Strona Główna / Blog

Eliminacje Igrzysk Chmury 2018 Kraków – Zadania

Marcin Knieć

Marcin Knieć

Prezes Zarządu i CEO. Kieruje Chmuromaniakami w Chmurowisku. Pomaga naszym Klientom podejmować najlepsze decyzje i wdraża kluczowe projekty i decyzje w życie.

Igrzyska Chmury

12 czerwca dzięki gościnności firmy ABB Business Services w Krakowie zorganizowaliśmy regionalne eliminacje do finału Igrzysk Chmury 2018. Do zawodów przystąpiło 10 zawodników, z czego 2 najlepsze osoby awansowały do ścisłego finału, który odbędzie się we wrześniu. Przed nami jeszcze eliminacje w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Gdańsku. Jeżeli rozważasz przystąpienie do rywalizacji lub po prostu ciekawi Cię, z jakim zadaniami zmierzyli się najlepsi eksperci Cloud Computing z Małopolski – poniżej znajdziesz odpowiedź.

Zadanie nr 1 – High Availability Servers

W tym zadaniu musisz nam pokazać, że wiesz jak wykorzystać usługi chmurowe aby zapewnić sobie nieprzerwane działanie swoich serwerów wirtualnych. W tym tkwi przewaga chmur publicznych nad rozwiązaniami on-premise, serwer pada, możesz go zastąpić nowym.

 • Na dowolnej, wybranej przez siebie chmurze, uruchom dwa serwery wirtualne z możliwością zalogowania się na nie za pomocą SSH
 • Korzystając z dostępnych usług, zautomatyzuj proces powoływania nowych serwerów w przypadku awarii istniejącego.

Jeżeli jeden z działających serwerów zostanie wyłączony lub uszkodzony, ma zostać automatycznie zastąpiony przez nowy.

Czas trwania: 30 minut

Zadanie nr 2 – Dane z Daleka

Czasami dane, które są nam potrzebne znajdują się w innej chmurze. W tym zadaniu musisz nam pokazać, że wiesz jak podłączyć się do bazy danych w jednej chmurze z serwisu w drugiej.

 • Uruchom serwer relacyjnej bazy danych w wybranej przez siebie chmurze
 • Korzystając z dostępnych usług w chmurze OVH, uruchom maszynę wirtualną i połącz się z niej do utworzonej bazy danych.

Czas trwania: 45 minut

Zadanie nr 3 – Multichmurowa Aplikacja WWW

W tym zadaniu musisz zbudować prostą stronę www, która ulokowana jest w dwóch chmurach:  Aruba Cloud oraz AWS.

Wykorzystaj dowolnie odpowiadające Ci serwisy, tak aby zaprezentować w Internecie obydwa endpointy aplikacji. W AWS wykorzystaj serwis DNS, aby dodać wpis, który będzie rozrzucał ruch “pół na pół” między dwoma endpointami.

 • Postaw aplikację w chmurze Aruba wykorzystując wirtualne maszyny. Nie ma znaczenia kod aplikacji, dowolne “hello world from aruba”.
 • Postaw aplikację w chmurze AWS korzystając z dowolnego serwisu. Nie ma znaczenia kod aplikacji, dowolne “hello world from aws”.
 • Dodaj właściwy wpis w DNS. Na koncie AWS jest już stworzona domena “ic.becomecloud.ninja”. Dodaj wpis studentX.ic.becomecloud.ninja zgodnie z opisem (studentX oznacza Twój login do konsoli AWS, np student1.ic.becomecloud.ninja).

Czas trwania: 30 minut

Zadanie nr 4 – Twój Prosty Blog w Azure

W tym zadaniu musisz nam pokazać, że umiesz bardzo szybko w Azure postawić blog i opublikować w nim post, dostępny z Internetu.

 • Wybierz sobie dowolne rozwiązanie i technologię, na której stanie Twój blog – nic nie sugerujemy.
 • Postaw rozwiązanie, opublikuj je na Świat i wykonaj swój pierwszy wpis – może być o czym chcesz .
 • Upewnij się, że post jest dostępny i widoczny.

Czas trwania: 30 minut

Zadanie nr 5 – Strona Internetowa w CloudFerro Bez Pomocy Admina

W tym zadaniu musisz nam pokazać, że wiesz jak wykorzystać usługi CloudFerro, aby uruchomić maszynę wirtualną i za jej pomocą hostować stronę www.

 • Uruchom maszynę wirtualną z dowolnym wybranym przez Ciebie systemem operacyjnym
 • Korzystając z dostępnych usług, skonfiguruj całość tak, żeby na serwerze działała jakakolwiek strona www (wystarczy php info lub index.html)
 • Skonfiguruj dostęp do serwera tak, żeby cały świat miał dostęp do Twojej strony www, a tylko Ty dostęp do SSH

Czas trwania: 45 minut

Co dalej?

To zależy od Ciebie – jak widzisz zadania były wymagające ale nie ekstremalnie trudne. Najlepsze osoby dochodziły do celu w kilka minut pomimo tego, iż czas na rozwiazanie był kilkakrotnie dłuższy. Tak – trzeba było wyjść ze strefy komfortu i pracować na chmurach mniej popularnych  lub wręcz nieużywanych do tej pory. Ale właśnie w ten sposób poznaje się najlepszych specjalistów Cloud Computing, a w szczególności ekspertów Multi-Cloud!

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.