Ikona strzałka
Powrót do bloga

Grudzień: Rekomendacje treści od specjalistów Chmurowiska

Damian Mazurek
Damian Mazurek
28/12/20226 min

Ostatnie w tym roku zestawienie najciekawszych materiałów i treści rekomendowanych przez specjalistów Chmurowiska.

Co w tym miesiącu warto było przeczytać, obejrzeć lub posłuchać? Dowiesz się z kolejnego zestawienia TECH Tips | Picks | News.

News: Twórcy Avatar 2 wykorzystali technologię AWS

W piątek (16 grudnia) odbyła się premiera nowej części filmu Avatar – Istota Wody. Pierwsza część filmu była znana ze świetnych efektów wizualnych, którymi zajmowała się firma Wētā FX. Firma ta, odpowiedzialna za efekty w takich filmach jak Władca Pierścieni, Aquaman i Doktor Strange, tradycyjnie korzystała z własnego centrum danych do renderowania filmów. W przypadku nowej części Avatar wykorzystano jednak Amazon Web Services do wyrenderowania filmu wymagającego dużej ilości obliczeń.

Wētā FX w 2020 roku podpisała wieloletnią umowę z AWS, aby zbudować przepływ efektów wizualnych oparty na chmurze.

Link do materiału →

News: Zakaz wydobywania krypto w Microsoft

Microsoft zakazał właśnie wydobywania kryptowalut w swoich usługach online, w tym na platformie Azure. Wszystko w celu ochrony swoich klientów i złagodzenia ryzyka zakłóceń lub upośledzenia usług w chmurze. Zakaz został wprowadzony po cichu 1 grudnia 2022 r,  a jedynym wyjątkiem od niego jest pisemna zgoda firmy Microsoft.

Firma powołała się na obawy dotyczące możliwości wydobywania kryptowaluty, które mogłoby spowodować zakłócenia w jej usługach, a także ryzyko oszustw internetowych i potencjalnych ataków.

Jak się jednak okazuje to nie jedyny taki przypadek. Pozostali główni dostawcy usług chmurowych jak Google Cloud czy Oracle również wprowadzili podobne zasady. Firmy również wymagają pisemnej zgody na wydobywanie kryptowalut.

Ciekawe czy te newsy oznaczają koniec koncepcji proof-of-work czy po prostu kryptowaluty nie zagoszczą u glównych dostawców chmurowych?

Link do materiału → Czytaj o zmianach w Microsoft

Pick: Inteligentne zabawki stają się hitem

Smart toys, czyli zabawki i gadżety dla najmłodszych podłączone do chmury to coraz częstsze zjawisko i trend widoczny na rynku zabawek.

W mojej ocenie to również kolejne potwierdzenie na to, że chmura staje się częścią naszego prywatnego życia i będzie w nim coraz bardziej obecna.

Pick: Jak działa “następca” HTTP?

Ciekawostka, która powinna zainteresować developerów, architektów i każdego kto korzysta w swojej pracy z mikroserwisów. Czy wiecie czym jest RPC? Moja rekomendacja prezentuje podstawy tego jak działa gRCP – przez niektórych nazywany następcą HTTP.
Dobre wprowadzanie do gRCP w graficznej i łatwej do zrozumienia formie. Dodam tylko, że sam protokół gRCP jest coraz częściej rozważany podczas projektowania mikroserwisów, więc warto poszerzyć wiedzę na jego temat.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.