Powrót do bloga

Luty: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
26/02/20227 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Co słychać na rynku chmurowym?

W lutym miało miejsce imponujące przejęcie, oczywiście mowa o Citrix, więcej na ten temat w linku. Związek Banków Polskich opublikował nowy standard Polish Cloud w wersji 2.0. Ułatwi on wdrażanie rozwiązań chmurowych w sektorze bankowym, więcej na ten temat znajdziecie po linkiem.  Do zapoznania się podrzucam też ciekawy raport Data Protection Engineering przygotowany przez Enisa Europa – link.

Tip: Jak skorzystać z Treblle na AWS?

Lubisz usprawniać sobie pracę? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Po tym linkiem znajdziesz use case wykorzystania AWS Lambda z Treblle. Dowiesz się jak wyskalować aplikację w niemal nieskończoność przy niskich kosztach. A do tego skorzystasz z Serverless i AWS Lambda. Całość znajdziesz pod linkiem.

News: Co nowego w AWS?

Tym razem trochę „ciepłych bułeczek” prosto z AWS. Największe zmiany ogłaszane są oczywiście na corocznym AWS re:Invent, jednak pamiętajmy, że zmiany w chmurze następują praktycznie codziennie.
W celu ograniczania, routowania lub filtrowania ruchu w VPC często potrzebujemy konkretnych adresów IP. W przypadku gdy chcemy dokonać takich akcji dla usług zarządzanych przez AWS jak S3, musimy zebrać wszystkie adresy dla naszego regionu, a następnie systematycznie aktualizować listę by mieć pewność, że w międzyczasie tych adresów na przykład nie przybyło. Ponieważ takie rozwiązanie nie byłoby zbyt wygodne, AWS posiada w swojej ofercie pre-definiowane i stale aktualizowane AWS-managed prefix lists, które można wykorzystać zamiast sztywnego ustawiania adresów IP. Do tej pory mogliśmy skorzystać z list dla S3 oraz DynamoDB, jednak niedawno do tej rodziny dołączył także CloudFront. Więcej na ten temat pod linkiem.

Pick: Historia pewnych kosztów. Ku przestrodze.

Jako konsultanci chmurowi zawsze zwracamy uwagę, jak ważne są koszty w chmurze. Jak zobaczycie w załączonym materiale, zaskoczenia na billingu przytrafiają się nawet największym specjalistom. Warto przeczytać, żeby zmotywować się do ustawienia odpowiednich alertów w swoich środowiskach… Materiał znajdziecie pod linkiem.

Tutorial pokazujący jak zacząć pisać funkcje Lambda w języku Rust znajdziecie tutaj: link. Język Rust jest zbliżony do języka C jeśli chodzi o wydajność. Jednak jest dużo bardziej przyjemnym językiem jeśli chodzi o samo pisanie kodu. Dodatkowo w połączeniu z serverless i Lambda możemy otrzymać imponująco dużą wydajność.

Dlaczego warto spróbować? Ponieważ pisanie i deployment Lambda w języku Rust nie są wcale trudne. A to może być game changer dla developerów, którym zależy na czasie w pracy z funkcjami lambda.

AKTUALNOŚCI
27/04/20222 min
Interesujesz się tematem VMware w OCI?

Ten webinar jest dla Ciebie. Już w najbliższy czwartek 28 kwietnia Zespół Oracle przygotował specjalne spotkanie…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
28/03/20222 min
Postaw pierwsze kroki w Machine Learning.

Już 5 kwietnia o godzinie 11:00 postawisz swoje pierwsze kroki w #MachineLearning i dowiesz się od czego zacząć budowę pierwszego projektu w Amazon Web Services.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
10/03/20222 min
Chmurowisko wspiera Ukrainę 💙💛

W obliczu ogromnej tragedii, która dotknęła naszych Ukraińskich przyjaciół pragniemy przekazać nasze wsparcie w słowach i czynach.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
Interesujesz się tematem VMware w OCI?

Ten webinar jest dla Ciebie. Już w najbliższy czwartek 28 kwietnia Zespół Oracle przygotował specjalne spotkanie…

Zobacz wpis

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.