Ikona strzałka
Powrót do bloga

Świat Oracle: Top 5 nowości po Oracle CloudWorld w Las Vegas

Dominika Rydel
Dominika Rydel
04/11/20228 min

Oracle ogłosił niedawno sporo technologicznych nowości  podczas konferencji Oracle CloudWorld. Prezentujemy najważniejsze z nich, które powinniście znać.

1. Oracle Alloy – ukłon w stronę partnerów Oracle 

Oracle Alloy to nowa platforma w ramach infrastruktury chmurowej Oracle, która umożliwia dostawcom usług, integratorom, niezależnym sprzedawcom oprogramowania (ISV) i innym organizacjom, takim jak instytucje finansowe czy dostawcy telekomunikacyjni, wzbogacenie działalności o dostarczanie usług w chmurze i wprowadzanie takich usług dla własnych klientów.

Dzięki Alloy organizacje te mogą oferować pełny zestaw usług w chmurze oraz oferować dodatkowe usługi i aplikacje. Platforma i rozwiązania pozwolą zaspokoić specyficzne potrzeby rynków i branż. Organizacje te mogą również korzystać z Alloy niezależnie w swoich własnych centrach danych i w pełni kontrolować jego działanie. Szczególnie w przypadkach potrzeby spełnienia specyficznych wymogów regulacyjnych.

Nowa platforma oferuje ponad 100 usług infrastrukturalnych i platformowych, które są dostępne w chmurze publicznej OCI. Partnerzy będą mogli obsługiwać instytucje sektora publicznego i firmy komercyjne, które chcą zachować swoje obciążenia robocze w kraju. Ponadto Alloy umożliwi partnerom wykorzystującym własne centra przetwarzania danych w celach hostingowych, odblokowanie nowych możliwości rozwoju poza chmurą publiczną.

2. Nowe regiony chmury Oracle

Oracle prowadzi obecnie 40 regionów komercyjnych i rządowych OCI w 22 krajach na pięciu kontynentach. Tylko w ostatnim roku firma uruchomiła 10 regionów chmury publicznej i już planuje dodać sześć nowych:

  • Chicago – czwarty region komercyjny OCI w Stanach Zjednoczonych
  • Republika Serbii – pierwszy region OCI w tym kraju i pierwszy ogłoszony przez jakiegokolwiek dostawcę chmury
  • Kolumbia – pierwszy region OCI w tym kraju
  • Chile, Arabia Saudyjska i Meksyk – będą to drugie regiony Oracle Cloud w tych krajach

Oracle ogłosił również, że planuje dodać dwa suwerenne regiony publiczne OCI dla Unii Europejskiej, zlokalizowane w Niemczech i Hiszpanii. Będą one przeznaczone zarówno do obsługi regulowanych jak i wrażliwych obciążeń firm prywatnych i organizacji sektora publicznego.

Ponadto firma Oracle zobowiązała się do zasilania wszystkich światowych regionów chmury Oracle w 100 procentach energią odnawialną do roku 2025. Co ciekawe kilka regionów chmury Oracle, w tym regiony w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i 10 regionów w Europie, jest już zasilanych w 100 procentach energią odnawialną.

3. Platforma MySQL HeatWave Lakehouse

MySQL HeatWave Lakehouse umożliwia klientom przetwarzanie i badanie setek terabajtów danych w magazynie obiektów w różnych formatach plików, takich jak CSV i Parquet, a także kopii zapasowych Aurora i Redshift. Jest to najnowszy dodatek do portfolio MySQL HeatWave. Jedynej usługi w chmurze, która łączy przetwarzanie transakcji, analitykę, uczenie maszynowe czy automatyzację opartą na uczeniu maszynowym w ramach bazy danych MySQL.

MySQL HeatWave Lakehouse jest obecnie dostępny w wersji Beta, a jego ogólna dostępność planowana jest na pierwsze półrocze roku 2023. Klienci migrujący z AWS, Google i systemów on-premises używają MySQL HeatWave do szerokiego zestawu zastosowań. Między innymi jest on wykorzystywany do analizy wydajności kampanii reklamowych i analizy danych klientów w celu budowania kampanii. Wśród klientów migrujących z AWS znajdziemy m. in. liderów z branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, handlu detalicznego, zaawansowanych technologii, jak również opieki zdrowotnej.

Test TPC-H* (publicznie dostępny o pojemności 400 TB), wykazał, że wydajność zapytań MySQL HeatWave Lakehouse jest:

  • 17x szybsza niż Snowflake
  • 6x szybsza niż Amazon Redshift

Ładowanie danych z object store do MySQL HeatWave Lakehouse jest również znacznie szybsze. Dla obciążenia 400 TB TPC-H* wydajność ładowania MySQL HeatWave Lakehouse jest:

  • 8x szybsza niż Amazon Redshift
  • 2,7x szybsza niż Snowflake

4. Oracle Database 23c w wersji Beta

Oracle Database 23c, o nazwie kodowej “App Simple” przynosi wiele nowych możliwości, które zwiększają produktywność deweloperów projektujących aplikacje przy użyciu JSON, Graph lub mikroserwisów. Jednocześnie udoskonalając przy tym SQL. Dodano również JavaScript jako język procedur przechowywanych.

Firma wprowadza także JSON Relational Duality do rozwiązywania problemu niedopasowania między sposobem reprezentowania danych przez aplikacje, a sposobem przechowywania danych przez relacyjne bazy danych. JSON Relational Duality upraszcza rozwój aplikacji poprzez umożliwienie jednoczesnego wykorzystania danych jako przyjaznych dla aplikacji dokumentów JSON oraz jako przyjaznych dla bazy danych tabel relacyjnych.

 

5. Oracle Database Zero Data Loss Autonomous Recovery Service

Nowość pozwalająca zwiększyć ochronę danych o znaczeniu newralgicznym na platformie Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Firma zapowiedziała usługę Oracle Database Zero Data Loss Autonomous Recovery Service, dzięki której organizacje będą mogły skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami związanymi z oprogramowaniem ransomware, a także z awariami i błędami ludzkimi.

Ponadto Oracle wprowadza usługę Oracle Full Stack Disaster Recovery Service, która pozwala klientom konfigurować, monitorować oraz zarządzać procesem odzyskiwania danych po awarii dla pełnego stosu technologii wykorzystywanych do tworzenia aplikacji. W tym również oprogramowania pośredniczącego, baz danych, sieci, pamięci masowej i obliczeń – z poziomu konsoli OCI.

 

Więcej o nowościach z Oracle CloudWorld przeczytacie na stronach:

 

*Materiał pochodzi od Partnera - Oracle Cloud*
AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.