Strona Główna / Blog

Praga zaprasza: szkolenie Azure dla speców AWS

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

praga szkolenie

Praga to miasto przyjazne nie tylko turystom, ale też cloud specjalistom. Tutaj ma swoją siedzibę jeden z sześciu zespołów sprzedażowo-konsultingowych Oracle Cloud na obszar EMEA. I tutaj odbędzie się szkolenie na żywo „Microsoft Azure for AWS Experts”. 2-4 maja 2016.

Dla kogo i dlaczego warto?

Na poziomie organizacyjnym, warsztaty są skierowane do firm działających w sieci partnerskiej Microsoft ORAZ które realizują projekty z użyciem Amazon Web Services. Dualizm dostawców jest istotny, ponieważ:

(1) Microsoft chce poszerzyć możliwości swoich partnerów – posiadanie przez firmę kwalifikacji w budowie rozwiązań chmurowych od dwóch różnych przydaje się w wielu kontaktach z klientami. Choćby wtedy, gdy klient zamawia usługę audytu IT połączonego z porównaniem kilku dostawców. Jeśli firma-partner zna tylko jedną chmurę, musi nabyć kompetencje w innej chmurze poprzez szybką rekrutację (drogie) lub podwykonawstwo (ryzykowne). Albo gdy klient chce w jednym rozwiązaniu zawrzeć usługi od kilku dostawców – co najmniej po to, aby u drugiego dostawcy postawić backup/disaster recovery.

(2) podczas warsztatów, prowadzący omawia usługi Microsoft Azure, porównując je do usług AWS – jeśli nie znasz tych z AWS, będziesz się uczyć od zera nowych pojęć i koncepcji. Warsztaty odbywają się na żywo, więc jeśli nie zrozumiesz wszystkiego od razu, może nie być czasu, żeby trener wyjaśniał pojęcia i odpowiadał na twoje pytania. A wtedy nie dość, że się zdenerwujesz, to jeszcze zgubisz główny wątek szkolenia.

Dlatego do szkolenia powinny zgłaszać się firmy (zmotywowane przez swoich specjalistów), które jednak działają w AWS.

Na poziomie pojedynczego specjalisty, warsztaty są skierowane do osób, które postrzegają branżę chmurową szeroko i chcą działać w niej niezależnie od podstawy technologicznej. Nie dlatego, że za jakiś czas Amazon lub Microsoft zrezygnują z usług chmurowych. Chodzi o bardziej prozaiczne utrzymywanie w firmach oddzielnych zespołów dla Azure’a i AWS. Małym i średnim firmom najczęściej bardziej opłaci się zatrudnić 2-3 osoby, które ogarną tematy z kilku chmur (choćby na poziomie podstawowym), niż zatrudniać osobnego speca do każdej chmury. Bo jeśli handlowcy przestaną przynosić projekty pod jedną z chmur, speca multichmurowego można bez problemu przesunąć do drugiego dostawcy.

Plan warsztatów

Szczegółowy plan znajdziesz tutaj: pod tym linkiem.

Poniżej przedstawię skrót wszystkich bloków szkolenia wraz z efektami/wiedzą wyniesionymi z nich.

Moduł 1: Zapoznanie z Azure. Po jego ukończeniu posiadasz bazową wiedzę o Microsoft Azure i rozumiesz podstawy zarządzania subskrypcjami i dostępem do nich.
Moduł 2: Maszyny wirtualne Azure. Rozumiesz na czym polega usługa IaaS w Azure, posiadasz wiedzę o maszynach wirtualnych i wirtualnych sieciach (czym są, jaką mają architekturę, jakie są ich możliwości).
Moduł 3: Usługi sieciowe Azure. Rozumiesz możliwości sieciowe maszyn wirtualnych.
Moduł 4: Microsoft Azure dla ekspertów AWS. Rozumiesz jak używać Menedżera Zasobów Azure do uruchamiania, zarządzania i kontroli dostępu do zasobów Azure.

Moduł 5: Backup i Disaster Recovery. Rozumiesz korzystanie usług Azure Storage, StorSimple, Azure Site Recovery.
Moduł 6: Wprowadzenie do Azure AD. Rozumiesz podstawowe możliwości Azure AD oraz proces uwierzytelniania wielopoziomowego.
Moduł 7: Sesja tworzenia architektury. Potrafisz przeprowadzić analizę potrzeb klienta, zaprojektować odpowiednie rozwiązanie w Azure, przygotować je w panelach zarządzania i zaprezentować klientowi na żywo.

Szczegóły organizacyjne: co, gdzie, za ile, u kogo?

Szkolenie odbywa się w dniach 2-4 maja w Pradze. Start 2 maja o 0900 rano, zakończenie 4 maja o 1700 po południu.

Rejestracja na warsztaty znajduje się w portalu Microsoft Events: pod tym linkiem. Limit uczestników wynosi 22, rejestracja jest otwarta do wyczerpania miejsc.

Koszt uczestnictwa: szkolenie jest darmowe dla zakwalifikowanych uczestników.

Uczestnik we własnym zakresie (a najlepiej w zakresie firmy, która cię wysyła) pokrywa koszty dojazdu do Pragi i zakwaterowania na miejscu. Posiłki są zapewnione: śniadanie, lunch, popołudniowy break. Jeśli masz preferencje co do posiłków (np. wegetariańskie, bezglutenowe, uczulenie na orzechy itd.), daj znać organizatorom na adres eventsup(małpka)microsoft.com.

E-learning (jeśli masz wolne 6,5 godziny)

W portalu e-learningowym certyfikowanej firmy szkoleniowej OPSgility możesz skorzystać z kursu w wersji online: „Microsoft Azure for AWS Experts”. Kurs pokrywa bloki 1-6 warsztatów na żywo: Introduction to Azure Architecture, Azure Virtual Machines, Azure Networking, Azure Resource Manager, Backup and Disaster Recovery, Introduction to Azure AD. Brakuje ostatniego bloku numer 7 – Architecture Session – ponieważ są to zajęcia sprzedażowo-konsultingowe (audyt, badanie potrzeb, planowanie i prezentacja rozwiązania): przydatne dla specjalistów w firmach integratorskich, raczej bezużyteczne dla specjalistów pracujących u klientów końcowych.

Miesięczny abonament na platformie dla jednego użytkownika kosztuje $49,95 dolara. Platforma oferuje 7-dniowy darmowy okres próbny, podczas którego w zasadzie (choć z oczywistych przyczyn nigdzie nie jest to napisane wprost) można korzystać z całej oferty.

(Źródło zdjęcia: uweX, Pixabay. Na licencji CC0 Public Domain.)

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.