Ikona strzałka
Powrót do bloga

Wybieramy Najciekawsze Nowości z Ignite 2018 – Podsumowanie Konferencji

Andrzej Kokociński
Andrzej Kokociński
12/11/2018

Konferencja Microsoft Ignite 2018 co prawda dawno się zakończyła, ale jak co roku obfitowała w spektakularne ogłoszenia. Tradycyjnie to na niej Microsoft zdradza najważniejsze zmiany, które będą miały gigantyczny wpływ na naszą rzeczywistość. W tym roku firma również nie zawiodła.

Zapraszam do mojego podsumowania najciekawszych nowości ogłoszonych na Ignite 2018.

1. Ewolucja Azure Stack

Usłudze Azure Stack przyglądam się bacznie od chwili jej ogłoszenia ponad rok temu, z uwagi na to, że jest to implementacja hybrydowa. Nie wchodząc teraz w szczegóły jej działania i rozliczania, jest to bardzo atrakcyjny produkt i na pewno z czasem zdobędzie popularność. Niestety na razie liczba dostępnych usług nie imponuje, ale to się powoli zmienia.

Dochodzą nowe usługi, takie jak IoT Edge, Azure Monitor, czy usługi blockchain – fani aplikacji finansowych będą mieli dużo większe pole do działania. Pojawią się też w końcu zarządzane dyski, ponadto dochodzi Kubernetes w wersji zapoznawczej.

Kolejnym krokiem naprzód jest udostępnienie Azure Site Recovery oraz Hybrid Application Patterns, zawierających Edge AI, Tiered Data Analytics i Geo-Distributed Application. Dla programistów pojawiły się także nowe udogodnienia w Terraform, co umożliwia wdrożenie Kubernetesa i pakiety SDK .NET i Java z obsługą API. Warto jeszcze wspomnieć o szablonach i skryptach QuickStart przedstawiających wzorce hybrydowe: Hadoop, Blockchain, Sample Cloud Scale Application template. Dodatkowo wysoko dostępne obrazy maszyn wirtualnych od Bitnami w usłudze Azure Stack będą teraz dostępne w Marketplace oraz Hadoop i MySQL.

Ale największą zmianą jest to, że w wersji 1807 można będzie dodawać fizyczne serwery do istniejącego Azure Stack, a liczba węzłów w klastrze zwiększyła się do 16. (A tak z innej beczki, 1807 to wersja prezentowana na Ignite, ale jest już dostępna wersja 1809).

2. Łatwe przenoszenie usług z Azure Migrate

Kto z nas nie borykał się kiedyś z przeniesieniem serwisów i maszyn ze środowiska on-premises na Azure? Teraz wszystko się zmieni! Microsoft zapowiedział dużo ułatwień w tym zakresie dzięki usłudze Azure Migrate. I co najważniejsze, w końcu będzie obsługiwać Hyper-V.

Azure Migrate Chmurowisko

Migrate składa się z kliku faz, które są naszym przewodnikiem po całości procesu, zawierającym min. narzędzia migracji, poradniki dotyczące wyboru różnych scenariuszy, możliwość optymizacji kosztów. Usługa jest tak skonfigurowana, aby przez cały czas można było wykorzystywać najbardziej praktyczne rozwiązania.

Migracja z on-premises w czterech prostych krokach

Cały proces migracji jest podzielony na cztery kroki.

  • Faza Access związana jest z oszacowaniem, co chcielibyśmy migrować. Tylko w niej jest możliwe podłączenie się do VM-ek będących na VMware. Serwis ten jest także w stanie na podstawie wykrytych maszyn podać kalkulację kosztów.
  • Faza Migrate dotyczy definiowania i wykonywania strategii migracji lub modernizacji, czyli Rehost, Refactor i Rearchitect.  Obejmuje ona migrację infrastruktury w różnych scenariuszach takich jak migracja aplikacji do kontenerów, którą definiujemy jako refactor. Jednak najczęstszą ścieżką jest rehosting, czyli migracja maszyn z OS Windows lub Linux. W tym ostatnim przypadku możemy posłużyć się Azure Site Recovery (ASR).

Azure Migrate Chmurowisko

  • Głównym celem fazy Optimize jest optymalizacja kosztów. Azure Advisor posłuży nam do lepszego ich oszacowania.
  • Ostatnia faza to Secure and manage. Jej celem będzie zabezpieczenie naszego środowiska. W tym kroku możemy skorzystać z usług takich jak Azure Security Center, Azure Backup i Azure Log Analytics.

3. GPU-enabled Azure Virtual Machines

I stało się! W Azure pojawiły się maszyny N-Series z GPU.Nie trzeba nikogo przekonywać, że procesory graficzne są wręcz stworzone do wykonywania gigantycznych obliczeń. Gdzie możemy je wykorzystać? Zastosowań jest naprawdę wiele: uczenie maszynowe, symulacje HPC, czy analizy predykcyjne.

We wcześniejszej serii NV Microsoft użył procesora NVIDIA Tesla M60. Seria NVv2 będzie wyposażona w 448GiB RAM, ulepszoną klasę procesora i dyski SSD Premium. Maszyny te zostały zoptymalizowane pod CAD i projektowanie 3D. Warto wspomnieć, że koszt licencji NVIDIA GRID wliczony jest w cenę VM-ki.

Następne serie NDv2 są ukierunkowane na uczenie maszynowe i wysoko wydajne systemy obliczeniowe. Seria ta będzie wyposażona w osiem połączonych procesorów graficznych NVIDIA® Tesla® V100 NVLINK i 40 rdzeni Intel Skylake oraz 672 GiB pamięci systemowej.

4. Azure Ultra SSD Managed Disks – na razie w wersji preview

Ultra SSD brzmi naprawdę dumnie. Nowe zarządzalne dyski zapewniają skalowalną wydajność z opóźnieniem poniżej milisekund. Co ważniejsze, są w stanie sprostać wymogom dużych stałych  opóźnień i wysokiego utylizowaniu IOPS.

Ultra SSD zwiększają do czterech typów dysków wykorzystywanych w maszynach wirtualnych. Są to dyski: Ultra SSD, Premium SSD, Standard SSD i Standard HDD.

Oto największe zalety tych dysków:

  • Dla Ultra SSD limity IOPS to 300 IOPS/GiB i maksymalnie 160K IOPS na dysk. W przypadku gdybyśmy planowali osiągnąć ponad 80 000 IOPS na dysk musimy użyć nowy typ VM-ki.
  • Ultra SSD umożliwia dynamiczne dostrajanie wydajności dysku bez potrzeby restartowania maszyn wirtualnych i jest przeznaczony do scenariuszy o dużych obciążeniach I/O, występujących np. w SAP HANA, bazach danych (SQL, Oracle) i tym podobnych.

Dyski Ultra SSD mają kilka stałych rozmiarów od 4 GiB do 64 TiB i posiadają elastyczny model konfiguracji wydajności, który pozwala na niezależną konfigurację IOPS i przepustowości. Poniżej w tabeli prezntuję ich zestawienie:

Ultra SSD Microsoft Azure

5. Większe rozmiary dysków zarządzalnych

Na pewno nieraz napotkaliście na problemy związane z ograniczeniami wielkości dysków, co zmusiło Was do rozłożenia ich zasobów na kilka dysków. Microsoft wkracza tutaj z pomocą.

Firma ogłosiła zwiększenie rozmiaru dysków do 32TiB.  Nie oznacza to tylko zmiany wielkości, ale też zwiększenie przepustowości do 20000 IOPS i 750MBps w dyskach SSD Premium. Czyli maksymalna obsługiwana pojemność dysków per VM-ka będzie ośmiokrotnie większa i zapewnia większą elastyczność w skalowaniu niezależnie od SKU. Zwiększa to wydajność nie tylko dysków SSD Premium, ale też dysków standardowych SSD.

Microsoft wprowadził też dziewięć nowych SKU. Prezentują je poniższe tabele, w zestawieniu zależnym od tego, do jakiego rodzaju dysku zostały dołożone.

Premium SSD

Dyski Premium SSD są przeznaczone do aplikacji takich jak Dynamics AX, Dynamics CRM, SQL, MongoDB, Exchange, itp.

Premium SSD Microsoft Azure

Standard SSD

Dyski Standard SSD przeznaczone są dla serwerów aplikacyjnych, o niższych poziomach utylizacji IOPS. Ten rodzaj dysku nie jest dostępny we wszystkich regionach.

Standard SSD Microsoft Azure

Standard HDD

Dyski typu Standard HDD bazują na dyskach magnetycznych i spełniają swoje zadania w środowiskach Test/Dev:

Standard HDD Microsoft Azure

To nie koniec rewolucyjnych zmian!

W powyższym podsumowaniu starałem się przedstawić zmiany, które są najbardziej istotne z mojego punktu widzenia. Wspomniane nowości rzeczywiście będą mieć zasadniczy wpływ na naszą rzeczywistość w najbliższym czasie. Jednak jest to zaledwie namiastka rozwiązań zaprezentowanych podczas Ignite 2018.

Wszystkie usługi, ulepszenia i technologie przedstawione na konferencji otwierają przed nami nowe możliwości w projektach dla klientów oraz, co ważne, w prywatnych zastosowaniach. Rewolucyjne zmiany dotknęły praktycznie wszystkich usług. Ogłoszono między innymi powstanie Azure IoT Central, nową usługę Windows Virtual Desktop, czy nowe rozwiązania Machine Learning.

Aby poznać pełną listę nowości, dowiedzieć się więcej o Ignite i obejrzeć materiały z konferencji, zajrzyj na stronę wydarzenia. A jeżeli chcesz porozmawiać z nami o powyższych zagadnieniach, zapraszamy do kontaktu!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.