Strona Główna / Blog

Chmura AWS – Jak Przenieść Swoje Zasoby – Spojrzenie Architektoniczne

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

Jestem wielkim fanem Amazon Web Services. Hostuję tam kilka swoich aplikacji. Prostota, niskie ceny i olbrzymia elastyczność, sprawiają, że chmura AWS jest na moim prywatnym pierwszym miejscu w rankingu chmur publicznych.

Dziś przyjrzymy się krokom potrzebnym do przeniesienia usługi realizowanej przez Twoje przedsiębiorstwo do chmury AWS. Skupimy się na aspektach architektonicznych (aspekty projektowe i inżynierskie zostaną opisane w kolejnych odsłonach).

Chmura AWS – Ty Architekt – Ona Twoim Celem

 1. Zacznij od kartki papieru i naszkicuj strategię migracji. Co, jak, kiedy i… po co.
 2. Wybierze prostą aplikację, np. prosta usługa web, file service, desktop as a service, etc.
 3. Zdefiniuj bloki sładowe aplikacji. Czy to jeden serwer z Apache-em? Czy może jest to aplikacja składająca się z trzech poziomów serwerów – frontend, backend, baz danych i do tego load balancer-ów. Odpowiedz też na pytanie, czy usługa musi być dostępna dla użytkowników w Internecie, czy lokalnych w Twoim przedsiębiorstwie. Odpowiedz sobie też na pytanie, czy usługa musi posiadać połączenie z aplikacjami wewnątrz Twojego Data Center.
 4. Zapoznaj się z usługami Amazon AWS. Jeżeli nie wiesz co to EC2, S3, Route 53, RDS, CloudWatch, CloudFront, czy WorkSpaces, to MUSISZ odrobić pracę domową i zapoznać się z tymi usługami. Zacznij od zalogowania do chmury AWS i „poklikaniu”. Świetnym starem są również treningi CBT Nuggets, lub użyj Youtube – zacznij od Evolving VPC Design.
 5. Policz koszty. Użyj AWS Simple Monthly Calculator. Policz również ile oszczędzisz na migracji. Bądź szczery, bardzo szczery.
 6. Porozmawiaj z osobami, które za to płacą. Czy interesuje ich zmniejszanie kosztów i elastyczność? Czy mają plan w przeciągu 2-5 lat przenieść swoje zasoby do chmury? Czy pokryją koszty Twoich testów i migracji. Miej przygotowany plan rozmowy (bazując na punktach 1-5).
 7. Zdefiniuj oczekiwania. Np. w przeciągu 2 tygodni przeniosę jeden serwer i wyłączę lokalną usługę. Bądź bardzo szczegółowy i określ termin zakończenia. Okreś też co się wydarzy, jeżeli ten termin przekroczysz. Np. przerwanie procesu, zmiana terminu, lub rozpoczęcie procesu od początku.
 8. Przeprowadź PoC (Proof of Concept). Uruchom testowe środowisko w chmurze AWS. Stwórz środowisko potwierdzające Twoje założenia, np. wystawiając dowolny plik w S3, albo uruchamiając prostą instancję EC2. PoC ma na celu potwierdzenie działania technologii, a nie odwzorowywanie 100% środowiska.
 9. Zmigruj dane. Najciekawsza część układanki. Przenieś pliki w odpowiednie miejsca, uruchom odpowiednią ilość wirtualnych maszyn. Te środowisko nie musi być idealne, ale ma być wersją 0.1 Twojego serwisu określonego w pkt. 2. Niech Twoi klienci/pracownicy użyją aplikacji. Zbierz feedback.
 10. Zbuduj infrastrukturę docelową. Jeżeli potrzebne są load balancer-y uruchom je. Jeżeli potrzebujesz zmienić rekordy DNS na nowe, zrób to. Chmura AWS ułatwia.
 11. Zmigruj do „prawdziwej chmury”. Teraz nadszedł czas, aby zanurkować w ustawienia chmury AWS. Przejdź przez ustawienia bezpieczeństwa, zaimplementuj auto-skalowanie, IAM, dostosuj system bilingowy. Innymi słowy dopieść to rozwiązanie.
 12. Wyłącz (ale jeszcze nie usuwaj) stare środowisko w Twoim Data Center.
 13. Chmura AWS jest jak wino. Pozwól usłudze w AWS dojrzeć. Zostaw ją na kilka tygodni. Dopieszczaj ją, poznając tym samym uroki AWS. Pozwól też innym administratorom i developerom zapoznać się z system. Skorzystaj z uroków i prostoty IAM. Pokaż oficerom bezpieczeństwa możliwości bezpiecznego dostępu oraz opcji budowania polityk bezpieczeństwa.
 14. Przygotuj ZAJEBISTY raport dla swoich przełożonych. Nazwij go „Chmura AWS – Oszczędność x%” Zbierz dane z systemu bilingowego, zbierz informacje o niezawodności usługi, zbierz feedback od użytkowników, opisz jak zwiększyłeś niezawodność i ile zaoszczędziłeś (co do grosza). Nie zapomnij też o krótkim opisie, co będzie Twoim kolejnym krokiem i jak bardzo Twoi koledzy uwielbiają AWS-a.

Chmura AWS

Zbierz pochwały i ruszaj do dalszej pracy. Przy okazji, nie zapomnij potwierdzić swoich umiejętności za pomocą certyfikacji – AWS Certified Solutions Architect – Associate Level. Have Fun. Stay angry, stay foolish.

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.