Ikona strzałka
Powrót do bloga

PLNOG 12 – Idelne Miejsce Dla Twojego Biznesu

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
06/03/2014

Kilka dni temu wróciłem z ostatniego PLNOG 12, który odbył się w Warszawie. Był to mój siódmy PLNOG i muszę przyznać, że organizatorzy przeszli moje najśmielsze oczekiwania. Poziom organizacji, otoczka ala Star Wars, sponsorzy, a przede wszystkim sesje na bardzo wysokim poziomie dały mi bardzo dużo satysfakcji.

Dodatkowo (as usual), PLNOG jest doskonałym miejscem do podtrzymania i nawiązania nowych kontaktów. Czy to solidne rozmowy biznesowe, czy dyskusje o wyższości OpenStack nad wszystkim innym, czy spotkania z producentami słyszanymi na co dzień w słuchawce telefonu, cz też luźne rozmowy o świecie sieciowym oraz o Network over IP przy kieliszku wina i kręglach. Poezja.

Wracając do tematu, poniżej znajdziesz opis sesji, w których brałem udział, z krótkim opisem. Pozwolę też sobie ocenić te sesje, aby przybliżyć osobom prezentującym, czego akurat mi zabrakło, albo co było powyżej standardu. Zachęcam również Ciebie do podzielenia się swoją opinią w komentarzach.

Panel Główny – Tu Się Zawiodłem

Bardzo ciężko mi było się odnaleźć na pierwszych trzech sesjach.

Centra Danych w Centrum Miasta – Chad McCarthy – TelecityGroup
Usługi dodane klasy operatorskiej w zakresie bezpieczeństwa – Krystian Baniak – Infradata
Modele wdrażania mVPN nowej generacji – Luc De Ghein – Cisco Systems

Pamiętając ostatni PLNOG 11 (możesz obejrzeć na YouTube) i niesamowite sesje Ivan Pepelnjaka, Ian Farrera oraz Piotr Jabłońskiego, nie jestem w stanie powiedzieć dużo dobrego o tych sesjach. Oczekiwałem bardzo dużo od sesji Luca, niestety otrzymałem mocno techniczną (to dobrze) i mało interesującą (to źle) sesję. Niedługo pojawią się filmy video, więc z miłą chęcią usłyszę Twoje zdanie. Ja niestety porównywałem z ostatnimi PLNOGami i tu się zawiodłem.

Sesje – Dzień Pierwszy – Bardzo Pozytywnie

Sieć lokalna nowej generacji – Piotr Głaska – Huawei

Przyjemna sesja, mimo, że mocno marketingowa. Piotr opowiedział o całkiem potężnej rodzinie przełączników S12700. Wydajne i wszystko mające potwory były ciekawe, jednak bardziej przypadła mi do gustu informacja o Protocol Oblivious Forwarding (POF). Ekstremalnie ciekawe podejście.

Usługi głosowe w sieciach LTE – Marcin Aronowski – Cisco Systems

Bardzo techniczna i bardzo interesująca sesja. Marcin opowiedział o mechanizmach przesyłania głosu przez sieć mobilną (2G, 3G, LTE) oraz o jakże “prostym” modelu przenoszenia połączenia telefonicznego pomiędzy technologiami. Duża ilość TTSów (jak to mówił Marcin) – Tajemniczych Trzyliterowych Skrótów. Udało mi się nie zgubić, chociaż sesja była z rodzaju hardcore.

NGN i IMS – co z tego zostało? – Anna Olszewska-Olbryś – Exatel

Przyjemna sesja. Bardziej od treści (która mówiła o migracji systemów Voice i jak widzi to Exatel) podobało mi się wystąpienie Anny. Fajne slajdy z tematyką “Powrót do Przeszłości”, przemyślana struktura i fajny flow.

Jak łatwo stworzyć swój własny private Cloud z SDN. – Przemysław Grygiel – Mirantis

Sesja numer jeden całego PLNOGa. Spotykałem się z sesjami, gdzie prezenter miał problem z prostym demo. Przemek podniósł poprzeczkę bardzo wysoko. Tak więc w przeciągu 45 minut zainstalował jakże skomplikowanego OpenStacka i Juniper Contrail (SDN na żywo). Użył do tego narzędzia – FUEL. Tuż przed końcem prezentacji Przemek miał gotowe środowisko pod usługi Cloud, wykreował instancję (wirtualną maszynę) oraz wirtualną sieć przy pełnej integracji z Contrail. Mindblowing. Musisz to obejrzeć !!!

Jak zbudować Automatyczny System zarządzania Usługami i Infrastrukturą ISP – przykład oparty o UNIBOX i Juniper JunoSpace – Michał Klimek – TORN – Piotr Szczepanek – COMP

Bardzo ciekawa sesja. Tematyka SDNowa. Panowie w ciekawy sposób opowiedzieli o biznesowym problemie i w jaki sposób stworzyli aplikacje do generowania tuneli P2P, P2M, M2M z graficznego narzędzia, które obsługiwać mogą ludzie z BOK. Ciekawe było również spojrzenie programisty na wykorzystywanie zasobów oraz API Junos Space. Ciekawe ponieważ programista nie wiedział i nie musiał wiedzieć co kryje się pod pojęciem P2P. Fajna sesja. Było też demo pokazujące integrację i kreowanie usług. Wielkie brawa.

Jak w 45 minut zbudować kompletną infrastrukturę ISP – migracja od IPv4 do IPv6 – Krzysztof Mazepa – Cisco Systems

Pomysł ciekawy. Trochę zabrakło, bo nie było o migracji, ale bardziej jak można potestować migrację na własnym laptopie. Osobiście mi się podobało, mimo, że wpisywania konfiguracji prawie nie było.

Gwiezdne Wojny i pierwsze gry 3D

Czekając na imprezę wieczorną odwiedziłem sesję o pierwszych grach 3D. Interesujące spojrzenie maniaków, którzy grają do dzisiaj w gry, które powstawały jeszcze przed moimi narodzinami 🙂

PLNOG 13

Sesje – Dzień Drugi – Całkiem Pozytywnie

Bezpieczne Data Center – Piotr Wojciechowski – CCIE.pl

Ciekawa sesja Piotra, wpisująca się w mój magiczny folder – template. Budując DC, czy też rekomendując rozwiązania, można użyć tej prezentacji jako dobrą rekomendację: co robić i na co uważać. Widać było, że prezentacja była robiona na szybko, jednak treść była bardzo wartościowa.

Aspekty wdrożeń IPv6 w środowisku operatorskim – Grzegorz Kornacki – F5

Grzegorz to mistrz. Odkryłem to już jakiś czas temu. Dodatkowo Grzegorz i F5 to świetne połączenie. Pokazane zostały różne metody migracji z IPv4 do IPv6 i jak w łatwy sposób można to zrobić na rozwiązaniach BIG-IP/Viprion. Świetna sesja, bo Grzesiek nie trzymał się mocno rozwiązania, ale w sposób logiczny pokazywał, co jest dobre, co trudne, a co opłacalne. Dodatkowy przykład z sieci operatorskiej (USA) podniósł wartość przekazu.

Wykorzystanie technologi WAN Orchestration w projektowaniu i do optymalizacji obciążenia siec – Krzysztof Konkowski – Cisco Systems

Ciekawa sesja Krzyśka. Miałem już przyjemność używać Cisco MATE i muszę przyznać, że rozwiązanie ma niesamowite możliwości. Zasymulowanie padnięcia linku, czy też dodania nowego klienta oraz sprawdzenie, jak zareaguje na to sieć, nawet jak padnie łącze 200 km dalej. Bardzo rozwojowe. Ciekawi mnie tylko, czemu jeszcze wszyscy Operatorzy tego nie używają. Krzysiek jak zwykle na wysokim poziomie.

Wpływ wdrożenia rozwiązań Anti-DDoS na architekturę sieci operatora – Krzysztof Mazepa – Cisco Systems

Ciekawa sesja o podejściu operatorskim do jakże mi ostatnio bliskiego tematu DDoS Protection. Krzysiek pokazał wiele rozwiązań, wiele metod detekcji ataku oraz sporo możliwości na przekazywania ruchu do Scrubbing Center (w tym moje ulubione BGP FlowSpec). Polecam, jeżeli jesteś “Walczącym z DDoSami).

Podsumowanie

Jak widzisz mało było słabych sesji. Poziom jest ogromnie wysoki i dużo wyniosłem z powyższych sesji.

Żałuję, że nie mogłem zobaczyć wszystkich. Słyszałem dużo dobrego, np. o Wdrożenie Ipv6 w sieci mobilnej – Tomasz Kossut – Michał Czerwonka – Orange Polska. Jak zwykle wszystkie sesje będą publikowane na YouTube i jak zwykle z miłą chęcią wszystkie obejrzę. Wielkie brawa organizatorom i prelegentom. Do ideału zabrakło (o czym podzielę się w ankietach), jednak jest to, bez dwóch zdań, konferencja na światowym poziomie. Kudos.

Podziękowania

Szczególne podziękowania dla:

  • Piotrka Jabłońskiego – dyskusje o SDN i taxi 🙂
  • Przemka Grygiela – za sesje o FUEL, OpenStack i OpenContrail
  • Rafała Szewczyka – za wszystko 🙂
  • Piotra Głaski – za mecz i znaczki 🙂
  • Roberta Ślaskiego, Piotrka Czarneckiego i Sebastiana Pasternackiego – za ciekawe dyskusje przy winie/piwie
  • Irka Nowokuńskiego – za ciągle obecne poczucie humoru
  • Maćka Lelusza (na zdjeciu poniżej) – za moc inspiracji oraz DUŻO ciekawych pomysłów.
  • oraz dla wszystkich, z którymi miałem przyjemność zamienić kilka zdań – You Rock !!!

Maciej Lelusz

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.