Ikona strzałka
Powrót do bloga

Gdzie Szukać Wiedzy o Amazon Web Services

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
24/06/2015

Gdzie Szukać Wiedzy o Amazon Web Services
Do napisania tego poradnika zainspirował mnie Łukasz Kałużny, który napisał artykuł: Gdzie Szukać Wiedzy o Microsoft Azure (pojawi się za tydzień).
Dostaję te pytanie często – “Gdzie szukać wiedzy o Amazon Web Services”. Przejrzałem maila i pojawia się średnio trzy razy na tydzień… w różnych formach.
Przedstawiam Ci moją listę, która pomaga mi zdobywać wiedzę o Amazon Web Services. Część jest darmowa, część jest płatna. Znajdziesz tu coś dla siebie.

Jeżeli Dopiero Zaczynasz

Jeżeli dopiero zaczynasz, warto nie inwestować dużo pieniędzy. Znajdziesz wiele ciekawych i bardzo dobrych informacji za darmo. Jeżeli już potrzebujesz wydać trochę pieniędzy, to polecę Ci kilka miejsc. Na tym etapie pieniądze lepiej zostawić na testy w AWS (instancje kosztują).

Szkolenia Online

CBTNuggets – Trening AWS Essentials. Jeżeli dopiero zaczynasz i nie wiesz gdzie zacząć, to polecam Ci ten kurs. Po pierwsze – Jeremy Cioara. Najlepszy trener. Po drugie – przegląd AWS i sporo praktycznych lekcji. Nie musisz kupować. Szkolenie jest płatne, ale możesz przetestować CBTNuggets, korzystając z opcji trial.

Konferencje i Spotkania

AWSome Day – Jeżeli mieszkasz w Polsce, to wybierz się na AWSome Day. Niestety jest tylko raz do roku, ale to idealne miejsce, aby w jeden dzień zdobyć wiedzę o większości serwisów w Amazon Web Services od architektów z AWS. W wolnych chwilach można porozmawiać z ciekawymi ludźmi 🙂

YouTube

AWS Channel (Getting Started) – Idealne miejsce, aby rozpocząć. Krótkie nagrania o podstawach AWS przedstawione w przyjemny sposób. Warto obejrzeć. Raz.
LinuxAcademy – LinuxAcademy robi dużo dobrych szkoleń z Amazon Web Services. Na ich kanale możesz znaleźć kilka bardzo ciekawych nagrań video z treningów AWS. Warto obejrzeć, aby zebrać podstawową wiedzę o serwisach.

Jeżeli Masz Trochę Doświadczenia i Chcesz Zostać Ekspertem AWS

Szkolenia Online

Jeszcze nie doczekaliśmy się dobrych szkoleń online po polsku. Jest jednak wiele dobrych szkoleń online, które polecam w 100%.
Cloud Academy – Dobre szkolenia o różnych chmurach, z naciskiem na Amazon Web Services. Znajdziesz też dużo testów i labów. Z treningów polecam prawie wszystkie. Warto sprawdzić jakość korzystając z opcji trial.
LinuxAcademy – LinuxAcademy zaskoczył mnie jakością swoich treningów, szczególnie ze ścieżki AWS Certified SysOps Administrator, do którego się przygotowuję. Dobra jakość, przystępna cena i dużo praktycznych przykładów.
Pluralsight – Pluralsight dostarcza minimum jeden trening dziennie. Jest też kilka perełek AWS. Najbardziej polecam treningi Richarda Serotera. Seria treningów, w których buduje środowisko w AWS od zera, MIAŻDŻY każdy inny trening. Sam rejestruje się na miesiąc, robię wszystkie treningi z kolejki i czekam, aż nazbieram kolejną listę treningów. Tym samym jest to dość opłacalna forma nauki.
Udemy – Udemy sprzedaje każdy kurs oddzielnie. Przeszedłem przez trening Networking for AWS. Jest to darmowy trening, ale znajdziesz też wiele płatnych i długich treningów z genialnymi ocenami.
CBTNuggets – Treningi Jeremy Cioara, oprócz dobrej wiedzy, dają też dużą dozę inspiracji. Zaufaj mi obejrzyj wszystkie treningi AWS zrobione dla CBTNuggets. Polecam.

YouTube

AWS Channel (Cały) – Warto śledzić. Pojawiają się tu wszystkie nagrania ze spotkań (Summit, re:Invent) oraz inne nagrania AWS. Każdy znajdzie coś dla siebie i jest to idealne miejsce do budowania swojej wiedzy, kosztem kilku godzin tygodniowo.
Nagrania z re:Invent 2014 – Skarb. Blog ispyker umieścił wszystkie nagrania w formie jednego postu. Każdy serwis, wiele case study, sesje partnerów i klientów. Idealne na randkę, samotne wakacje i niedzielny poranek z dziećmi.
3Cloud – bardzo dobre i merytoryczne nagrania ze spotkań AWS User Group Gdańsk pod pseudonimem 3Cloud. Wiele mocnych i dobrych sesji, np. AWS CodeDeploy, Docker w AWS.
Chmurowisko – Kanał chmurowisko. Znajdziesz tu kilka ciekawych nagrań. Np. 3-godzinną sesję o auto-skalowaniu z Adamem Smolnikiem, nagrania z AWS User Group Warszawa oraz nagranie o usłudze wirtualnych pulpitów w AWS.
Cloudyna – Sesje z konferencji Cloudyna są nagrywane w bardzo dobrej jakości. Ciekawe sesje np. bardzo dobra sesja o Amazon CloudFront.

Dokumentacja

Amazon Web Services FAQ – Zaczynam naukę o nowym serwisie od FAQ. Niesamowita wartość i odpowiedzi na częste pytania. Rozliczenia, architektura, ograniczenia, etc. Warto poczytać. Warto mieć w pogotowiu, gdy pojawia się nowe pytanie.
Amazon Web Services Whitepapers – Dużo, dużo bardzo ciekawych dokumentów o AWS i wdrażaniu usług w AWS. Chcesz wiedzieć jak AWS realizuje bezpieczeństwo, albo jak najlepiej uruchomić SQL Server w Amazon Web Services? Jeśli tak to warto. Dobre zamiast książki na wakacyjne podróże.

Blogi

Cloud Academy Blog – Jedyny blog, który polecam na tym etapie. Cloud Academy robi świetne szkolenia, ale też kładą duży nacisk na blog, z którego można po prostu, bardzo dużo się nauczyć. Mocno polecam np. ten artykuł o budowaniu serwera FTP opartego o S3.

Konferencje i Spotkania

AWS User Group – Nie znajdziesz w Polsce lepszego miejsca, gdzie można wymienić doświadczenia w tematyce AWS. Organizowane są spotkania w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę AWS User Group i dodasz się do użytkowników. Będziesz informowany o nowych spotkaniach, na których występują pracownicy takich firm jak Allegro, Onet, LOT, Amazon Web Services.
Cloudyna – Jedna z tych konferencji, na których musisz być, jeżeli interesujesz się Amazon Web Services. Konferencja jest robiona z dużym rozmachem i możesz nauczyć się dużo praktycznych rzeczy od doświadczonych użytkowników. Mocno polecam.
Cloud Beer – Jeżeli szukasz miejsca w Warszawie, gdzie można spotkać się przy dobrym piwie i porozmawiać o chmurach, w tym Amazon Web Services, to nie znajdziesz lepszego miejsca. Jest to młody projekt, ale cieszy się już dziś dużym zainteresowaniem społeczności i dostawców.

Jeżeli Jesteś Ekspertem AWS i Chcesz Być Na Bieżąco

Twitter

Kilka kont, które musisz śledzić, aby być na bieżąco ze światem Amazon Web Services.
Jeff Barr – Chief Evangelist w Amazon Web Services. Każda informacji o nowości na zewnątrz Amazon Web Services przechodzi przez klawiaturę Jeffa. Warto śledzić.
Werner Vogels – CTO w Amazon. Pisze rzadko, ale można znaleźć w jego twetach dużo skarbów. Duże ogłoszenia są przedstawiane z jego punktu widzenia na jego blogu.
CloudNative – Kanał prowadzony przez Petera Sankauskasa. Warto śledzić zarówno CloudNative jak i kanał Petera. Dużo wartości.
Mitch Garnaat – Twórca boto i AWSCLI. Dużo nowości i ciekawych zastosowań serwisów Amazon. Bardzo kreatywna osoba, która często krytykuje również Amazon Web Services za głupie ruchy.
Answers4AWS – Kolejny kanał prowadzony przez Petera. Dużo, dużo wartości i odpowiedzi na wiele trudnych pytań.

YouTube

AWS Webinar – Ten kanał warto śledzić. Wszystkie nowe nagrania webinarów są umieszczane tutaj. Znajdziesz tu dużo nagrań z cyklu “Deep Dive” oraz wiele nagrań dotyczących nowości, takich jak Amazon ECS i Amazon EFS.

Blogi

Sam śledzę tylko kilka blogów dotyczących AWS. Pięć blogów z listy dostarczają dużo wartości, która daje dostęp do wiedzy o nowościach i ciekawych zastosowaniach AWS.
AWS Blog – Jeżeli śledzisz tweety Jeffa Barr’a, to możesz zapomnieć o tej stronie, gdyż ten blog jest tworzony przez Jeffa. Wszystkie nowości i inne ciekawe artykuły są publikowane właśnie tu. Na uwagę zasługuje cykl AWS Week in Review.
AWS Startup Collection – Blog skierowany do startupów budujących usługi na AWS. Nawet jeżeli pracujesz w dużym korpo, znajdziesz tu coś dla siebie. Posty są bardzo praktyczne i pisane w dużej mierze przez technologów ze znanych startupów używających AWS.
CloudNative Blog – Genialny blog dotyczący praktycznych zagadnień związanych z AWS. Rzadko uaktualniany, ale wartość jest niesamowita. Moje ulubione artykuły – Jak zbudować aplikację chat przy użyciu Amazon Lambda oraz cykl Best Practices, np. dla Route 53.
Cloudability Blog – Genialny blog dotyczący oszczędzania w AWS. Przeczytaj to od deski do deski, wdróż 50% zaleceń i Twoja firma odczuje bardzo szybko rezultaty. Nowe instancje T2.large, budget alerts i dużo, dużo więcej.
Cloudyn Blog – Kolejny bardzo dobry blog, który dotyczy finansów w AWS. Znajdziesz tu dużo artykułów o liczeniu pewnych elementów oraz oszczędzaniu. Pojawia się też sporo nowości. Chcesz np. wiedzieć jak ocenić koszt snapshotów EBS? Jesteś więc w dobrym miejscu.

Inne

Quora – Quora to jeden z najlepszych serwisów oferujących odpowiedzi na trudne pytania. Przeglądam pytania dotyczące AWS przynajmniej raz w tygodniu. Co ciekawe w odpowiedziach pojawiają się często użytkownicy, którzy mają gigantyczne infrastruktury w AWS lub budowali takie usługi jak Amazon Glacier. Warto. Raz na jakiś czas. Z nudów.
Topsy – Podobnie jak Quora, Topsy jest miejscem, gdzie zaglądam kilka razy w tygodniu. Podsumowuje wszystkie tweety, które dotyczą pewnego zagadnienia. W tym wypadku AWS. Można tu znaleźć kilka ciekawych perełek o nowościach i artykułach, które były często przesyłane na Twitter.

Pytanie Do Ciebie – Dodałbyś Coś Jeszcze?

Napisz w komentarzu, czego Ty używasz do budowania swojej wiedzy o AWS. Czytelnicy Chmurowiska będą Ci wdzięczni.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.