Ikona strzałka
Powrót do bloga

Co słychać w Chmurowisku?

Damian Mazurek
Damian Mazurek
13/08/2018

Kolejny miesiąc, kolejne projekty. W ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy ręce i głowy pełne roboty. Pojawiły się nowe tematy, a nasz zespół mocno się rozrósł. Jak zawsze większość naszych projektów zawiązana była z tworzeniem systemów SaaS, rozwojem oprogramowania oraz migracją dużych klientów do chmury. Zauważyliśmy też, że coraz częściej z naszych usług korzystają przedsiębiorstwa z branż, które do tej pory podchodziły do chmury z rezerwą. W ubiegłych miesiącach rozwinęliśmy też ofertę kursów online.

Poznaj kilka wyjątkowych projektów, które aktualnie realizujemy w Chmurowisku. W najbliższym czasie zapowiada się również sporo pracy!

Enterprise Cloud Environment dla Dużych Instytucji

Tematem, z którym ostatnio najczęściej zwracali się do nas klienci, jest Enterprise Cloud Environment (ECE), czyli nasza usługa, która pomaga dużym przedsiębiorstwom sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na chmurę w ich organizacji. W ramach ECE wraz z klientami opracowujemy standardy sieciowe, bezpieczeństwa, zarządzanie subskrypcjami i kontami, standardy nazewnictwa, monitoring i audyty oraz kontrole kosztów. Całościowe podejście, spersonalizowane pod specyficzne wymagania klienta, pozwala dużym firmom skutecznie poradzić sobie z wyzwaniami chmury hybrydowej (w której część systemów i infrastruktury znajduje się po stronie wewnętrznych centrów danych, a część po stronie chmury) oraz uprościć coraz bardziej wymagające procesy tworzenia i zarządzania oprogramowaniem. Dodatkowo wdrożenie Enterprise Cloud Environment pozwala na łatwe skalowanie swojej „infrastruktury” chmurowej do wielkości nawet kilku tysięcy subskrypcji i w zwinny sposób nią zarządzać. Wśród naszych klientów pojawiło się przy tej okazji kilku dużych graczy z obszarów bankowości czy sektora energetycznego, czyli branż, które do tej pory niechętnie korzystały z rozwiązań cloud computing. Ogromnie nas to cieszy!

Big Data w Chmurze

W ostatnim czasie rozpoczęliśmy dwa spore projekty dotyczące analizy danych Big Data w chmurze. Dzięki zastosowaniu usług PaaS byliśmy w stanie obsłużyć olbrzymie wolumeny danych oraz dostarczyć klientom wartość. W jednym z przypadków wykorzystaliśmy usługi MS Azure. Dzięki połączeniu Data Lake Store, Data Lake Analytics oraz Azure Data Factory skonstruowaliśmy proces batchowy przeliczający KPI oraz agregaty danych, które potem były eksportowane do warstwy serwującej znajdującej się w Cosmos DB, dostępnej globalnie dla serwisów API oraz front-endu. Co szalenie istotne dla klienta, pomimo, a może właśnie dzięki, innowacyjności naszego projektu, jego koszt był niższy niż aktualnie wdrożone rozwiązanie.

Tworzenie Systemów Typu SaaS

W ubiegłych miesiącach zostaliśmy także zaproszeni do współpracy przy stworzeniu dwóch systemów typu Software as a Service z wykorzystaniem AWS. Doświadczenie w podobnych projektach pozwoliło nam zaprojektować architekturę mocno opierającą się o usługi PaaS, co przełożyło się na redukcję kosztów i zwiększoną możliwość skalowania systemów. W jednym z projektów rozbiliśmy monolityczny back-end na wiele mikroserwisów realizowanych w modelu serverlees. Zasugerowaliśmy także przeniesienie dużej części baz w model PaaS do RDS w celach optymalizacji kosztów. Obydwa projekty są w trakcie realizacji, zatem w kolejnych wpisach z tego cyklu na pewno podzielę się rezultatami naszych prac.

Cloud Development Center

Jakiś czas temu uruchomiliśmy dział rozwoju aplikacji cloudowych dla naszych klientów. Realizujemy w nim tematy developerskie w modelu podobnym do software house’u. Klienci zlecają nam realizację danego tematu, po czym pełny development leży po stronie Chmurowiska. W ramach centrum rozpoczęliśmy ostatnio dwa projekty developerskie. Obydwa opierają się o chmurę MS Azure, elementy Big Data i Machine Learning. Projekty zakładają zaprojektowanie systemu oraz realizację części cloudowej i wizualizacji.

Cloud Excellence Center

Kolejną nowością w Chmurowisku jest projekt zakładający migrację klienta do chmury. Nie chodzi tu jednak tylko o kwestie techniczne, ale także o zbudowanie struktury zespołu, który będzie sam opiekować się chmurą oraz wdrażać w niej nowe rozwiązania. Prace te wiążą się mocno z restrukturyzacją dotychczasowego działu IT, rozwijaniem zainteresowania chmurą oraz wypracowaniem niezbędnych kompetencji. Budowa Cloud Excellence Center jest tematem bardzo często poruszanym przez naszych klientów. Podczas chmurowej transformacji wiele organizacji zdaje sobie sprawę z konieczności zbudowania kompetentnego zespołu, który pomoże w pełni wykorzystać potencjał technologii. Większość firm nie wie jednak, jak zabrać się do tego zadania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży oraz pracy z organizacjami, które przeszły przez ten proces, jesteśmy w stanie wesprzeć naszych klientów w stworzeniu takiego działu.

Strefa R&D

W ramach naszych działań R&D rozpoczęliśmy intensywną pracę nad poszerzaniem kompetencji AI w chmurze. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Stworzyliśmy kilka małych projektów, które łączą chmurę z analizą obrazów, czy rozumieniem mowy ludzkiej, aby pomóc naszym klientom rozwiązywać konkretne problemy. Dzięki potencjałowi chmury sztuczna inteligencja stała się bardziej dostępna dla biznesu i przemysłu. Nie potrzebujemy już rozbudowanej infrastruktury, niszowych kompetencji oraz wielkiego budżetu, aby korzystać z rozwiązań AI. Próg wejścia w tę technologię znacznie się obniżył. Przez to stosunkowo łatwo możemy dostarczać dodatkową wartość dla klientów końcowych i to nie tylko tych z największymi budżetami. Jesienią planujemy rozpocząć mocny atak na rynek AI:)

 

 

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.