Ikona strzałka
Powrót do bloga

Maj: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
29/05/20226 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Azure DNS Private Resolver

Doczekaliśmy się!
W końcu będziemy mogli zrezygnować z VMek wdrażanych do naszych sieci typu Hub (i nie tylko), na których instalujemy i później utrzymujemy custom DNS serwery aby móc obsługiwać poprawne rozwiązywanie nazw pomiędzy środowiskami w Azure i on-prem.
MS ogłosił public preview dla nowej usługi – Azure DNS Private Resolver, więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

To nie tylko jedna usługa, a szereg komponentów które pomogą rozwiązać istniejące problemy z DNSem w środowisku hybrydowym. Każdy kto zderzył się z tym problemem może poczuć ekscytację, MS, dlaczego dopiero teraz?
Zamiast się zastanawiać odsyłam do niezastąpionego Johna Savilla aby zrozumieć działanie nowej usługi pod LINKIEM.

Zaraz po tym wdrażamy, testujemy i czekamy na szybkie GA! 🙂

News: Usługa Ansible Automation Platform

Usługi chmurowe i automatyzacja idą w parze. Red Head oraz Microsoft Azure wprowadzają do platformy chmurowej usługę Ansible Automation Platform, czyli rozwiązanie znane fanom automatyzacji opartej o rozwiązania open source. Oprócz redukcji kosztów oraz integracji rozliczeń z Microsoft, użytkownicy będą mogli skorzystać z wbudowanych rozwiązań automatyzacji dedykowanych do pracy z chmurą MS Azure. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

 

News: 6 ciekawych trendów rozwoju aplikacji w chmurze

Definiujesz się jako Innowator, Przedsiębiorca, Architekt Chmury lub myślisz o możliwościach chmury i jej dobrodziejstwach? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Chmura zyskuje na znaczeniu, ponieważ oferuje bardziej elastyczny i opłacalny sposób przechowywania i uzyskiwania dostępu do danych. Takie trendy jak Kubernetess & Blockchain lub Software-Defined Everything to ścieżki rozwoju, które już nas dotyczą, a będzie tylko lepiej. Korzystanie z Kubernetes dla blockchain pozwala na szybkie skalowanie środowisk i wysoką dostępność poprzez ciągłe uruchamianie wielu kontenerów dla kluczowych usług. Blockchain na Kubernetes umożliwia interoperacyjność usług między systemami o różnych architekturach. Dlatego w pełni zgadzam się z autorem zestawienia, że w tym kierunku będziemy podążać.

Całość zestawienia znajdziecie pod LINKIEM.

Pick: Dobre case study i nowa funkcja w Cloud Run

Jeśli zamujesz się cloud software developmentem, PHPem, Laravel lub po prostu bliska Ci jest tematyka AWS, to na pewno docenisz znalezione przeze mnie Case Study skalowania aplikacji Fathom (alternatywa Google Analytics) wykorzystującej framework Laravel w chmurze AWS.

Do wiesz się z niego na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu aplikacji na duży ruch i jakie problemy można napotkać. Artykuł napisany z perspektywy frameworka Laravel, ale część uwag jest ogólnych. Zapraszam do lektury TUTAJ.

Drugą rewelacją jest nowa funkcja w Cloud Run – Jobs, która umożliwia uruchomienie kontenerów do wykonania określonego zadania jednorazowo lub cyklicznie. Umożliwia to wykorzystanie Cloud Run do uruchamiania zadań w tle np. generowania pdf, wykonania migracji bazy danych, cykliczna archiwizacja danych, optymalizacja zdjęć itp.

Dzięki cloud run można uruchomić te zadania “on-demand”, a wykorzystanie kontenerów daje większą swobodę niż Cloud Functions. Materiał znajdziesz pod LINKIEM. #Serverless, #GCP, #CloudRun

Pick: Spora dawka wiedzy na temat kontenerów w AWS

45 min solidnego czytania na temat kontenerów w AWS nieco technicznie, głównie w temacie szybkości skalowania. Ciekawy tekst z typu “miłych, lekkich i przyjemnych” mimo, że jest dosyć długi. 😉

Z ciekawych faktów, dowiedziecie się m.in. o tym, że w ciągu 2 lat czas uruchomienia 3000 kontenerów w niektórych konfiguracjach zmienił się z 1h do ok 5 min. (Choć i tak lambda jest najszybsza ;P )

Z materiału skorzystają na pewno inżynierowie i specjaliści pracujący z AWS.

Całość znajdziecie na stronie TUTAJ.

News: Co nowego słychać w Databricks, OCI i Kubernetes w Azure?

Halo architekci! OCI Search Service jest już publicznie dostępny we wszystkich regionach w OCI. Nowa usługa OCI Search Service pozwala budować silniki wyszukiwań oparte o narzędzie OpenSearch. OpenSearch z kolei jest forkiem stacku Elasticsearch + Kibana, utrzymywanego aktualnie przez community (w tym przez osoby z Oracle i AWS). OCI Search Service jest usługą dostarczającą OpenSearch zintegrowany z OCI (pod kątem tożsamości, kosztów itp)
Dlaczego to ważna wiadomość? Ponieważ OCI wprowadza taką usługę i opiera ją nie na własnym rozwiązaniu, ale na OpenSource. Przeczytasz na ten temat w ARTYKULE.

Kolejnym ważnym newsem jest fakt, że w Databricks pojawiła się nowa funkcjonalność – Workflows. Przeczytasz na ten temat TUTAJ.

Databricks workflows pozwala na orkiestrację naszych workloadów databricksowych w całe procesy ETL. Dzięki temu skomplikowane przetwarzanie może być zwizualizowane przy pomocy przejrzystego grafu.
Dlaczego warto się zainteresować tym newsem? Możliwość budowania takich przepływów danych i orkiestracji procesów była dużą siłą usługi takiej jak Azure Data Factory. Teraz Databricks też ma taką możliwość.

I na sam koniec coś co zainteresuje większość architektów i DevOpsów chcących budować klastry AKS rozrzucone po dwóch regionach. Przy budowaniu klastra Kubernetesa w Azure (AKS) warto posługiwać się dobrymi praktykami, np. Well-architected framework, a takie znajdziecie w tym LINKU.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.