Ikona strzałka
Powrót do bloga

Disaster Recovery Center w Chmurze – Fakty i Mity

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
18/09/2016

Rozpoczynając nasze obalanie mitów dotyczących Disaster Recovery Center (DRC) w chmurze, musimy wyjaśnić sobie kilka zagadnień.

Disaster Recovery Center jest to kopia infrastruktury lub części infrastruktury, która może być użyta do pełnienia funkcji produkcyjnej dla naszych systemów, po naturalnej lub wywołanej przez czynnik ludzki katastrofie w naszym systemie informatycznym.

Disaster Recovery jest to proces tworzenia środowiska w Disaster Recovery Center, aby zapewnić kontynuację pracy binesu. Zazwyczaj jest to aplikacja lub zestaw aplikacji kluczowych dla działania Twojej firmy.

W projektowaniu rozwiązań Disaster Recovery bardzo ważne są dwa parametry:

RTO (Recovery Time Object)
Czas od awarii, do pełnego uruchomienia systemu w Disaster Recovery Center. Po tym czasie użytkownicy powinni mieć możliwość używać naszego systemu informatycznego z innego miejsca.

PPO (Recovery Point Object)
Czas od ostatniego, pełnego przekopiowania danych i/lub konfiguracji do Disaster Recovery Center.

Disaster Recovery Center w Chmurze

Polskie firmy z większym zapałem uruchamiają swoje rozwiązania DRC w chmurach publicznych. Przyjrzyjmy się mitom, które można usłyszeć podczas pierwszych rozmów z dyrektorami IT i architektami, którzy nie znając rozwiązań w chmurze zakładają, że nie jest to dla nich.

Mity Związane z DRC w Chmurze

“…Ale Nasze Systemy Są Już Bezpieczne”

W swojej krótkiej historii w branży IT nie spotkałem firmy, która nie miałaby żadnych problemów z dostępnością. KAŻDA firma raz na jakiś czas ma awarię. Życie. Wszystko pada. Natomiast byłem też świadkiem awarii lub działań hakerów, które trwały dniami, a nawet tygodniami kładąc cały biznes.

Kiedy możemy być pewni, że nasze systemy są bezpieczne? Wtedy, gdy regularnie dokonujemy planowanych/nieplanowanych awarii i system potrafi wrócić do życia w tej samej/innej lokalizacji.

“Przecież Już Robię Backup Do Chmury”

Istnieją firmy, które robią backup z regułą 3-2-1. Trzy kopie, dwa nośniki, jeden poza firmą. Tym miejscem poza firmą jest coraz częściej chmura. Backup nie rozwiązuje jednak problemu przestoju. Pomaga, ale nie rozwiązuje.

Jedną z najważniejszych zasad dobrego DRC i planu kontynuacji biznesowej jest PROCES.
Gdy robimy backup danych często skupiamy się na tym, aby te dane wrzucić do miejsca X i z tego miejsca te dane wyjąć przy porannej kawie.

Gdy następuje awaria ważnego systemu, nikt nie myśli o zalewaniu kawy. Stres. Krzyki. Płacz. Nie ma czasu na myślenie… hmmm… skąd by tu wziąć serwer, aby umieścić na nim naszą bazę z backupu.

Budowa procesu Disaster Recovery uczy nas jak się zachować w procesie awarii, kto ma co zrobić, kto ma kogo powiadomić i jak najszybciej odzyskać pełne lub częściowe środowisko.

PROCES! PROCES! PROCES! To leży pod przykrywką rozwiązań Disaster Recovery.

“No Dobrze, Ale Ja Już Jestem W Chmurze, Więc I DON’T NEED DRC”

Każda chmura przeżyła już w swojej historii awarię i jest szansa, że w przyszłości przeżyje ją jeszcze raz. Dlatego jeżeli jesteś w chmurze, dobrze jest (w najgorszym scenariuszu) mieć zbudowane rozwiązanie DRC zbudowane w innym regionie geograficznym. Dla przykładu, gdy mamy środowisko w Holandii, to może zbudujmy DRC w Irlandii.

Często spotykanym rozwiązaniem jest budowa DRC w innym miejscu. Np. w innej chmurze albo w lokalnym Data Center, aby wyeliminować sytuację, gdy chmura, która pada zdecydowanie rzadziej niż standardowe Data Center – przestanie działać.

“Najwyżej Nie Sprzedamy Kilkuset Ubezpieczeń”

W każdej branży jest inaczej. Faktycznie, są firmy, gdzie przestój nawet jednego dnia nie powoduje strat wizerunkowych i finansowych. Te firmy mogą rozważyć potrzebę posiadania DRC.

W dużych firmach jest już inaczej. Oprócz strat ze sprzedaży “produktu”, cierpi nasza marka. Jeżeli jeszcze podłapią to media i podważą jakość i bezpieczeństwo naszych danych i produktu to zaczyna dziać się BARDZO ŹLE.

“Jak Wdrożę Rozwiązanie Disaster Recovery, To Jestem Przywiązany Do Dostawcy”

Kupując Data Center lub kolokacje zazwyczaj wiążesz się z dostawcą kontraktem. Dostawcy chmury oferują kilka modeli umowy. Jedną z nich jest przedpłata lub karta kredytowa. Nie masz tu zobowiązań co do czasu działania usługi. Jeżeli przyjdzie ochota na zmianę dostawcy lub rezygnacji z usług, to w przeciągu kilku minut możesz usunąć wszystko z chmury i zacząć używać innego dostawcy.

To właśnie zapewnia chmura. Daje Ci elastyczność, nie tylko do używania usług, ale też w kwestiach kupowania i rezygnacji z usług.

“Ale Trzeba Te Dane Wysłać, Ponoć Chmura Ma Ograniczenia Transferu”

Oj nic z tych rzeczy!

Standardowo, takie usługi jak Azure Site Recovery, działają przez “zwykły” Internet, wysyłając dane korzystając z protokołu https. Zanim dane dojdą do chmury muszą przejść przez kilku operatorów, którzy mogą nie zapewnić optymalnej jakości połączenia.

Każdy z dużych dostawców zapewnia opcję dedykowanego połączenia do chmury.
Weźmy za przykład Microsoft Azure.

Jeżeli zależy Ci na dobrym łączu, możesz dokupić usługę Azure ExpressRoute, które potrafi zapewnić Ci dedykowane łącze do chmury o przepustowości do 10 Gb/s.

“Nie ma dobrych narzędzi, aby to wszystko ogarnąć”

No właśnie wręcz przeciwnie.
Weźmy na warsztat migrowanie całych wirtualnych maszyn.

A jeżeli chcemy replikować/synchronizować np. bazy danych, to też znajdziemy morze narzędzie na rynku.

Istniej cała masa narzędzi, które zajmie się technikaliami.
Nie zapominajmy jednak, że w projektach DRC, proces ma większe znaczenie niż technologia.

“DRC w Chmurze To Olbrzymi Koszt”

Również nie prawda. Weźmy np. Azure Site Recovery – usługę SaaS, która łączy sią z lokalną maszyną lub ze środowiskiem Hyper-V, vSphere i synchronizuje dysk i zmiany na dysku z chmurą. Odkłada dane na Azure Storage i zapewnia cały proces DRC, w tym testowe przełączanie oraz wykonywanie skryptów przed/po przełączeniu.

Koszt.
Usługa – $25/miesięcznie per chroniona maszyna. ( Usługa jest darmowa dla pierwszych 31 dni, dopiero potem jest płatna według ceny powyżej)
Storage – $0,00081/GB danych odkładanych.
Ruch Sieciowy Wyjściowy z Chmury – prawie nie występuje.

To jedyne koszty w sytuacji, gdy główne środowisko działa dobrze.
W chwili przełączenia tworzy się środowisko po stronie chmury i dopiero wtedy naliczane są koszty wirtualnych maszyn i innych serwisów.

Oczywiście Azure Site Recovery nie zadziała do wszystkich scenariuszy. Gdy chcemy budować rozwiązanie, które ma RTO na poziomie minut lub sekund, to musimy popracować nad czymś innym. Rozwiązanie to jednak dobrze pasuje do lwiej części zapotrzebowań polskich firm na usługi DRC.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.