Jak gładko zdać egzamin Azure DP-200?
Cześć!
Nie jestem zdania, że certyfikaty są niezbędne w świecie IT, natomiast uważam, że mogą bardzo pomóc. Dlaczego? Potwierdzają nasze kompetencje w pewnej dziedzinie. Nie tylko jest to dobrze widziane przez naszego aktualnego (lub potencjalnego) pracodawcę, ale również utwierdza nas samych w wierze we własne umiejętności. Dzięki temu wzrasta nasza pewność siebie i jesteśmy cenniejszymi pracownikami.
Dlaczego o tym piszę. Otóż dlatego, iż ostatnie moje dni obfitowały w naukę i studiowanie. Było trochę ciężko, ale ostatecznie mój wysiłek został zwieńczony małym sukcesem. O co chodzi?
Kilka dni temu zdałem certyfikat Azure DP-200 🙂
Co to za certyfikat?
Jak zapewne się domyślasz temat dotyczy chmury publicznej, a konkretnie Microsoft Azure. System certyfikacji i egzaminów Microsoftu jest bardzo rozbudowany, mniej jednak interesują przede wszystkim te związane z Azure. Na obecną chwilę takich egzaminów jest ponad 20 i składają się one na kilkanaście różnych certyfikacji. Każdą z nich można uzyskać na jednym z trzech poziomów: fundamentals, associate oraz expert.
Egzamin, który zdawałem dotyczył ścieżki “Microsoft Certified: Azure Data Engineer Associate”, na którą składają się dwa egzaminy:
- DP-200 – Implementing an Azure Data Solution
- DP-201 – Designing an Azure Data Solution
Źródło: https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/azure-data-engineer
Jak sama nazwa wskazuje DP-200 bardziej skupia się na pracy z samymi usługami w Azure oraz nad implementacją rozwiązań, natomiast DP-201 dotyczy budowania architektury w oparciu o te usługi. O jakich usługach mowa? Żeby podejść do DP-200 trzeba mieć wiedzę przede wszystkim o:
- Azure Cosmos DB
- Azure SQL Database
- Azure SQL Data Warehouse
- Azure Data Lake Storage
- Azure Data Factory
- Azure Stream Analytics
- Azure Databricks
- Azure Blob storage
Jak się przygotowywałem?
Tak naprawdę moją wiedzę zdobywałem w różnych miejscach.
Po pierwsze, na stronie egzaminu jest odnośnik to przygotowanych przez Microsoft “Learning Paths”. Są to takie samouczki, w których zarówno zapoznajemy się z teorią jak i praktyką wybranych zagadnień. Poniżej zestaw rekomendowanych modułów, które warto zrobić przez egzaminem dp-200.
Źródło: https://query.prod.cms.rt.microsoft.com/cms/api/am/binary/RWuAzL
Po drugie, sporo czasu spędziłem w dokumentacji usług Azure. Szukałem tam dokładniejszych informacji w momencie, gdy czegoś do końca nie rozumiałem, albo chciałem lepiej poznać ważny w kontekście egzaminu temat.
Po trzecie, spędziłem sporo czasu w portalu Azure, żeby zdobyć praktyczne doświadczenie. Trudno mi powiedzieć dokładnie ile. Lwią część zdobyłem podczas wdrażania rzeczywistych rozwiązań u klientów, natomiast przygotowując się do egzaminu też stawiałem różne usługi i sprawdzałem ich możliwości. Jest to szczególnie istotne w kontekście zadania laboratoryjnego.
Więcej o procesie przygotowania do egzaminu opowiem podczas webinaru 11 grudnia – zapraszam! Więcej informacji: http://chmurowisko.pl/data
Jak wygląda egzamin?
Na początku przyznam, że egzamin był dla mnie trochę niewiadomą, gdyż nie znalazłem w sieci zbyt dużo informacji o nim. Wszystko zaś co wyczytałem dotyczyło przede wszystkim starej wersji egzaminu, przez aktualizacją w czerwcu 2019.
Oficjalnie wiadomo, że cały egzamin trwa 3 godziny, z czego pół godziny przeznaczone jest na zaznajamianie się z instrukcją na początku oraz na dawanie feedbacku odnośnie pytań pod koniec egzaminu. Zostaje więc 2,5 godziny na sam test.
Zasadniczo egzamin składa się z 3 części:
- Kilkadziesiąt pytań testowych
- Laboratorium
- Use case, który też de facto składał się z pytań
Trzeba mądrze zarządzać czasem, gdyż po zakończeniu każdej z części nie da się już do niej wrócić. Nie miałem pojęcia ile czasu będzie mi potrzeba na laboratorium i use case. Jedyna informacja podana w instrukcji była taka, że około 70% pytań znajduje się w części pierwszej, a pozostałe 30% w części trzeciej. Ja na pierwszą część poświęciłem niecałe 1,5 godziny, zaś na drugą i trzecią wystarczyło mi ok 30 minut na każdą.
Pytanie testowe
Było ich około 40 o bardzo różnych typach. Oczywiście pytania jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru (z informacją o ilości poprawnych odpowiedzi) czy zadania polegające na dopasowywaniu pasujących odpowiedzi. Bardzo dużo było też pytań typu “spośród X dostępnych akcji wybierz Y i ułóż w kolejności”. Przykładowo chodziło o czynności, które trzeba wykonać, żeby zaimportować dane z Blob Storage do Data Warehouse.
Muszę też wspomnieć, że na samym początku testu było kilka pytań, do których nie można było już wrócić. Takie pytania “jednej szansy”. Dotyczyły one jednego zagadnienia i były ze sobą ściśle powiązane. W jednym takim pytaniu była zawarta odpowiedź na inne, stąd brak możliwości powrotu.
Dla mnie osobiście ta część była najtrudniejsza i pewnie dlatego spędziłem nad nią najwięcej czasu.
Laboratorium
Bardzo fajna część egzaminu, w której dostajemy sandboxowe środowisko Microsoft Azure i musimy wykonać w portalu kilkanaście zadań. Przykładowo: masz bazę danych w rejonie West Europe, zreplikuj ją do regionu West US. Przyznam, że zadania nie były bardzo skomplikowane i nawet jeśli niektórych rzeczy nie robiłem wcześniej, to udało mi się znaleźć je w portalu i odpowiednio skonfigurować. Oczywiście nie mamy dostępu do Google, ani do dokumentacji. (Natomiast działają małe znaczki zapytania w portalu, które trochę podpowiadają po najechaniu na nie myszką – okazuje się, że to przydatna rzecz).
Ta część była bardzo przyjemna i w mojej ocenie najprostsza.
Interesujące jest to, że po skończeniu egzaminu laboratorium jest automatycznie oceniane.
Use case
Przedstawiony był use case pewnej fikcyjnej firmy, która migruje swoje rozwiązania do Microsoft Azure. System jest dość złożony, są tam zarówno bazy danych SQL, hurtowanie, przetwarzanie batchowe i strumieniowe. Po opisie firmy, ich planów migracji oraz zapoznaniu się z najważniejszymi wymaganiami i wyzwaniami musimy odpowiedzieć na kilka pytań. Podobnie jak w części pierwszej. Od razu podpowiem, że nie warto na początku zbytnio koncentrować się na samym opisie use case’u. Warto się ogólnie z nim ogólnie zapoznać i od razu przejść do pytań. Zazwyczaj jest tak, że dotyczą one jedynie jakiegoś wycinka informacji zawartego w całym opisie. Udzielanie odpowiedzi polegało więc u mnie na przeskakiwaniu między pytaniami, a opisem.
Ile kosztuje i jak zdawać?
Aktualna cena egzaminu w Polsce to 110 dolarów (w zależności od kraju cena może się różnić). Sam test przeprowadzany jest przez firmę Pearson Vue. Żeby więc go zdawać wystarczy zapisać się do jednego z ośrodków współpracujących z tą firmą. W całej Polsce takich miejsc jest bardzo dużo, w samej Warszawie na pewno ponad 20.
Żeby zapisać się na egzamin wchodzimy na główną stronę egzaminu (https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/exams/dp-200) i klikamy „Schedule exam”, gdzie będziemy mieli możliwość zapisania się poprzez Paerson Vue. Dalej formularz poprowadzi nas już krok po kroku przez cały proces.
Czy było warto?
Zdecydowanie tak, bo zdałem 😉 A tak na poważnie to pytanie czy warto zdawać każdy powinien zadać sam sobie. W moim przypadku certyfikacja “Microsoft Certified: Azure Data Engineer Associate” idealnie wpisuje się w ścieżkę zawodową, więc nie wahałem się zbyt długo nad podejściem do tego testu.
Do pełni szczęścia brakuje tylko egzaminu DP-201, ale liczę, że do niego też niedługo podejdę.
Linki:
Certyfikacja „Microsoft Certified: Azure Data Engineer Associate”: https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/azure-data-engineer
Examin DP-200: https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/exams/dp-200
Microsoft learning path: https://query.prod.cms.rt.microsoft.com/cms/api/am/binary/RWuAzL
DP-200 skill outline: https://query.prod.cms.rt.microsoft.com/cms/api/am/binary/RE3Vzx2
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…
Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.