Jak zdobyć certyfikat Architekta Google Cloud?
Większość mojego doświadczenia było budowane on-premise i to środowisko w których czuje się pewnie, ale ostatnimi czasy, zachęcony przez kolegów z Chmurowiska mocno poszedłem w technologie chmurowe i jednym z celów, które sobie wyznaczyłem było przygotowanie się oraz zdanie egzaminu Professional Cloud Architect.
W drodze do wspomnianego certyfikatu postanowiłem wcześniej zdobyć certyfikat Associate Cloud Engineer, który pozwoliłby zapoznać się ze sposobem certyfikacji jaką przeprowadza Google. Mimo, że jest on zdecydowanie łatwiejszy od PCA to wcale nie oznacza, że powierzchowne przygotowanie się do niego wystarczy. Oprócz teorii sprawdzana jest także wiedza praktyczna – polecenia odnośnie zarządzania zasobami samymi (czyli Cloud SDK), czy polecenia od poszczególnych usług (jak Cloud Storage, BigQuery oraz Kubernetes).
Dlaczego Google a nie Azure?
Pracując dużo z Kubernetes, GCP jest pierwszym o czym należy pomyśleć przenosząc się do chmury. Łatwa kontrola środowiska, możliwość migracji istniejących maszyn wirtualnych bezpośrednio na kontenery, czy podpisywanie obrazów w celu zapewnienia bezpieczeństwa przy wdrażaniu nowych wersji – Google Kubernetes Engine jest najlepszym wyborem, a dodatkowo ta chmura rośnie w użytkowników. Coraz więcej firm z niej korzysta, a na rynku jest bardzo niewielu specjalistów.
Gdzie można podejść do egzaminu?
Na początek myślę, że warto naświetlić jak wygląda certyfikacja Professional Cloud Architect i sam egzamin oraz gdzie można do niego przystąpić. W Polsce jest kilka miast, a w nich centrów egzaminujących, które są uprawnione do wystawiania certyfikatów GCP. Znajdują się one w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy i Skawinie.
Jak wygląda egzamin?
Sam egzamin składa się z 50 pytań. Mamy 120 minut czasu na udzielenie odpowiedzi. W większości są odpowiedzi pojedynczego wyboru, ale zawsze jest też kilka pytań z możliwością wyboru kilku odpowiedzi. Warto odnotować, że na samym egzaminie nie możemy mieć ze sobą niczego do pomocy/robienia notatek. Poza oczywistymi „dopalaczami” w postaci telefonów komórkowych, posiadanie zwykłej kartki i długopisu także nie jest dozwolone (!).
Jakich pytań mogę się spodziewać?
W przypadku egzaminów w GCP weryfikowana jest wiedza praktyczna oraz teoretyczna. Sprawdzana jest znajomość usług, ich zastosowanie, projektowanie oraz zarządzania złożonymi systemami, które będą skalowalne, dostępne oraz kierowane wymogami biznesowymi. Korzystając z kursów wiele razy powtarzane jest, że certyfikaty GCP mają świadczyć, że osoba je posiadająca ma wiedzę, którą można wykorzystywać w pracy.
Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań?
Jeśli chodzi o usługi to na pewno trzeba się skupić:
- Compute Engine
- Instance Template/Instance Groups
- App Engine – Standard/Flexible
- Organizacja zasobów w GCP
- Cloud IAM
- Usługi przechowywania danych:
- Cloud Storage, Cloud Bigtable, Cloud SQL, Cloud Spanner, Cloud Datastore, Cloud Memory
- VPC
- Load balancing – global/regional
- Google Kubernetes Engine
- BigData (Dataprep, Dataflow, BigQuery, Pub/Sub)
- Cloud Functions
- Stackdriver!
W przypadku Compute Engine należy pamiętać o dyskach, snapshotach, metadanych maszyn oraz migracji. Bardzo często pytania odnoszą się do Instance Groups – oraz naturalnie wykorzystywaniu szablonów. Dość duży nacisk kładziony jest także na bezpieczeństwo w GCP – stąd znajomość Cloud IAM oraz związane z nimi tzw. „best practices” są obowiązkowe.
Jeśli chodzi o usługi przechowywania danych należy skupić się na pewno na takich aspektach jak skalowanie, jakie zastosowanie mogą mieć poszczególne usługi, jaką mają retencję danych czy chociażby w jakim stopniu są usługami zarządzanymi.
VPC, czyli wirtualna sieć jest na pewno wiedzą, którą chcemy dobrze znać i rozumieć. Rozprowadzanie ruchu, komunikacja pomiędzy wirtualnymi maszynami w różnych sieciach są umiejętnościami „must have”.
W przypadku usług powiązanych z ML, wydaje mi się, że nie trzeba się na nich zbyt mocno skupiać. Pytań o nie nie było wiele. Na pewno warto ogólnie wiedzieć przynajmniej czym są takie usługi jak Data Studio, Cloud IoT Core czy chociażby Cloud NAT i Cloud DNS.
No dobrze, ale jak w takim razie podchodzić do nauki?
Na pewno numerem jeden będzie dokumentacja. Jest w niej dość dokładnie i w poukładany sposób opisane czym poszczególne usługi są i do czego mogą być wykorzystywane. Jest tutaj pewne „ale”, w samym egzaminie raczej nie doświadczymy pytań wprost każących wybrać pomiędzy jedną usługą, a drugą ze względu na to czy jest managed lub unmanaged. To z czym osobiście się spotkałem to podejście biznesowe do pytań. Zatem mamy raczej wymaganie klienta, który próbuje osiągnąć jakis cel wykorzystująć chmurę GCP, jak niezawodność, skalowanie czy automatyzacja. Myślę, że są to słowa, na która trzeba zwracać uwagę czytając konkretne pytanie!
Dlatego zamiast samej „suchej” teorii polecam Qwiklabs, tutoriale, how-to dokumentacji, dzięki czemu oprócz teorii odnośnie danej usługi mamy przykłady zastosowania czy łączenia ich w rozwiązania. Nie należy także zapomnieć o sprawach prawnych – czyli GDPR, PCI DSS czy choćby HIPAA. Z punktu widzenia architekta są to pojęcia, których powinien być świadom.
Tutaj przykładowe link do “questów” z tej platformy, które pomogły mi w przygotowaniach:
QwikQuest1, QwikQuest2, QwikQuest3, QwikQuest4, QwikQuest5, QwikQuest6 .
Zalecam też wcześniej zapoznać się z case studies, do których odnosiło się kilka pytań:
Case Study – MountKirk Games
Case Study – Dress 4 Win
Case Study – Terram Earth
Więcej o pytaniach, które się pojawiły i moich przygotowaniach opowiem na webinarze 21.11. Będę tam rozmawiał z Damianem Mazurkiem, który do tego czasu też spróbuje swoich sił i podejdzie do tego egzaminu. Jeśli masz jakieś pytania to dobry moment, żeby je zadać.
Co daje nam ten certyfikat?
Na pewno potwierdzi w nas samych wiedzę i umiętności, która być może już posiadamy. Jest on także potwierdzeniem dla potencjalnych klientów/pracodawców o stanie naszej wiedzy :). W związku z planowanym otwarciem regionu GCP w Polsce i Partnerstwie z Chmurą Krajową na pewno jest to coś co warto mieć w swoim portfolio, bo zapotrzebowanie na specjalistów od tych technologii na pewno będzie rosnąć lawinowo.
Na koniec mam nadzieję, że wpis ten trochę rozjaśnia egzamin na Professional Cloud Architect oraz życzę powodzenia wszystkim, którzy mają zamiar się na niego zapisać!
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…
Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.