Ikona strzałka
Powrót do bloga

Luty: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
26/02/20227 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Co słychać na rynku chmurowym?

W lutym miało miejsce imponujące przejęcie, oczywiście mowa o Citrix, więcej na ten temat w linku. Związek Banków Polskich opublikował nowy standard Polish Cloud w wersji 2.0. Ułatwi on wdrażanie rozwiązań chmurowych w sektorze bankowym, więcej na ten temat znajdziecie po linkiem.  Do zapoznania się podrzucam też ciekawy raport Data Protection Engineering przygotowany przez Enisa Europa – link.

Tip: Jak skorzystać z Treblle na AWS?

Lubisz usprawniać sobie pracę? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Po tym linkiem znajdziesz use case wykorzystania AWS Lambda z Treblle. Dowiesz się jak wyskalować aplikację w niemal nieskończoność przy niskich kosztach. A do tego skorzystasz z Serverless i AWS Lambda. Całość znajdziesz pod linkiem.

News: Co nowego w AWS?

Tym razem trochę “ciepłych bułeczek” prosto z AWS. Największe zmiany ogłaszane są oczywiście na corocznym AWS re:Invent, jednak pamiętajmy, że zmiany w chmurze następują praktycznie codziennie.
W celu ograniczania, routowania lub filtrowania ruchu w VPC często potrzebujemy konkretnych adresów IP. W przypadku gdy chcemy dokonać takich akcji dla usług zarządzanych przez AWS jak S3, musimy zebrać wszystkie adresy dla naszego regionu, a następnie systematycznie aktualizować listę by mieć pewność, że w międzyczasie tych adresów na przykład nie przybyło. Ponieważ takie rozwiązanie nie byłoby zbyt wygodne, AWS posiada w swojej ofercie pre-definiowane i stale aktualizowane AWS-managed prefix lists, które można wykorzystać zamiast sztywnego ustawiania adresów IP. Do tej pory mogliśmy skorzystać z list dla S3 oraz DynamoDB, jednak niedawno do tej rodziny dołączył także CloudFront. Więcej na ten temat pod linkiem.

Pick: Historia pewnych kosztów. Ku przestrodze.

Jako konsultanci chmurowi zawsze zwracamy uwagę, jak ważne są koszty w chmurze. Jak zobaczycie w załączonym materiale, zaskoczenia na billingu przytrafiają się nawet największym specjalistom. Warto przeczytać, żeby zmotywować się do ustawienia odpowiednich alertów w swoich środowiskach… Materiał znajdziecie pod linkiem.

Tutorial pokazujący jak zacząć pisać funkcje Lambda w języku Rust znajdziecie tutaj: link. Język Rust jest zbliżony do języka C jeśli chodzi o wydajność. Jednak jest dużo bardziej przyjemnym językiem jeśli chodzi o samo pisanie kodu. Dodatkowo w połączeniu z serverless i Lambda możemy otrzymać imponująco dużą wydajność.

Dlaczego warto spróbować? Ponieważ pisanie i deployment Lambda w języku Rust nie są wcale trudne. A to może być game changer dla developerów, którym zależy na czasie w pracy z funkcjami lambda.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.