działać w niej niezależnie od podstawy technologicznej. Nie dlatego, że za jakiś czas Amazon lub Microsoft zrezygnują z usług chmurowych. Chodzi o bardziej prozaiczne utrzymywanie w firmach oddzielnych zespołów dla Azure’a i AWS. Małym i średnim firmom najczęściej bardziej opłaci się zatrudnić 2-3 osoby, które ogarną tematy z kilku chmur (choćby na poziomie podstawowym), niż zatrudniać osobnego speca do każdej chmury. Bo jeśli handlowcy przestaną przynosić projekty pod jedną z chmur, speca multichmurowego można bez problemu przesunąć do drugiego dostawcy.

Plan warsztatów

Szczegółowy plan znajdziesz tutaj: pod tym linkiem.

Poniżej przedstawię skrót wszystkich bloków szkolenia wraz z efektami/wiedzą wyniesionymi z nich.

Moduł 1: Zapoznanie z Azure. Po jego ukończeniu posiadasz bazową wiedzę o Microsoft Azure i rozumiesz podstawy zarządzania subskrypcjami i dostępem do nich.
Moduł 2: Maszyny wirtualne Azure. Rozumiesz na czym polega usługa IaaS w Azure, posiadasz wiedzę o maszynach wirtualnych i wirtualnych sieciach (czym są, jaką mają architekturę, jakie są ich możliwości).
Moduł 3: Usługi sieciowe Azure. Rozumiesz możliwości sieciowe maszyn wirtualnych.
Moduł 4: Microsoft Azure dla ekspertów AWS. Rozumiesz jak używać Menedżera Zasobów Azure do uruchamiania, zarządzania i kontroli dostępu do zasobów Azure.

Moduł 5: Backup i Disaster Recovery. Rozumiesz korzystanie usług Azure Storage, StorSimple, Azure Site Recovery.
Moduł 6: Wprowadzenie do Azure AD. Rozumiesz podstawowe możliwości Azure AD oraz proces uwierzytelniania wielopoziomowego.
Moduł 7: Sesja tworzenia architektury. Potrafisz przeprowadzić analizę potrzeb klienta, zaprojektować odpowiednie rozwiązanie w Azure, przygotować je w panelach zarządzania i zaprezentować klientowi na żywo.

Szczegóły organizacyjne: co, gdzie, za ile, u kogo?

Szkolenie odbywa się w dniach 2-4 maja w Pradze. Start 2 maja o 0900 rano, zakończenie 4 maja o 1700 po południu.

Rejestracja na warsztaty znajduje się w portalu Microsoft Events: pod tym linkiem. Limit uczestników wynosi 22, rejestracja jest otwarta do wyczerpania miejsc.

Koszt uczestnictwa: szkolenie jest darmowe dla zakwalifikowanych uczestników.

Uczestnik we własnym zakresie (a najlepiej w zakresie firmy, która cię wysyła) pokrywa koszty dojazdu do Pragi i zakwaterowania na miejscu. Posiłki są zapewnione: śniadanie, lunch, popołudniowy break. Jeśli masz preferencje co do posiłków (np. wegetariańskie, bezglutenowe, uczulenie na orzechy itd.), daj znać organizatorom na adres eventsup(małpka)microsoft.com.

E-learning (jeśli masz wolne 6,5 godziny)

W portalu e-learningowym certyfikowanej firmy szkoleniowej OPSgility możesz skorzystać z kursu w wersji online: “Microsoft Azure for AWS Experts”. Kurs pokrywa bloki 1-6 warsztatów na żywo: Introduction to Azure Architecture, Azure Virtual Machines, Azure Networking, Azure Resource Manager, Backup and Disaster Recovery, Introduction to Azure AD. Brakuje ostatniego bloku numer 7 – Architecture Session – ponieważ są to zajęcia sprzedażowo-konsultingowe (audyt, badanie potrzeb, planowanie i prezentacja rozwiązania): przydatne dla specjalistów w firmach integratorskich, raczej bezużyteczne dla specjalistów pracujących u klientów końcowych.

Miesięczny abonament na platformie dla jednego użytkownika kosztuje $49,95 dolara. Platforma oferuje 7-dniowy darmowy okres próbny, podczas którego w zasadzie (choć z oczywistych przyczyn nigdzie nie jest to napisane wprost) można korzystać z całej oferty.

(Źródło zdjęcia: uweX, Pixabay. Na licencji CC0 Public Domain.)

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.