Ikona strzałka
Powrót do bloga

Lipiec: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
28/07/20225 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Gateway Load Balancer jako GA!

Czy w Waszym środowisku chmurowym korzystacie z NVA, którego skonfigurowanie i wpięcie w ruch sieciowy jest dość złożone? Natomiast tworząc sieci musicie zawsze pamiętać, aby Wasze podsieci miały zdefiniowane reguły w UDR kierujące ruch na IP Waszego LB (za którym stoją VMki z zainstalowanym NVA)? I nawet sama konfiguracja ingress/egress jest dość złożona z uwagi na konieczność zachowania ruchu symetrycznego(w przypadku wdrożenia NVA w trybie HA)?
No to mam dla Was DOBRĄ wiadomość!
Po około 8-9 miesiącach od ogłoszenia public preview, MS udostępnił usługę Azure Gateway Load Balancer jako GA. Nowe sku do znanej usługi, która umożliwia wpięcie w łatwy sposób Waszego NVA w ruch pomiędzy source/destination. Całkowicie transparentnie. Pozwala to na stworzenie tzw. “chain” pomiędzy source/destination wplatając w to Gateway LB z NVA.
Dodatkowo GLB z NVA nie muszą być częścią tej samej sieci, subskrybcji, regionu, czy nawet tenanta.

Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Po deep dive jak zwykle odsyłam na kanał Johna Savill’s: link do kanału YT.

P.S. Lista wspieranych NVA jest ograniczona, ale bez obaw, większość z nich znajduje się na liście, do sprawdzenia TUTAJ.

Tip: Ściąga dla developerów chmurowych

Programujesz w chmurze? To mam dla Ciebie dobrego “tipa”. Stronka-ściągawka dla inżynierów, developerów i DevOpsów pracujących z chmurą. Zawiera wzorce projektowe, czyli typowe rozwiązania problemów często napotykanych podczas projektowania oprogramowania.
Katalog z podziałem na kategorie t.j.: wzorce kreacyjne, wzorce strukturalne czy wzorce behawioralne.

Źródło będzie pomocne np. w pisaniu kodu w Pythonie, czy w rozwiązaniu problemów i utrzymaniu czystego kodu.

Całość znajdziecie TUTAJ.

Pick: Narzędzie do zarządzania zasobami i kosztami w chmurze

Czy korzystaliście już z #Resoto? Nie? To może pora się mu lepiej przyjrzeć. Narzędzie to pozwala automatycznie tworzyć zestawienie zasobów chmurowych i reaguje na jego ewentualne zmiany.
Pozwala też w łatwy sposób wyszukać porzucone zasoby i wymusza stosowanie tagów. Do tego pozwala nadzorować koszty zasobów pomiędzy różnymi chmurami, projektami i kontami. Czyste ?.

Link do strony narzędzia znajdziecie TUTAJ.

News: LEGO stawia na cloud-native

Do tej pory myśleliście, że LEGO to tylko małe plastikowe figurki i trochę kolorowych klocków? Nic bardziej mylnego!

Firma rozwija prężnie swoje produkty i również chętnie wykorzystuje do ich budowania technologie chmurowe. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule na stronie TUTAJ.

News: Już jest – aktualizacja ZoomIt!

Wciąż gorący news – jedno z moich podstawowych narzędzi używanych w pracy doczekało się aktualizacji. Dzięki tej aplikacji z łatwością można nagrywać ekran. Gorąco polecam malutką ZoomIt (LINK) wszystkim, którzy często muszą prezentować ekran, pokazując czy tłumacząc. Dla mnie to naprawdę  must have.
PS. Sprawdź też pozostałą bilbiotekę SysInternals, a może znajdziesz coś dla siebie.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.