Ikona strzałka
Powrót do bloga

#03 Podcast: Freelancer – ewolucja “najemnego wojownika”

Krzysztof Kopieczek
Krzysztof Kopieczek
22/10/20224 min

Przed Wami kolejny odcinek podcastu z serii „Praca w Chmurach… i nie tylko”, którą przygotowałem z myślą o developerach, architektach i pasjonatach tematyki chmurowej.

Trzeci odcinek: O pracy freelancera

W trzecim odcinku moim Gościem był Grzegorz Kotfis, pasjonat programowania sprawnie poruszający się w ekosystemie .NET. Na przestrzeni wielu lat pracował przy projektach w takich dziedzinach jak: CCTV, ERP, MRP, WMS i Computer Aided Engineering. W polskim środowisku IT znany jako bloger, pregelent, podcaster oraz osoba, która jeśli trzeba skrzyknie społeczność programistyczną. Technicznie: .NET (C#), .NET Core, Web development, Angular 2+, Azure CI/CD, DevOps Culture

W tym odcinku rozmawialiśmy o tym, jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą praca freelancera. Przytoczyliśmy jak wygląda codzienność w pracy na swoim i z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć freelancer. Przeszliśmy również przez tematy związane z budowaniem własnej działalności i umiejętnościach jakie trzeba nabyć. Wspomnieliśmy również o różnego rodzaju narzędziach, które mogą pomóc w tej ekscytującej podróży.

Słuchaj na Spotify! -> Link do #03 odcinka

Czego dowiedziałem się z tego odcinka?

Zgodnie z opisem jaki znalazłem na Wikipedii freelancer (pol. wolny strzelec) to osoba pracująca bez etatu, realizująca zadania na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Słowa tego pierwszy raz użył Walter Scott w swoim Ivanhoe. Posłużyło mu ono do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. Free oznaczało wolny, a lancer pochodziło od lancy, czyli rodzaju broni.

Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą m.in. fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody, głównie związane z pracą twórczą.*

Mój Gość – Grzegorz w pracy freelancera najbardziej ceni sobie bycie… wolnym. Całkiem ciekawie łączy się to ze wspomnianą etymologią tego słowa. Jak jednak sam zauważył (i tu znów zrobimy odniesienie do średniowiecza 😉 ) taka praca to jednak miecz obosieczny.

Dlaczego? Ponieważ z jednej strony możemy samodzielnie zarządzać dniem, ale z drugiej to też brak parasola ochronnego od pracodawcy. Dużą rolę odgrywa tutaj nastawienie, dlatego Grzegorz postrzega swój freelancing jak prowadzenie firmy i w ten sposób się rozwija.

W ramach naszej rozmowy Grzegorz przytoczył szereg umiejętności jakie powinien u siebie rozwijać dobry freelencer. Poniżej kilka z nich:

  • delegowanie zadań – potrzebne, aby skupić się na tym co najważniejsze w naszej działalności,
  • zarządzanie finansami – bardzo ważne w  sytuacjach, gdy zdarzą się nam np. przestoje,
  • samoorganizacja,
  • personal branding – czyli nasza widoczność np. w sieci,
  • networking – czyli budowa sieci kontaktów często może łączyć się z personal brandingiem,
  • optymalizacja – w myśl zasady, że “czas to pieniądz” warto optymalizować własną pracę.

Gdzie posłuchasz odcinka nt. pracy freelancera?

ps. Obiecane materiały!

Miłego słuchania!

 

*Link do publikacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Freelancer

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.