Ikona strzałka
Powrót do bloga

Kwiecień: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
28/04/20225 min

Przed nami nowe zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska w kwietniu.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Nowość od Microsoft – Azure Terrafy!

Specjaliści DevOps oraz ci “siedzący” w IaC czy Terraform powinni być zadowoleni. Nadchodzi narzędzie, które pozwoli zamienić aktualną konfigurację infrastruktury Azure na kod Terraform i zaimportowanie jej do stanu. Teoretycznie istnieją już podobne rozwiązania, ale jest to nowość bezpośrednio od Azure i trzeba przyznać, że inne narzędzia nie gwarantują poprawnej konfiguracji, to natomiast według https://azure.github.io/aztfy/#32 ma wręcz generować poprawną konfigurację. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

News: Misja specjalna k8s w amerykańskim wojsku

Technologie chmurowe i wojsko idą zdecydowanie w parze. W USA wojsko wykonało kawał świetnej roboty wdrażając rozwiązanie Kubernetes zaledwie w 45 dni. Jeśli dodamy do tego konieczność przeszkolenia ponad 100,000 ludzi i informację, że nasz Kubernetes wspiera działanie samolotów f16 to mamy tutaj do czynienia z niezłą misją specjalną. Artykuł opisujący cały ten projekt znajdziecie TUTAJ.

Pick: Dlaczego warto poznać AWS Controllers for Kubernetes?

Myślę, że w naszej branży nie ma już osoby, która nie słyszała o Kubernetesie – z pewnością nie jest to już pieśń przyszłości, a powszechnie wykorzystywany standard. Jednym z rozwiązań oferujących gotowy do użycia klaster jest EKS w AWS. Z dużym prawdopodobieństwem jednak, będziemy chcieli skorzystać nie tylko z samego k8s, ale także innych dobrodziejstw chmury. Oczywiście możemy wszystko stworzyć osobno i potem próbować łączyć, jednak jest ciekawsze rozwiązanie: AWS Controllers for Kubernetes (ACK). Dzięki wykorzystaniu kontrolera możemy zdefiniować potrzebne zasoby bezpośrednio w pliku konfiguracjnym i wdrażać je wraz z nowymi deploymentami. Więcej na temat tego rozwiązania znajdziesz na Overview – ACK (aws-controllers-k8s.github.io)

Pick: Azure Infrastructure Weekly Update od Johna Savilla

Polecam kanał na yt “John Savill’s Technical Training”, który skupia się na chmurze publicznej MS Azure. Oprócz omawianych serwisów Azure’owych oraz cyklów szkoleń do egzaminów MS, autor publikuje cotygodniowe podsumowanie aktualizacji i nowych serwisów dostępnych na chmurze w serii “Azure Infrastructure Weekly Update.

Jak doskonale wiesz Microsoft Azure składa się z wielu serwisów i regularnie je udoskonala, więc ciężko jest nadążyć za wszystkimi nowinkami śledząc usługi osobno (polecam jednak śledzenie feeda najważniejszych dla Was usług).

Właśnie dlatego, aby nie przedzierać się przez gąszcz wszystkich newsów, polecam te tygodniowe zestawienia od Savilla. Autor kanału oprócz omówienia nowości, przedstawia te najbardziej istotne również z poziomu portalu Azure. Filmy są również podzielone na części dotyczące poszczególnych aktualizacji tak, aby odbiorcy mogli wybrać interesujące ich wątki. Link do całego kanału jego yt znajdziecie TUTAJ.

News: AWS umożliwia wywołanie funkcji Lambda za pomocą żądania HTTPS
– o co chodzi?

Amazon udostępnił oczekiwaną od zapowiedzi na “re:Invent 2022” w marcu 2022 funkcjonalność – nareszcie można wywołać funkcję AWS Lambda za pośrednictwem żądania HTTPS. Wcześniej było to możliwe jedynie przez pośredniczącą usługę API Gateway.
Jeżeli w swoim rozwiązaniu: potrzebujesz tylko publicznego API z obsługą CORS lub wewnętrznego API (chronionego przez IAM) albo uważasz, że dla Twojego rozwiązania użycie API Gateway będzie przesadą – to jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Warto zwrócić uwagę, że limit czasu funkcji to 15 minut zamiast 29 sekund w API Gateway (!). Co cieszy jeszcze bardziej – rozwiązanie zostało dodane już do Serverless Framework. Last but not least – “za darmo to uczciwa cena”.
Artykuł jednak nie wskazuje przeciwskazań, a warto o nich pamiętać, są to cechy istotnej przewagi usługi API Gateway:

  • parametryzacja throttlingu,
  • kontrola dostępu w tym whitelistingu i blacklistingu adresów IP
  • autoryzacja w usłudze Amazon Cognito

Dla kogo będzie przydatna ta rekomendacja?
Architekci / Inżynierowie AWS używający funkcji AWS Lambda i projektanci rozwiązań Serverless.

Materiały, które będą dla Ciebie przydatne znajdziesz pod linkami TUTAJ oraz TUTAJ.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.