Strona Główna / Blog

3 Miejsca, Gdzie Znajdziesz Idealne Narzędzie w Chmurze Dla Twojego Biznesu

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

Idealne Narzędzia W Chmurze

Zdradzę Ci coś w tajemnicy.

Jeżeli ktoś w Twojej firmie potrzebuje narzędzia, które ma rozwiązać pewien problem biznesowy, to nie zaczynaj od budowy tego narzędzia.

Zacznij od sprawdzenia, czy takie coś nie zostało już zbudowane.
W 95% znajdziesz takie rozwiązanie, jeśli dobrze poszukasz… nawet kilka.

Zasada, którą powinieneś wdrożyć w swoje myślenie, to:

najpierw SaaS, potem PaaS, a na końcu IaaS.


Przykład:

Twoja firma sprzedaje ubezpieczenia. Dział marketingu potrzebuje narzędzia do zarządzania wydarzeniami, konferencjami, targami.

Zamiast od razu zacząć budować zespół, który zacznie budować takie rozwiązanie, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania rynek.

Zaczynamy od SaaS (Software as a Services). Po analizie możemy zauważyć, że na rynku mamy np. Cvent, etouches, Bizzabo, Eventory.

Nie znaleźliśmy niczego dobrego?

Zacznijmy budować.

Nie zacznajmy jednak od wirtualnych maszyn pod bazy danych, serwery aplikacyjne, szyny, load balancery. Użyjmy platform, gdzie stworzenie takiej aplikacji będzie proste, wygodne i szybkie. (PaaS – Platform as a Service)

Nadal za mało?

Potrzebujesz kontroli nad wszystkim? Zacznij budować infrastrukturę, zespół utrzymaniowy i zacznij tworzyć aplikację. (IaaS – Infrastructure as a Service)

3 Miejsca Gdzie Znajdziesz Idealne Narzędzie Dla Swojego Biznesu

Gdy szukasz narzędzi SaaS dla swojego biznesu, to polecam Ci te 3 źródła:

G2Crowd

Miejsce, gdzie zaczynam pracę. To tu szukam narzędzi, które potem mogę przetestować i polecić. Zbiór tysięcy aplikacji, bardzo ładnie posegregowanych.

G2_Crowd

StackShare

Jeżeli chcę zobaczyć jakich narzędzi w chmurze używają najwięksi gracze tego świata, to idę właśnie do StackShare.

Stacks___StackShare

Product Hunt

W sobotni poranek warto zrobić sobie kawę i spędzić kilkanaście minut na Product Hunt. Znajdziesz tu najnowsze produkty w sieci. Większość to aplikacji w modelu SaaS, PaaS. Dużo mięsa i dużo nowości, które dadzą Ci przewagę nad konkurencją.

Product_Hunt

Dobra Rada

Jak pewnie zauważyłeś, jest dużo narzędzi na dowolny problem biznesowy.
Jak wybrać te idealne dla Twojego biznesu?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Skorzystajmy z zewnętrznych firm.

W tej chwili w Polsce możemy znaleźć firmy, które specjalizują się w zagadnieniach narzędzi bezpieczeństwa w chmurze, zarządzaniem użytkownikami w chmurze, analizy danych w chmurze, czy nawet CRM-ami w chmurze.

W pierwszym kroku zapomnij o kontakcie z dostawcami rozwiązań, a odezwij się do firm, które z 10-tek narzędzi, wybiorą 3-4 i na nich zrobią dokładną analizę pod Twoje potrzeby biznesowe.

Z wynikami warto się odezwać do 2 dostawców i wraz z nimi (i/lub partnerem) zbudować proste środowisko (Proof of Concept). Sprawdź czy Twoje wymagania co do rozwiązania mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Kup, wdróż, powtórz proces.

To najbardziej pożądana umiejętność na rynku w 2020 roku!

Jak zostać Azure Data Engineer? WEBINAR

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.