Ikona strzałka
Powrót do bloga

Poznajmy się! Aruba Cloud

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
28/01/2016

Aruba Cloud

Toskania, Toskania, ach ta śliczna Toskania… fioletowe pola winnic posypane promieniami zachodzącego słońca, na które patrzysz, siedząc na ławce z kieliszkiem Chianti w ręku, wyciszając się po upojnym dniu pracy w środowisku IT, dostępnym z zasilanego energią odnawialną centrum danych spełniającego standardy Tier IV…

W przyrodzie istnieją wielkie chmury burzowe i mniejsze chmury krajobrazowe. Jedne dostarczają strumienie wody, nawadniając pola i wypełniając zbiorniki przeciwpożarowe. Drugie na moment przesłaniają słońce, przynosząc chwilę wytchnienia w gorące letnie dni. Tak samo dzieje się w chmurach informatycznych. Prócz globalnych chmur, które wymienisz jednym tchem nawet wybudzony w środku spektaklu teatralnego, istnieje sporo mniejszych dostawców, których ofertę również warto znać.

Jednym z zagranicznych dostawców, działających w mniejszej skali, jest Aruba Cloud. Jak wskazuje nazwa, Aruba Cloud pochodzi z Włoch i nie ma nic wspólnego z różowymi flamingami z Karaibów. Jeśli może się z czymś kojarzyć, to z Toskanią – gdyż właśnie w tym regionie środkowych Włoch, w mieście Arezzo, znajduje się siedziba firmy i dwa z trzech własnych centrów danych.

Aruba Cloud należy do firmy Aruba, założonej i działającej od roku 1994. To czołowy gracz na włoskim rynku usług internetowych (ludność Włoch to ok. 60 mln), który zarządza m.in. ponad 2,1 mln domen, 7,4 mln kont emailowych, 4,1 mln kont PEC (PEC to certyfikat poczty elektronicznej, w stylu naszego podpisu elektronicznego).

Firma rozwija się stabilnie. Pierwsze włoskie centrum danych uruchomiono w 2003 roku. Zajmuje ono powierzchnię 2 tys. m.kw., może pomieścić ponad 10 tys. fizycznych serwerów. W 2004 roku Aruba przejęła czeską markę Forpsi, a wraz z nią centrum danych: 1,5 tys. m.kw. na ponad 5 tys. serwerów, przepustowość ponad 12 Gb/s. W 2009 podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy drugiego centrum danych we Włoszech. Jego otwarcie odbyło się w 2011 roku. Centrum to znajduje się w odległości 3,5 kilometra od pierwszego włoskiego centrum firmy. Obie lokalizacje są połączone dedykowanym światłowodem. Te dwa centra dysponują połączeniem z internetem o przepustowości ponad 110 Gb/s, połączenie jest realizowane przez sześciu operatorów telekomunikacyjnych.

W środku własnych centrów danych Aruba siedzi tech najbardziej znanych firm IT: Cisco, Dell, Intel, NetApp, Microsoft, VMware, Fortinet.

Usługi Aruba Cloud

Aruba Cloud oferuje Infrastructure-as-a-Service, czyli Computing i Storage, a do tego usługi Backupu i Monitoringu.

Computing oznacza wynajęcie mocy obliczeniowej w postaci wirtualnych maszyn/serwerów uruchamianych w centrach danych Aruba. Dostępne są oferty:

 • Cloud Pro – m.in. pełna dowolność konfiguracji maszyny (liczba procesorów, pamięci RAM, powierzchni dyskowej), wybór hypervisora obsługującego maszynę: VMware, Hyper-V, Low Cost Hyper-V,
 • Cloud Smart – serwer wirtualny w jednej z czterech ściśle określonych kombinacji parametrów (zwanych rozmiarami: Small, Medium, Large, Extra Large), z przypisanym limitem wychodzącego ruchu sieciowego,
 • Private Cloud – stworzenie własnego, wydzielonego, wirtualnego centrum danych z serwerami, zabezpieczeniami i połączeniami sieciowymi.

Storage – powierzchnia dyskowa, na której można przechowywać dane używane przez sprzęt w sieci firmowej lub przez maszyny/serwery wirtualne w chmurze. Jest oparta na protokole HTTP, więc można się do niej podpiąć z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu (telefon, tablet, komputer, thin client).

Backup – tworzenie, zarządzanie i odtwarzanie danych z kopii zapasowych serwerów/pamięci fizycznych (w dowolnej lokalizacji własnej, również w innym centrum danych) i wirtualnych (dowolnych własnych, w tym z usług Aruba Cloud i usług w innych centrach danych).

Monitoring – zarządzanie stronami, usługami w chmurze, serwerami dedykowanymi i wszelkimi innymi zasobami IT (macierze, serwery plików, bazy danych), znajdującymi się poza siecią wewnętrzną. Monitoring sprawdza dostępność i stan usług oraz przeprowadzone aktywności.

Prócz powyższych usług w chmurze, Aruba Cloud oferuje również webhosting i hosting domen internetowych (w tym domeny .cloud jako oficjalny rejestrator), pocztę e-mail, kolokację, usługi zarządzane (managed services).

Dla administratorów, którzy chcą samodzielnie monitorować usługi, dostępne są wtyczki API do Aruba Cloud, które można wbudować w używane rozwiązania.

Kto korzysta z usług?

Usługi Aruby można kupić z terenu całej Europy. Na stronie internetowej dostępne są następujące wersje językowe: angielska (jako międzynarodowa), włoska, francuska, czeska, słowacka, węgierska, hiszpańska. Te same języki można wybrać także do codziennej pracy w panelu użytkownika.

W polskiej wersji strony zakupowej dostępne są: opis usług, baza wiedzy, formularz zakupu, kanały kontaktu z firmą dla obecnych użytkowników i dla klientów, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Adres strony internetowej Aruba Cloud w języku polskim to www.arubacloud.pl.

Na stronie internetowej Aruba Cloud prezentuje listę włoskich klientów. Wymienione są następujące firmy i instytucje:

 • producent globalny – Indesit (AGD)
 • instytucja finansowa – Banca d’Italia (Bank Włoski)
 • firmy/instytucje z różnych branż – Aeroporte di Firenze (Port Lotniczy we Florencji), RDS (włoska grupa medialna)
 • samorządy lokalne – Sardynia, Toskania, Mediolan.

Case’y są w trakcie tłumaczenia na polski (stan na: 22 stycznia 2016). Referencje kilku wybranych klientów są dostępne w języku włoskim pod adresem:
https://www.cloud.it/azienda/testimonial.aspx

Nawet jeśli nie znasz włoskiego, to i tak coś tam zrozumiesz, bo (1) możesz uruchomić translatora w przeglądarce, (2) występujący w filmach menedżerowie klientów używają włoskich słów, które czasem brzmią całkiem jak w języku angielskim.

Dzięki zróżnicowaniu świadczonych usług Computingu praktycznie każda firma, dowolnej wielkości i branży, znajdzie coś dla siebie w ofercie Aruba Cloud. Nie ma problemu, żeby przejść z jednej usługi na inną (np. Cloud Smart na wyższy plan lub na Cloud Pro). Zależy to tylko od twoich umiejętności w korzystaniu z chmury i rosnącego zapotrzebowania na zasoby IT.

Dla klientów i inżynierów, którzy chcą przyjrzeć się w praktyce budowaniu chmury w ArubaCloud, firma udostępniła narzędzie o nazwie VisualCloud: https://www.arubacloud.com/cloud-computing/visual-cloud/interface.aspx

Jest to demo usługi interfejsu do zarządzania infrastrukturą w ArubaCloud. Masz 30 minut, by zaprojektować własne usługi i wypróbować opcje do zarządzania kupionymi zasobami. Potrzebna jest tylko wtyczka Java, którą możesz ściągnąć bezpośrednio na podanej powyżej stronie narzędzia.

Darmowy zakup testowy

Oferta promocyjna to ciekawa opcja, by spróbować o co chodzi w chmurze i czy się to faktycznie opłaca. Oferta jest skierowana do firm oraz do osób prywatnych, więc inżynier zainteresowany wypróbowaniem Aruba Cloud nie musi czekać we własnej firmie na akcept działu zakupów lub działu testu. Może kupić dostęp prywatnie, zobaczyć jak działają zasoby i jak się nimi zarządza, po czym wnioski przedstawić w firmie wraz ze scenariuszem oficjalnego projektu testowego.

Nazywam tę ofertę „zakupem testowym”, a nie okresem testowym, ponieważ użytkownik może korzystać z chmury nie przez tydzień lub miesiąc, lecz do czasu wydania 43 złotych na zasoby IT (10 euro). Oferta ma postać vouchera, który otrzymujesz sms-em. Kod podajesz podczas rejestracji konta użytkownika, zasilając w ten sposób konto wspomnianą kwotą 43 złotych.

Czy 43 złotych to jest dużo? Kilka orientacyjnych kwot z cennika Aruba Cloud:

 • 30,74 zł (czyli 24,99 zł + VAT) za miesiąc korzystania z serwera Cloud Smart klasy Medium (1 rdzeń CPU, 2 GB RAM, 40 GB storage’u SSD, 5 TB transferu),
 • 46,72 zł (czyli 37,99 zł + VAT) za miesiąc korzystania ze Storage’u w opcji 100 GB, z limitem 1000 GB ruchu wychodzącego,
 • 36,90 zł (czyli 30,00 zł + VAT) za miesiąc korzystania z Backupu w planie 50 GB,
 • 31,68 zł (czyli 25,76 zł + VAT) za miesiąc używania usługi Monitoring w planie Advanced.

Gdyby chcieć przetestować wszystkie powyższe usługi jednocześnie, zakup testowy oszczędza ok. jednej czwartej ceny. Jeśli chcesz sprawdzić tylko pojedyncze usługi, 43 złotych spokojnie wystarczy na miesiąc. Pozostają oczywiście jeszcze kwestie – i koszty – licencji systemów operacyjnych (ujęte w cenie są różne Linuksy, Windows Server jest płatny dodatkowo). Ale nie jest to temat do poruszania w artykule zapoznawczym. Osobny tekst o płatnościach w Aruba Cloud wkrótce pojawi się na łamach Chmurowisko.pl.

Na dziś to tyle. Dzięki za lekturę!

PS.

IT to sprzęt, soft, a także ludzie. Warto więc krótko wspomnieć kto reprezentuje Aruba Cloud w Polsce. To Marcin Zmaczyński, Country Manager. Marcin działa w IT od 12 lat. Od 8 lat zajmuje się rozwojem różnorodnych usług internetowych, z czego przez prawie 3 lata zarządzał całościowym projektem wprowadzenia i rozwoju usług w modelu chmurowym SaaS na rynku Europy Zachodniej. Zna się nie tylko na strategii, planowaniu i raportowaniu, ale też na praktycznym wdrażaniu, rozmowach z klientami i optymalizowaniu rozwiązań. Gość z głową i doświadczeniem.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.