Co słychać w Chmurowisku?

Damian Mazurek
13/08/2018

Kolejny miesiąc, kolejne projekty. W ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy ręce i głowy pełne roboty. Pojawiły się nowe tematy, a nasz zespół mocno się rozrósł. Jak zawsze większość naszych projektów zawiązana była z tworzeniem systemów SaaS, rozwojem oprogramowania oraz migracją dużych klientów do chmury. Zauważyliśmy też, że coraz częściej z naszych usług korzystają przedsiębiorstwa z branż, które do tej pory podchodziły do chmury z rezerwą. W ubiegłych miesiącach rozwinęliśmy też ofertę kursów online.

Poznaj kilka wyjątkowych projektów, które aktualnie realizujemy w Chmurowisku. W najbliższym czasie zapowiada się również sporo pracy!

Enterprise Cloud Environment dla Dużych Instytucji

Tematem, z którym ostatnio najczęściej zwracali się do nas klienci, jest Enterprise Cloud Environment (ECE), czyli nasza usługa, która pomaga dużym przedsiębiorstwom sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na chmurę w ich organizacji. W ramach ECE wraz z klientami opracowujemy standardy sieciowe, bezpieczeństwa, zarządzanie subskrypcjami i kontami, standardy nazewnictwa, monitoring i audyty oraz kontrole kosztów. Całościowe podejście, spersonalizowane pod specyficzne wymagania klienta, pozwala dużym firmom skutecznie poradzić sobie z wyzwaniami chmury hybrydowej (w której część systemów i infrastruktury znajduje się po stronie wewnętrznych centrów danych, a część po stronie chmury) oraz uprościć coraz bardziej wymagające procesy tworzenia i zarządzania oprogramowaniem. Dodatkowo wdrożenie Enterprise Cloud Environment pozwala na łatwe skalowanie swojej „infrastruktury” chmurowej do wielkości nawet kilku tysięcy subskrypcji i w zwinny sposób nią zarządzać. Wśród naszych klientów pojawiło się przy tej okazji kilku dużych graczy z obszarów bankowości czy sektora energetycznego, czyli branż, które do tej pory niechętnie korzystały z rozwiązań cloud computing. Ogromnie nas to cieszy!

Big Data w Chmurze

W ostatnim czasie rozpoczęliśmy dwa spore projekty dotyczące analizy danych Big Data w chmurze. Dzięki zastosowaniu usług PaaS byliśmy w stanie obsłużyć olbrzymie wolumeny danych oraz dostarczyć klientom wartość. W jednym z przypadków wykorzystaliśmy usługi MS Azure. Dzięki połączeniu Data Lake Store, Data Lake Analytics oraz Azure Data Factory skonstruowaliśmy proces batchowy przeliczający KPI oraz agregaty danych, które potem były eksportowane do warstwy serwującej znajdującej się w Cosmos DB, dostępnej globalnie dla serwisów API oraz front-endu. Co szalenie istotne dla klienta, pomimo, a może właśnie dzięki, innowacyjności naszego projektu, jego koszt był niższy niż aktualnie wdrożone rozwiązanie.

Tworzenie Systemów Typu SaaS

W ubiegłych miesiącach zostaliśmy także zaproszeni do współpracy przy stworzeniu dwóch systemów typu Software as a Service z wykorzystaniem AWS. Doświadczenie w podobnych projektach pozwoliło nam zaprojektować architekturę mocno opierającą się o usługi PaaS, co przełożyło się na redukcję kosztów i zwiększoną możliwość skalowania systemów. W jednym z projektów rozbiliśmy monolityczny back-end na wiele mikroserwisów realizowanych w modelu serverlees. Zasugerowaliśmy także przeniesienie dużej części baz w model PaaS do RDS w celach optymalizacji kosztów. Obydwa projekty są w trakcie realizacji, zatem w kolejnych wpisach z tego cyklu na pewno podzielę się rezultatami naszych prac.

Cloud Development Center

Jakiś czas temu uruchomiliśmy dział rozwoju aplikacji cloudowych dla naszych klientów. Realizujemy w nim tematy developerskie w modelu podobnym do software house’u. Klienci zlecają nam realizację danego tematu, po czym pełny development leży po stronie Chmurowiska. W ramach centrum rozpoczęliśmy ostatnio dwa projekty developerskie. Obydwa opierają się o chmurę MS Azure, elementy Big Data i Machine Learning. Projekty zakładają zaprojektowanie systemu oraz realizację części cloudowej i wizualizacji.

Cloud Excellence Center

Kolejną nowością w Chmurowisku jest projekt zakładający migrację klienta do chmury. Nie chodzi tu jednak tylko o kwestie techniczne, ale także o zbudowanie struktury zespołu, który będzie sam opiekować się chmurą oraz wdrażać w niej nowe rozwiązania. Prace te wiążą się mocno z restrukturyzacją dotychczasowego działu IT, rozwijaniem zainteresowania chmurą oraz wypracowaniem niezbędnych kompetencji. Budowa Cloud Excellence Center jest tematem bardzo często poruszanym przez naszych klientów. Podczas chmurowej transformacji wiele organizacji zdaje sobie sprawę z konieczności zbudowania kompetentnego zespołu, który pomoże w pełni wykorzystać potencjał technologii. Większość firm nie wie jednak, jak zabrać się do tego zadania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży oraz pracy z organizacjami, które przeszły przez ten proces, jesteśmy w stanie wesprzeć naszych klientów w stworzeniu takiego działu.

Strefa R&D

W ramach naszych działań R&D rozpoczęliśmy intensywną pracę nad poszerzaniem kompetencji AI w chmurze. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Stworzyliśmy kilka małych projektów, które łączą chmurę z analizą obrazów, czy rozumieniem mowy ludzkiej, aby pomóc naszym klientom rozwiązywać konkretne problemy. Dzięki potencjałowi chmury sztuczna inteligencja stała się bardziej dostępna dla biznesu i przemysłu. Nie potrzebujemy już rozbudowanej infrastruktury, niszowych kompetencji oraz wielkiego budżetu, aby korzystać z rozwiązań AI. Próg wejścia w tę technologię znacznie się obniżył. Przez to stosunkowo łatwo możemy dostarczać dodatkową wartość dla klientów końcowych i to nie tylko tych z największymi budżetami. Jesienią planujemy rozpocząć mocny atak na rynek AI:)

 

 

AKTUALNOŚCI
02/02/2021
Maciej Został Chmuromaniakiem

Kim jest? Maciej to programistyczny freak z nieszablonowym podejściem do wytwarzania oprogramowania. Skupiony na potrzebach klienta, ich kompleksowym rozwiązaniu oraz szybkim wdrożeniu w życie. Stale odkrywa innowacyjne rozwiązania, które pomagają mu wznieść produkty klientów na kolejny poziom. Usługi chmurowe wykorzystuje komercyjnie od 2017 roku. Od razu zauważył, że jest to idealne narzędzie, które będzie wspierało go w błyskawicznym dostarczaniu wartości.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
06/01/2021
Karolina Została Chmuromaniaczką

Kim jest? Architekt Chmurowy w AWS rozwijająca jedno z najciekawszych communities w Polsce – swiatchmury.pl. Do tego przedsiębiorca, doradca podatkowy i konsultant biznesowy z szerszym spojrzeniem na technologie i potrzeby klienta. Człowiek renesansu – tak można określić Karolinę, która dołączyła do naszego zespołu wnosząc sporo umiejętności i ogrom wiedzy. Uśmiechnięta i ambitna posiadaczka kilku certyfikatów

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
21/10/2020
Domi Została Chmuromaniaczką

Kim jest? Domi to dziewczyna-rakieta z obszernym doświadczeniem zawodowym. Umiejętności w obszarze marketingu i komunikacji zdobywała pracując dla takich marek jak Microsoft czy Tymbark. W jej portfolio znajdziecie również projekty prowadzone dla startupów technologicznych czy agencji kreatywnych. Na swoim koncie ma zarówno kampanie, strategie czy wydarzenia w ramach marketingu B2C jak i B2B. Otwarta, uśmiechnięta

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
Chmurowisko dołączyło do Oracle Partner Network

Na początku 2021 roku Chmurowisko dołączyło do grona partnerów Oracle w sieci Oracle Partner Network.

Zobacz wpis

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.