Ikona strzałka
Powrót do bloga

Pięć Powodów, dla Których Warto Poznać Chmurę IBM

Krystian Kucharski
Krystian Kucharski
30/08/2018

Chyba nie musimy już nikogo przekonywać do tego, że warto przenieść swój biznes do chmury. Mniejsze koszty, skalowalność, dostęp do innowacyjnych rozwiązań, dynamiczne procesy biznesowe, korzyści z migracji do chmury można wyliczać bez końca.

Dzisiaj opowiem jednak o zaletach konkretnego rozwiązania, IBM Cloud. To bezpieczna, wysoce skalowalna chmura dla przedsiębiorstw, dająca im dostęp do indywidualnych rozwiązań klasy korporacyjnej.

Jedną z jej korzyści jest umożliwienie firmom błyskawicznego startu w chmurę. Wystarczy założyć konto na platformie, co zajmie zaledwie kilka minut i… działać!

Ale to tylko jeden powód, dla którego warto rozważyć rozwiązanie firmy IBM. Jakie są inne?

Przekonajmy się.

Pierwszy Powód – bezpieczna i wydajna integracja dzięki SoftLayer

W IBM Cloud całość infrastruktury oparta jest o unikatową architekturę sieci firmy SoftLayer (od 2013 roku będącą częścią IBM), obejmującą 60 centrów danych, 6 regionów i 18 dostępnych globalnie specjalnych stref.

Co z tego wynika? Kilka wyjątkowych korzyści.

Dbałość o bezpieczeństwo

Oprócz maszyn wirtualnych następnej generacji, IBM Cloud oferuje potężne dedykowane serwery bare metal uruchamiane na żądanie. Umożliwiają one wysoki stopień izolacji w trosce o bezpieczeństwo Twoich danych.

Zwiększona wydajność

W IBM Cloud każdy zasób instancji maszyny wirtualnej ma gwarantowany rdzeń 2,0 GHz lub wyższy. Doskonałą wydajność zapewniają procesory x86 Intel Xeon lub IBM POWER8 C800L w fizycznych serwerach. Co więcej, zasoby wirtualne odzwierciedlają fizyczne w stosunku 1:1.(wirtualny procesor odpowiada wątkowi sprzętowemu).

Łatwe zarządzanie

W chmurze IBM każdy element globalnej infrastruktury jest w pełni zautomatyzowany oraz zintegrowany i zarządzany przez jeden system, który możesz kontrolować przez portal typu web, interfejs API, czy aplikację mobilną.

Globalna prywatna sieć

Podstawą architektury SoftLayer jest prywatna globalna sieć szkieletowa o sumarycznej przepustowości ponad 4000 Gb/s. Połączenie wysoko wydajnej infrastruktury oraz szybkiej sieci minimalizuje opóźnienia oraz gwarantuje nieprzerwaną komunikację między serwerami. Sieć jest dostępna w 19 krajach na 6 kontynentach.

Darmowy transfer danych między kontynentami

Cały transfer przychodzący i wychodzący w ramach globalnej prywatnej sieci IBM Cloud jest całkowicie bezpłatny, mimo że obejmuje różne regiony, kraje a nawet kontynenty! Za transfer wychodzący do sieci publicznej trzeba zapłacić, ale… Dla maszyn wirtualnych pierwsze 250 GB transferu wychodzącego w sieci publicznej jest darmowe, zaś dla maszyn fizycznych ta wartość wynosi 500 GB!

Drugi Powód – krótka droga do chmury z VMware w IBM Cloud

IBM Cloud dostarcza rozwiązania VMware w chmurze. Pomogą Ci one poszerzyć infrastrukturę, zwiększyć wydajność i usprawnić zarządzanie środowiskiem chmury IBM. 

Pełna kontrola nad środowiskami

IBM Cloud umożliwia skorzystanie z modelu hybrydowego VMware w chmurze, dzięki czemu uzyskasz dostęp do swoich środowisk na bezpiecznych, pojedynczych serwerach typu bare-metal w infrastrukturze IBM Cloud. Takie podejście zapewnia pełną kontrolę nad środowiskami i oferuje nieskończone możliwości przy opracowywaniu scenariuszy odtwarzania zasobów po awarii.

IBM-Cloud-VMware-topology

Wykorzystanie znanych narzędzi

IBM Cloud umożliwia zarządzanie i monitorowanie środowiska hybrydowego za pomocą spójnego modelu sieci oraz zabezpieczeń. To wszystko z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury i znanych narzędzi VMware. Poniżej przykładowa architektura środowiska VMware wykorzystującego narzędzia firmy Zerto do replikacji danych pomiędzy centrami danych (dostępne również w chmurze IBM)

IBM-Cloud-VMware

Udostępnianie zasobów w chmurze bez ograniczeń

Mając dostęp do centrów danych IBM Cloud na całym świecie, możesz rozwijać swoje systemy na skalę globalną, zachowując jednocześnie pełną kontrolę i automatyzację operacji lokalnie i w chmurze.

 Szybka i niezawodna sieć

Centra danych IBM Cloud korzystają z najlepszej w swojej klasie infrastruktury sieciowej i oprogramowania o doskonałej przepustowości, aby zapewnić Ci optymalną szybkość i niezawodność połączenia.

Warto podkreślić, że w tej chwili IBM Cloud jest jedynym rozwiązaniem dającym pełen dostęp do kompletnego natywnego stosu VMware, aby móc bezpośrednio zarządzać zasobami.

Trzeci Powód – rozwiązania kognitywne API Watson

IBM-Watson

IBM Watson jako wsparcie kognitywistyczne dla aplikacji jest usługą wyposażoną w najnowsze innowacje w uczeniu maszynowym oraz integrację sztucznej inteligencji z procesami biznesowymi.

Usługi Watson można podzielić na kilka typów:

  • AI Assistant – usługi pozwalające na integrację technologii konwersacji z aplikacją. Tutaj dostępny jest Watson Assistant, który pozwala na zbudowanie chatbota wykorzystującego AI.
  • Data – dzięki tym usługom uzyskamy dostęp do wartościowych danych, niezależnie od ich typu i źródła. Usługami Data są min. Watson Studio (budowanie i trenowanie modeli AI), Machine Learning (tworzenie, szkolenie i wdrażanie modeli samouczenia) oraz Knowledge Catalog (min. inteligentne wykrywanie danych i zasobów analitycznych).
  • Knowledge – usługi przyspieszające optymalizację danych. Należą do nich min. Discover (pozwala odblokować ukryte wartości w danych, aby monitorować trendy i odpowiadać na pytania), Discovery News (prezentuje trendy w wiadomościach w czasie rzeczywistym), Natural Language Understanding (przetwarzanie w języku naturalnym), czy Knowledge Studio (uczenie usługi, aby odkrywała interesujące spostrzeżenia w niestrukturalnym tekście).
  • Vision – usługi tego typu analizują oraz wyodrębniają szczegółowe informacje znalezione w obrazach (tagowanie, klasyfikowanie i rozpoznawanie obrazów).
  • Speech – wszelkie usługi związane z konwersją tekstu i mowy. Należą do nich np. Speech to Text (konwersja audio i mowy do tekstu) oraz Text to Speech (na odwrót).
  • Language – podstawowe usługi związane z analizą tekstu.
  • Empathy – usługi takie jak, Personality Insights, czy Tone Analyzer wyłapują ton komunikacji, osobowość rozmówcy lub jego/jej stan emocjonalny.

Czwarty Powód – elastyczne zarządzanie aplikacjami z Cloud Foundry

Cloud-Foundry-logoCloud Foundry jest rozwiązaniem open source, które w ofercie IBM Cloud występuje jako usługa Platform-as-a-Service. Umożliwia ona uruchamianie i skalowanie aplikacji bez konieczności manualnej konfiguracji i zarządzania serwerami.

Usługa dostępna jest w IBM Cloud w dwóch wariantach:

  • Public Application – usługa publicznie dostępna w modelu multi-tenant.
  • IBM Cloud Foundry Enterprise Environment – usługa dostępna w dedykowanym oraz wyizolowanym środowisku.

Automatyzacja i skalowalność w chmurze

Cloud Foundry automatyzuje tworzenie, uruchamianie i zarządzanie aplikacjami, bazując na kontenerach. Dzięki platformie, zadanie wdrożeniowca ogranicza się do dostarczenia kodu źródłowego aplikacji oraz sformułowania dependencji.

Platforma umożliwia min. raportowanie logów, monitorowanie zużycia zasobów aplikacji (RAM, CPU), nadawanie własnych zmiennych, czy integrację z innymi usługami IBM Cloud.

Cloud Foundry opiera się o system Buildpacks, który dostarcza środowisko uruchomieniowe wyposażone w daną technologię czy framework niezbędny dla działania pożądanej aplikacji. Domyślnie z poziomu IBM Cloud możemy tworzyć projekty aplikacji w Java, Node.js, Swift, Python, .Net Core, PHP czy GO.

Application-runtime-Cloud-Foundry

A co ze skalowaniem?

Do wyboru mamy skalowanie:

  • Wertykalne, gdzie użytkownik decyduje, jaka pamięć ma być wykorzystana przez uruchomianą aplikację w ramach usługi.
  • Horyzontalne, poprzez dodawanie kolejnych instancji aplikacji.

Cloud-Foundry-scaling

Piąty Powód – niezawodna dostępność danych z Cloudant

Cloudant-logo
Cloudant to w pełni zarządzana dokumentowa baza danych typu NoSQL. Dostępna jest jako usługa Database-as-a-Service w rozwiązaniach dla aplikacji typu web oraz mobilnych i posiada zaawansowane funkcje indeksowania. Automatycznie zapisuje, indeksuje i replikuje samoopisujące się dokumenty.

Jako baza dokumentowa, Cloudant:

  • Przechowuje dokumenty w formacie JSON.
  • Jest zbiorem kolekcji zawierających dokumenty z pojedynczym zestawem uprawnień.
  • Zbiera dane w klastry, które mogą przechowywać dowolną liczbę baz.

Ponadto, Cloudant wyróżnia się kilkoma interesującymi cechami:

Replikacja

Cloudant umożliwia aktywną dystrybucję danych do wielu centrów oraz urządzeń. Skutkuje to szybszym dostępem do danych oraz większą odpornością na awarie. Dzięki temu możesz działać na większą skalę, mając mniej nieprzewidzianych przerw w dostępie do systemu.

Cloudant

Praca aplikacji klienckich w trybie offline

Cloudant wykorzystuje biblioteki do synchronizacji dla systemów technologii mobilnych. Dzięki temu baza umożliwia składowanie danych lokalnie na urządzeniu, a następnie synchronizowanie ich z usługą w chmurze, gdy dostępne jest połączenie internetowe. Usługa korzysta też z mechanizmów kontroli dostępu i szyfrowania.

Skalowalność, bezpieczeństwo i wysoka dostępność

Bazy danych Cloudant skalują się horyzontalnie, a dane są automatycznie dystrybuowane w klastrze. Dane są przechowywane w trzech kopiach, każda na innej instancji serwera. Cloudant jest zaprojektowany w architekturze master-less (multi-master), bez pojedynczych punktów awarii odczytu lub zapisu.

Dane geolokalizacyjne

Cloudant korzysta min. z formatu GeoJSON, który pozwala na przechowywanie danych przestrzennych (punkty, wielokąty i źródła liniowe) oraz zaawansowanych zapytań dla systemów informacji geograficznych GIS.

Proste zarządzanie

Usługą możemy zarządzać z poziomu web konsoli portalu IBM Cloud, w której mamy dostęp do interfejsu Cloudant Dashboard. Dostęp do bazy również jest możliwy poprzez publiczny interfejs API dla aplikacji web, mobilnych, czy IoT. Baza danych Cloudant dostarcza API zgodne z Apache CouchDB.

Dlaczego IBM Cloud?

Powyższe przykłady pokazują, że IBM Cloud niewątpliwie zasługuje na Twoją uwagę.

Start w chmurę IBM jest dziecinnie prosty, migracja przebiega szybciej i sprawniej dzięki współpracy z Vmware, a wykorzystanie najnowszych technologii i narzędzi otwiera firmom drogę do tworzenia zaawansowanego oprogramowania.

Chmura od IBM przypadnie do gustu zwłaszcza innowacyjnym przedsiębiorstwom, które cenią elastyczność, dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość wykorzystania kognitywnych rozwiązań i sztucznej inteligencji.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu! A teraz dodatkowy bonus!

Misją Chmurowiska jest dać Tobie dostęp do jak największej ilości informacji; szerzyć wiedzę o chmurze i pokazywać jak jej wdrożenie może przyspieszyć procesy biznesowe.

Tylko do końca tygodnia mamy dla Ciebie niesamowitą promocję. Minuta Twojego zaangażowania – a 9-tygodniowy kurs Zrozum Microsoft Azure powędruje do Twoich rąk.

Wejdź na Szkołę Chmury “Często zadawane pytania” i dowiedź się jak go zdobyć!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.