Powrót do bloga

Marzec: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
22/03/20225 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska w marcu.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Co słychać na rynku chmurowym?

News: Świeży podcast Cloud Heroes na temat #AI i #ML.

10 marca został opublikowany nowy odcinek podcastu Cloud Heroes, który prowadzi Łukasz Dorosz. Gościem podcastu był Konrad Łyda, który jest specjalistą od AI (Artificial Intelligence) i ML (Machine Learning).
Podczas rozmowy poruszone zostały tematy:

  • Wyjaśnienia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wraz z ciekawymi przykładami ich zastosowania,
  • W jaki sposób można trenować modele uczenia maszynowego (np. wytrenowanie modelu, żeby wykrywał obrazki tylko z jabłkami i gruszkami),
  • Computer vision i analiza zdjęć rentgenowskich,
  • Na jakim etapie rozwinięte jest AI i ML – czy może zastąpić człowieka ? Czy AI i ML jest wykorzystywane jako wsparcie i pomoc do zadań wykonywanych przez człowieka?,
  • Wyzwania i problemy z jakimi trzeba się zmierzyć korzystając z AI i ML,
  • Kto będzie ponosił odpowiedzialność za błędy popełniane przez AI? (np. w przypadku samochodów autonomicznych).

Ciekawym przykładem AI i ML, który został przedstawiony w podcaście jest wykorzystanie przez Netflix dobierania różnych miniaturek do filmów i seriali w zależności od zainteresowań filmowych danego użytkownika.
Link do podcastu znajdziecie TUTAJ.

Tip: Jak zacząć eksperymentować z ML za free?

Sztuczna inteligencja staje się nierozłącznym elementem wielu projektów, a jej zastosowania praktycznie można by mnożyć. Jeśli chcesz rozpocząć eksperymentowanie z ML bez martwienia się o nadwyrężenie domowego budżetu (i bez podawania karty!), koniecznie zapoznaj się z Amazon SageMaker Studio Lab Free development environment for machine learning – JupyterLab – Amazon Web Services, w ramach którego dostaniesz całkowicie za darmo:

  • Zintegrowane środowisko w przeglądarce oparte o popularny Jupiter Notebook
  • Do 12h sesji opartej na CPU (12h ciągłego działania, nie totalnego limitu do wykorzystania, ten jest nielimitowany)
  • Do 4h sesji opartej na GPU (na tych samch zasadach co CPU)
  • 15GB na dane

Jeśli środowisko SageMaker Studio Lab przestanie odpowiadać twoim potrzebom, możesz w szybki sposób przenieść cały projekt prosto do pełnej wersji SageMaker w AWS. Udanej zabawy!

Tip: Jak jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę z Windows Terminal?

W ślad za moim ostatnim wpisem na temat WT, który znajdziecie TUTAJ podrzucam dalszy ciąg porad dotyczących codziennej pracy z Windows Terminal.

W tym (nie najnowszym już, ale ciągle przydatnym) wideo, Scott Hanselman pokazuje wiele trików ułatwiających codzienną pracę, a także kilka usprawnień wizualnych. Jeśli nie korzystasz jeszcze z Windows Terminal, to być może po tym wideo będziesz bardziej przekonany. Całość materiału znajdziecie TUTAJ.

Tip: Czy można złamać kod MFA dzieki któremu logujesz się do AWS?

Jak pewnie wiesz (lub właśnie się dowiesz) kod MFA służy do dodatkowego potwierdzenia tożsamości użytkownika. Kod zawiera 6 cyfr i odświeża się co 30s. AWS ogranicza częstotliwość, z jaką można wpisywać kod. Pytanie, więc brzmi czy można złamać ten kod? W celu odpowiedzi na to pytanie, zapraszam do materiału na ten temat, który znajdziesz TUTAJ.

AKTUALNOŚCI
04/06/20221 min
Poznaj ChmuroTeam!

Przed Wami efekty sesji ChmuroTeam w wykonaniu By People Films . Podczas ostatniego spotkania All Hands połączonego z warsztatami i integracją nasz Zespół wziął udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Sesję zdjęciową wraz z przygotowaniem zdjęć zapewniła agencja ByPeople Films. Efekt naszej wspólnej pracy możecie zobaczyć w zakładce 👉 O nas. Dziękujemy za wspaniałą współpracę BPF!

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
27/04/20222 min
Interesujesz się tematem VMware w OCI?

Ten webinar jest dla Ciebie. Już w najbliższy czwartek 28 kwietnia Zespół Oracle przygotował specjalne spotkanie…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
28/03/20222 min
Postaw pierwsze kroki w Machine Learning.

Już 5 kwietnia o godzinie 11:00 postawisz swoje pierwsze kroki w #MachineLearning i dowiesz się od czego zacząć budowę pierwszego projektu w Amazon Web Services.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
Poznaj ChmuroTeam!

Przed Wami efekty sesji ChmuroTeam w wykonaniu By People Films . Podczas ostatniego spotkania All Hands połączonego z warsztatami i integracją nasz Zespół wziął udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Sesję zdjęciową wraz z przygotowaniem zdjęć zapewniła agencja ByPeople Films. Efekt naszej wspólnej pracy możecie zobaczyć w zakładce 👉 O nas. Dziękujemy za wspaniałą współpracę BPF!

Zobacz wpis

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.