Ikona strzałka
Powrót do bloga

Marzec: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
22/03/20225 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska w marcu.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Co słychać na rynku chmurowym?

News: Świeży podcast Cloud Heroes na temat #AI i #ML.

10 marca został opublikowany nowy odcinek podcastu Cloud Heroes, który prowadzi Łukasz Dorosz. Gościem podcastu był Konrad Łyda, który jest specjalistą od AI (Artificial Intelligence) i ML (Machine Learning).
Podczas rozmowy poruszone zostały tematy:

  • Wyjaśnienia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wraz z ciekawymi przykładami ich zastosowania,
  • W jaki sposób można trenować modele uczenia maszynowego (np. wytrenowanie modelu, żeby wykrywał obrazki tylko z jabłkami i gruszkami),
  • Computer vision i analiza zdjęć rentgenowskich,
  • Na jakim etapie rozwinięte jest AI i ML – czy może zastąpić człowieka ? Czy AI i ML jest wykorzystywane jako wsparcie i pomoc do zadań wykonywanych przez człowieka?,
  • Wyzwania i problemy z jakimi trzeba się zmierzyć korzystając z AI i ML,
  • Kto będzie ponosił odpowiedzialność za błędy popełniane przez AI? (np. w przypadku samochodów autonomicznych).

Ciekawym przykładem AI i ML, który został przedstawiony w podcaście jest wykorzystanie przez Netflix dobierania różnych miniaturek do filmów i seriali w zależności od zainteresowań filmowych danego użytkownika.
Link do podcastu znajdziecie TUTAJ.

Tip: Jak zacząć eksperymentować z ML za free?

Sztuczna inteligencja staje się nierozłącznym elementem wielu projektów, a jej zastosowania praktycznie można by mnożyć. Jeśli chcesz rozpocząć eksperymentowanie z ML bez martwienia się o nadwyrężenie domowego budżetu (i bez podawania karty!), koniecznie zapoznaj się z Amazon SageMaker Studio Lab Free development environment for machine learning – JupyterLab – Amazon Web Services, w ramach którego dostaniesz całkowicie za darmo:

  • Zintegrowane środowisko w przeglądarce oparte o popularny Jupiter Notebook
  • Do 12h sesji opartej na CPU (12h ciągłego działania, nie totalnego limitu do wykorzystania, ten jest nielimitowany)
  • Do 4h sesji opartej na GPU (na tych samch zasadach co CPU)
  • 15GB na dane

Jeśli środowisko SageMaker Studio Lab przestanie odpowiadać twoim potrzebom, możesz w szybki sposób przenieść cały projekt prosto do pełnej wersji SageMaker w AWS. Udanej zabawy!

Tip: Jak jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę z Windows Terminal?

W ślad za moim ostatnim wpisem na temat WT, który znajdziecie TUTAJ podrzucam dalszy ciąg porad dotyczących codziennej pracy z Windows Terminal.

W tym (nie najnowszym już, ale ciągle przydatnym) wideo, Scott Hanselman pokazuje wiele trików ułatwiających codzienną pracę, a także kilka usprawnień wizualnych. Jeśli nie korzystasz jeszcze z Windows Terminal, to być może po tym wideo będziesz bardziej przekonany. Całość materiału znajdziecie TUTAJ.

Tip: Czy można złamać kod MFA dzieki któremu logujesz się do AWS?

Jak pewnie wiesz (lub właśnie się dowiesz) kod MFA służy do dodatkowego potwierdzenia tożsamości użytkownika. Kod zawiera 6 cyfr i odświeża się co 30s. AWS ogranicza częstotliwość, z jaką można wpisywać kod. Pytanie, więc brzmi czy można złamać ten kod? W celu odpowiedzi na to pytanie, zapraszam do materiału na ten temat, który znajdziesz TUTAJ.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.