Ikona strzałka
Powrót do bloga

Bezpieczeństwo w Chmurze – Krótka Relacja z Największej Konferencji w Tej Części Świata

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
31/10/2017

CloudSec2017

We wrześniu miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji CloudSec 2017. Konferencja odbyła się w Londynie. Dotyczyła zagadnień bezpieczeństwa w świecie chmury publicznej.

Agenda była wypchana po brzegi niesamowitymi prelegentami.

Relacja

Przygotowałem krótką relacje video pokazujące naszą podróż i ogrom wydarzenia.

Wywiady

Podczas spotkania zrobiłem dwa mega wywiady.

Pierwszy z Rik Ferguson – VP Security Research – Trend Micro

Drugi z Gordon Davey – Head of Cloud Architecture – Willis Towers Watson

Najważniejsze Rzeczy Do Wyniesienia

Ogrom parktycznej wiedzy mnie przytłoczył, jednak chciałem przedstawić Ci trzy idee, która pozwolą Ci zastanowić się nad Twoją strategią migracji do chmury.

1. Ransoware is a scary shit

Ransomware jaki znamy w obecnej formie, to wierzchołek góry lodowej. Już teraz pokazują się ransomware skierowane na rozwiązania IoT, smart-wszystko i już niedługo na rozwiązania A.I.

Chcesz odpalić swój samochód, aby dojechać na ważne spotkanie. Przelej jeden Bitcoin na adres…

Ochrona przed tym nie jest łatwa, bo ciężko zainstalować wszędzie narzędzie do ochrony. Rozwiązanie? Odpowiednie SDK, które pozwala zaimplementować bezpieczny kod na końcówkach i czerpać z API dostawców rozwiązań ochrony przed ransomware.

2. Polityka bezpieczeństwa musi być jedna

Próby budowania różnych polityk bezpieczeństwa dla chmury i dla data center jest złym pomysłem. Powinna być jedna polityka dla wszystkiego. Jeżeli obecna polityka nie pozwala nam użyć rozwiązań PaaS lub FaaS, to nie używajmy jej jako dupokrytkę dla nie używawania rozwiązań w chmurze.

Modyfikujmy politykę bezpieczeństwa, aby była przystosowana do nowych trendów i mechanizmów, które polepszają sprawność biznesu.

3. Multicloud to trend dla trendsetterów i mit dla praktyków

O rozwiązaniach multicloud mówi każdy analityk, jednak dopiero praktycy mówią #jakjest. Poza kilkoma wyjątkami (jeden mamy w Polsce) używanie dwóch chmur publicznych to ekstremalnie ciężkie wyzwanie. Wymaga wzięcia pod uwagę umiejętności ludzi, automatyzacji, standardów i (co najważniejsze) bezpieczeństwa!

Jest w miarę łatwo, gdy używamy zwykłego, smutnego IaaS, ale w chwili wejścia w rozwiazania wyższej warstwy pojawia się dużo problemów.

Rada. Zacznij używać rozwiązań IaaS, PaaS, FaaS jednego dostawcy i w chwili pełenego przystosowania (np. po 3-5 latach) zacznij myśleć o drugim, jeżeli faktycznie jest to Twojej firmie do czegokolwiek potrzebne.

Podsumowanie

Mocno polecam. Masa praktyków. Mega wiedza. Do zobaczenia w 2018 roku.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.