Luty: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska
Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.
Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.
News: Co słychać na rynku chmurowym?
W lutym miało miejsce imponujące przejęcie, oczywiście mowa o Citrix, więcej na ten temat w linku. Związek Banków Polskich opublikował nowy standard Polish Cloud w wersji 2.0. Ułatwi on wdrażanie rozwiązań chmurowych w sektorze bankowym, więcej na ten temat znajdziecie po linkiem. Do zapoznania się podrzucam też ciekawy raport Data Protection Engineering przygotowany przez Enisa Europa – link.
Tip: Jak skorzystać z Treblle na AWS?
Lubisz usprawniać sobie pracę? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Po tym linkiem znajdziesz use case wykorzystania AWS Lambda z Treblle. Dowiesz się jak wyskalować aplikację w niemal nieskończoność przy niskich kosztach. A do tego skorzystasz z Serverless i AWS Lambda. Całość znajdziesz pod linkiem.
News: Co nowego w AWS?
Tym razem trochę “ciepłych bułeczek” prosto z AWS. Największe zmiany ogłaszane są oczywiście na corocznym AWS re:Invent, jednak pamiętajmy, że zmiany w chmurze następują praktycznie codziennie.
W celu ograniczania, routowania lub filtrowania ruchu w VPC często potrzebujemy konkretnych adresów IP. W przypadku gdy chcemy dokonać takich akcji dla usług zarządzanych przez AWS jak S3, musimy zebrać wszystkie adresy dla naszego regionu, a następnie systematycznie aktualizować listę by mieć pewność, że w międzyczasie tych adresów na przykład nie przybyło. Ponieważ takie rozwiązanie nie byłoby zbyt wygodne, AWS posiada w swojej ofercie pre-definiowane i stale aktualizowane AWS-managed prefix lists, które można wykorzystać zamiast sztywnego ustawiania adresów IP. Do tej pory mogliśmy skorzystać z list dla S3 oraz DynamoDB, jednak niedawno do tej rodziny dołączył także CloudFront. Więcej na ten temat pod linkiem.
Pick: Historia pewnych kosztów. Ku przestrodze.
Jako konsultanci chmurowi zawsze zwracamy uwagę, jak ważne są koszty w chmurze. Jak zobaczycie w załączonym materiale, zaskoczenia na billingu przytrafiają się nawet największym specjalistom. Warto przeczytać, żeby zmotywować się do ustawienia odpowiednich alertów w swoich środowiskach… Materiał znajdziecie pod linkiem.
News: Nowa funkcjonalność w AWS CloudFormation
AWS CloudFormation Hooks – za ich pomocą możemy zautomatyzować sprawdzenie konfiguracji zasobów zarządzanych przez AWS CloudFormation lub wykonać własne akcje na zasobach – przed ich utworzeniem, aktualizacją lub usunięciem. Przykładowe automatyzacje: blokada utworzenia Security Group dopuszczającej ruch przychodzący ze wszystkich adresów IP, nadanie pełnych uprawnień administracyjnych usłudze lub użytkownikowi, weryfikacja włączenia szyfrowania danych w bazach zarządzanych przez Amazon RDS. Artykuł na ten temat w linku. Dodatkowo w tym repozytorium znajdziesz przykłady przygotowane przez AWS: link , a tutaj mini-warsztat na ten temat: link.
Pick: Dobre materiały dla architektów Microsoft Azure
Tym razem mam do polecania youtube Johna Savilla, który jest principal technical architectem w MS.
Link do jego kanału tutaj. John porusza tam różne tematy związane z MS Azure, w tym sesje deep dive w zakresie niektórych usług, np. Managed Identity czy Active Directory Domain Service.
Poza tym ja szczególnie polecam serię “Microsoft Azure Infrastructure Weekly Update”, gdzie jak sama nazwa wskazuje przedstawiane są cotygodniowe nowości, ciekawą sesję z 6.02 znajdziecie tutaj. Dynamika w świecie chmurowym jest dość wysoka więc sprawdzony kanał (hej, to w końcu jest principal architect z MS 🙂 ) z podsumowaniem jest świetnym miejscem do inspiracji i bycia up-to date z tematami związanymi z Azure.
Tip: Jak zacząć pisać w Rust?
Tutorial pokazujący jak zacząć pisać funkcje Lambda w języku Rust znajdziecie tutaj: link. Język Rust jest zbliżony do języka C jeśli chodzi o wydajność. Jednak jest dużo bardziej przyjemnym językiem jeśli chodzi o samo pisanie kodu. Dodatkowo w połączeniu z serverless i Lambda możemy otrzymać imponująco dużą wydajność.
Dlaczego warto spróbować? Ponieważ pisanie i deployment Lambda w języku Rust nie są wcale trudne. A to może być game changer dla developerów, którym zależy na czasie w pracy z funkcjami lambda.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…
Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.