Strona Główna / Blog

Gdzie Szukać Wiedzy o Amazon Web Services

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

Gdzie Szukać Wiedzy o Amazon Web Services

Do napisania tego poradnika zainspirował mnie Łukasz Kałużny, który napisał artykuł: Gdzie Szukać Wiedzy o Microsoft Azure (pojawi się za tydzień).

Dostaję te pytanie często – „Gdzie szukać wiedzy o Amazon Web Services”. Przejrzałem maila i pojawia się średnio trzy razy na tydzień… w różnych formach.

Przedstawiam Ci moją listę, która pomaga mi zdobywać wiedzę o Amazon Web Services. Część jest darmowa, część jest płatna. Znajdziesz tu coś dla siebie.

Jeżeli Dopiero Zaczynasz

Jeżeli dopiero zaczynasz, warto nie inwestować dużo pieniędzy. Znajdziesz wiele ciekawych i bardzo dobrych informacji za darmo. Jeżeli już potrzebujesz wydać trochę pieniędzy, to polecę Ci kilka miejsc. Na tym etapie pieniądze lepiej zostawić na testy w AWS (instancje kosztują).

Szkolenia Online

CBTNuggets – Trening AWS Essentials. Jeżeli dopiero zaczynasz i nie wiesz gdzie zacząć, to polecam Ci ten kurs. Po pierwsze – Jeremy Cioara. Najlepszy trener. Po drugie – przegląd AWS i sporo praktycznych lekcji. Nie musisz kupować. Szkolenie jest płatne, ale możesz przetestować CBTNuggets, korzystając z opcji trial.

Konferencje i Spotkania

AWSome Day – Jeżeli mieszkasz w Polsce, to wybierz się na AWSome Day. Niestety jest tylko raz do roku, ale to idealne miejsce, aby w jeden dzień zdobyć wiedzę o większości serwisów w Amazon Web Services od architektów z AWS. W wolnych chwilach można porozmawiać z ciekawymi ludźmi :)

YouTube

AWS Channel (Getting Started) – Idealne miejsce, aby rozpocząć. Krótkie nagrania o podstawach AWS przedstawione w przyjemny sposób. Warto obejrzeć. Raz.

LinuxAcademy – LinuxAcademy robi dużo dobrych szkoleń z Amazon Web Services. Na ich kanale możesz znaleźć kilka bardzo ciekawych nagrań video z treningów AWS. Warto obejrzeć, aby zebrać podstawową wiedzę o serwisach.

Jeżeli Masz Trochę Doświadczenia i Chcesz Zostać Ekspertem AWS

Szkolenia Online

Jeszcze nie doczekaliśmy się dobrych szkoleń online po polsku. Jest jednak wiele dobrych szkoleń online, które polecam w 100%.

Cloud Academy – Dobre szkolenia o różnych chmurach, z naciskiem na Amazon Web Services. Znajdziesz też dużo testów i labów. Z treningów polecam prawie wszystkie. Warto sprawdzić jakość korzystając z opcji trial.

LinuxAcademy – LinuxAcademy zaskoczył mnie jakością swoich treningów, szczególnie ze ścieżki AWS Certified SysOps Administrator, do którego się przygotowuję. Dobra jakość, przystępna cena i dużo praktycznych przykładów.

Pluralsight – Pluralsight dostarcza minimum jeden trening dziennie. Jest też kilka perełek AWS. Najbardziej polecam treningi Richarda Serotera. Seria treningów, w których buduje środowisko w AWS od zera, MIAŻDŻY każdy inny trening. Sam rejestruje się na miesiąc, robię wszystkie treningi z kolejki i czekam, aż nazbieram kolejną listę treningów. Tym samym jest to dość opłacalna forma nauki.

Udemy – Udemy sprzedaje każdy kurs oddzielnie. Przeszedłem przez trening Networking for AWS. Jest to darmowy trening, ale znajdziesz też wiele płatnych i długich treningów z genialnymi ocenami.

CBTNuggets – Treningi Jeremy Cioara, oprócz dobrej wiedzy, dają też dużą dozę inspiracji. Zaufaj mi obejrzyj wszystkie treningi AWS zrobione dla CBTNuggets. Polecam.

YouTube

AWS Channel (Cały) – Warto śledzić. Pojawiają się tu wszystkie nagrania ze spotkań (Summit, re:Invent) oraz inne nagrania AWS. Każdy znajdzie coś dla siebie i jest to idealne miejsce do budowania swojej wiedzy, kosztem kilku godzin tygodniowo.

Nagrania z re:Invent 2014 – Skarb. Blog ispyker umieścił wszystkie nagrania w formie jednego postu. Każdy serwis, wiele case study, sesje partnerów i klientów. Idealne na randkę, samotne wakacje i niedzielny poranek z dziećmi.

3Cloud – bardzo dobre i merytoryczne nagrania ze spotkań AWS User Group Gdańsk pod pseudonimem 3Cloud. Wiele mocnych i dobrych sesji, np. AWS CodeDeploy, Docker w AWS.

Chmurowisko – Kanał chmurowisko. Znajdziesz tu kilka ciekawych nagrań. Np. 3-godzinną sesję o auto-skalowaniu z Adamem Smolnikiem, nagrania z AWS User Group Warszawa oraz nagranie o usłudze wirtualnych pulpitów w AWS.

Cloudyna – Sesje z konferencji Cloudyna są nagrywane w bardzo dobrej jakości. Ciekawe sesje np. bardzo dobra sesja o Amazon CloudFront.

Dokumentacja

Amazon Web Services FAQ – Zaczynam naukę o nowym serwisie od FAQ. Niesamowita wartość i odpowiedzi na częste pytania. Rozliczenia, architektura, ograniczenia, etc. Warto poczytać. Warto mieć w pogotowiu, gdy pojawia się nowe pytanie.

Amazon Web Services Whitepapers – Dużo, dużo bardzo ciekawych dokumentów o AWS i wdrażaniu usług w AWS. Chcesz wiedzieć jak AWS realizuje bezpieczeństwo, albo jak najlepiej uruchomić SQL Server w Amazon Web Services? Jeśli tak to warto. Dobre zamiast książki na wakacyjne podróże.

Blogi

Cloud Academy Blog – Jedyny blog, który polecam na tym etapie. Cloud Academy robi świetne szkolenia, ale też kładą duży nacisk na blog, z którego można po prostu, bardzo dużo się nauczyć. Mocno polecam np. ten artykuł o budowaniu serwera FTP opartego o S3.

Konferencje i Spotkania

AWS User Group – Nie znajdziesz w Polsce lepszego miejsca, gdzie można wymienić doświadczenia w tematyce AWS. Organizowane są spotkania w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę AWS User Group i dodasz się do użytkowników. Będziesz informowany o nowych spotkaniach, na których występują pracownicy takich firm jak Allegro, Onet, LOT, Amazon Web Services.

Cloudyna – Jedna z tych konferencji, na których musisz być, jeżeli interesujesz się Amazon Web Services. Konferencja jest robiona z dużym rozmachem i możesz nauczyć się dużo praktycznych rzeczy od doświadczonych użytkowników. Mocno polecam.

Cloud Beer – Jeżeli szukasz miejsca w Warszawie, gdzie można spotkać się przy dobrym piwie i porozmawiać o chmurach, w tym Amazon Web Services, to nie znajdziesz lepszego miejsca. Jest to młody projekt, ale cieszy się już dziś dużym zainteresowaniem społeczności i dostawców.

Jeżeli Jesteś Ekspertem AWS i Chcesz Być Na Bieżąco

Twitter

Kilka kont, które musisz śledzić, aby być na bieżąco ze światem Amazon Web Services.

Jeff Barr – Chief Evangelist w Amazon Web Services. Każda informacji o nowości na zewnątrz Amazon Web Services przechodzi przez klawiaturę Jeffa. Warto śledzić.

Werner Vogels – CTO w Amazon. Pisze rzadko, ale można znaleźć w jego twetach dużo skarbów. Duże ogłoszenia są przedstawiane z jego punktu widzenia na jego blogu.

CloudNative – Kanał prowadzony przez Petera Sankauskasa. Warto śledzić zarówno CloudNative jak i kanał Petera. Dużo wartości.

Mitch Garnaat – Twórca boto i AWSCLI. Dużo nowości i ciekawych zastosowań serwisów Amazon. Bardzo kreatywna osoba, która często krytykuje również Amazon Web Services za głupie ruchy.

Answers4AWS – Kolejny kanał prowadzony przez Petera. Dużo, dużo wartości i odpowiedzi na wiele trudnych pytań.

YouTube

AWS Webinar – Ten kanał warto śledzić. Wszystkie nowe nagrania webinarów są umieszczane tutaj. Znajdziesz tu dużo nagrań z cyklu „Deep Dive” oraz wiele nagrań dotyczących nowości, takich jak Amazon ECS i Amazon EFS.

Blogi

Sam śledzę tylko kilka blogów dotyczących AWS. Pięć blogów z listy dostarczają dużo wartości, która daje dostęp do wiedzy o nowościach i ciekawych zastosowaniach AWS.

AWS Blog – Jeżeli śledzisz tweety Jeffa Barr’a, to możesz zapomnieć o tej stronie, gdyż ten blog jest tworzony przez Jeffa. Wszystkie nowości i inne ciekawe artykuły są publikowane właśnie tu. Na uwagę zasługuje cykl AWS Week in Review.

AWS Startup Collection – Blog skierowany do startupów budujących usługi na AWS. Nawet jeżeli pracujesz w dużym korpo, znajdziesz tu coś dla siebie. Posty są bardzo praktyczne i pisane w dużej mierze przez technologów ze znanych startupów używających AWS.

CloudNative Blog – Genialny blog dotyczący praktycznych zagadnień związanych z AWS. Rzadko uaktualniany, ale wartość jest niesamowita. Moje ulubione artykuły – Jak zbudować aplikację chat przy użyciu Amazon Lambda oraz cykl Best Practices, np. dla Route 53.

Cloudability Blog – Genialny blog dotyczący oszczędzania w AWS. Przeczytaj to od deski do deski, wdróż 50% zaleceń i Twoja firma odczuje bardzo szybko rezultaty. Nowe instancje T2.large, budget alerts i dużo, dużo więcej.

Cloudyn Blog – Kolejny bardzo dobry blog, który dotyczy finansów w AWS. Znajdziesz tu dużo artykułów o liczeniu pewnych elementów oraz oszczędzaniu. Pojawia się też sporo nowości. Chcesz np. wiedzieć jak ocenić koszt snapshotów EBS? Jesteś więc w dobrym miejscu.

Inne

Quora – Quora to jeden z najlepszych serwisów oferujących odpowiedzi na trudne pytania. Przeglądam pytania dotyczące AWS przynajmniej raz w tygodniu. Co ciekawe w odpowiedziach pojawiają się często użytkownicy, którzy mają gigantyczne infrastruktury w AWS lub budowali takie usługi jak Amazon Glacier. Warto. Raz na jakiś czas. Z nudów.

Topsy – Podobnie jak Quora, Topsy jest miejscem, gdzie zaglądam kilka razy w tygodniu. Podsumowuje wszystkie tweety, które dotyczą pewnego zagadnienia. W tym wypadku AWS. Można tu znaleźć kilka ciekawych perełek o nowościach i artykułach, które były często przesyłane na Twitter.

Pytanie Do Ciebie – Dodałbyś Coś Jeszcze?

Napisz w komentarzu, czego Ty używasz do budowania swojej wiedzy o AWS. Czytelnicy Chmurowiska będą Ci wdzięczni.

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.