Ikona strzałka
Powrót do bloga

Nieuchronna przyszłość, czyli co przynosi multicloud

Damian Mazurek
Damian Mazurek
13/07/20227 min

Doskonale wiem, jak sporym wyzwaniem jest zbudowanie optymalnej strategii chmurowej. Szczególnie tej multicloud.

Dodatkowo wraz z rozwojem firm oferujących technologie chmurowe wybór będzie coraz trudniejszy. Dostawcy prześcigają się w nowszych, bardziej złożonych i innowacyjnych rozwiązaniach. W tym gąszczu możliwości, coraz częściej zdarza nam się prowadzić projekty zakładające obecność kilku dostawców chmurowych. Zatem co sprawia, że organizacje decydują się na wybór strategii Multicloud?

Warto mieć wybór

Zanim przejdę do tego tematu, zacznę od wypowiedzi jednego z CIO, który stwierdził:

„Używam Kubernetes i rozwiązań Cloud-Native, aby być niezależnym od dostawcy chmury. Nie myślę, że kiedykolwiek zmienię dostawcę, z którym obecnie współpracuję, jednak zawsze lepiej mieć ten wybór”.

To stwierdzenie mówi wszystko o panujących koncepcjach dojrzałości chmury. Dodatkowo idzie ono w parze z obawą przed uzależnieniem od jednego dostawcy chmurowego (vendor lock-in).

Jako specjaliści IT przewidzieliśmy to zjawisko już wiele lat temu. Ponad to, temat wielu chmur w projekcie, to nie tylko domena wielkich korporacji, ponieważ istnieją obszary multicloud, które przynoszą wiele korzyści. Zwłaszcza w przypadku bycia średnią i dużą firmą.

Poszukaj rozwiązania problemu

Przede wszystkim możesz wybrać najlepsze opcje i usługi, aby dostarczyć rozwiązanie, którego szukasz. Prowadząc szkolenia z zakresu multicloud dla różnych klientów, dostrzegliśmy interesujące podejścia do tego tematu.

Jedna z największych firm medialnych w Polsce utrzymuje większość swoich rozwiązań IaaS / PaaS w AWS. Jednocześnie korzysta z rozwiązań Modern Workplace od Microsoft. Natomiast od Google’a wykorzystuje rozwiązania komercyjne wraz z ofertą Google Ads. Nie brzmi to wcale egzotycznie, kiedy spojrzymy przekrojowo na dostawców, z których często korzystają firmy, prawda?

Znany portal e-commerce korzysta z rozwiązań Microsoft opartych na platformie Azure. Do tego z bazy danych Oracle Database przechowywanej w Oracle Cloud Infrastructure. Co ciekawe Microsoft i Oracle tworzą wzajemne połączenie między platformami Microsoft Azure i rozwiązaniem Oracle Cloud. To nie wszystko. Ich rozwiązania Cloud Native są dostarczane przez Google ponieważ według portalu, K8s i inne usługi działają tam sprawniej.

Obecnie największy polski bank współpracuje z polskim operatorem chmury. Natomiast jego partnerzy oferują migrację strategicznych operacji i zadań do w pełni zautomatyzowanych środowisk chmurowych. Warto wspomnieć, że sami dostawcy cloudu zawierają współpracę partnerską z rożnymi firmami. Na przykład Microsoft ściśle współpracuje z SAP, VMware, Oracle i IBM / RedHat. Z czego RedHat oferuje swoje rozwiązanie OpenShift jako PaaS na platformie Azure. Do tego współpracuje także z dostawcami systemów bankowych. Podobnie jest z AWS i Google.

Crème de la crème usług chmurowych

Wybierając najlepsze z usług u wielu dostawców, możesz przebierać w opcjach i udogodnieniach często też wypełniając miejsce takich, którymi jeden nie dysponuje. Mimo, że sam nie jestem zwolennikiem przetrzymywania jednego rozwiązania u dwóch dostawców chmury, muszę przyznać, że są jednak pewne niepodważalne wyjątki.

Dotyczy to systemów przetwarzania transakcyjnego OLTP (Online Transacion Processing) i hurtowni danych (Data Warehouse). Polega to na tworzeniu aplikacji połączonej z bazą danych i innymi technologiami na platformie Azure przy użyciu usługi PaaS. Jednak agregaty danych są eksportowane do Big Query w GCP, aby zapewnić szybszą i bardzo skalowalną platformę z doskonałym modelem cenowym. Takie podejście widzimy dość często. Utrzymanie tego typu architektury może być dość kosztowne, ale Big Query zdecydowanie wyróżnia się wśród innych usług. Wybieramy zatem to co najlepsze dla nas i naszego biznesu.

Innym przykładem jest sytuacja, w której budujemy infrastrukturę opartą o AWS i w celu integracji obecnego środowisko, które jest ściśle powiązane z Microsoft, potrzebujemy rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i tożsamości. Azure Arc, Azure Sentinel, Security Center i Log Analytics może stworzyć całe spektrum rozwiązań, które zaspokoją tę potrzebę i zapewnią doskonałe połączenia.

Czas start

To jedne z wielu takich przykładów. Kluczem do sukcesu jest jednak dojrzałość organizacji w sferze chmurowej. Podobnie jak przy pierwszej migracji sukces zależy od tego jak dobrze wcześniej przemyślisz i przygotujesz architekturę. Jednak nagroda w postaci idealnie dobranych usług do Twoich rozwiązań jest warta budowy solidnych fundamentów i wejścia na ten nowy poziom chmurowości – multicloud.

 

[Materiał pochodzi z raportu Best in Cloud 2022, który znajdziesz na tej stronie. ]

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.