Strona Główna / Blog

Chmura Hybrydowa – Wszystko Co Musisz Wiedzieć

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko

Rozmawiam w języku Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

MeetIT

Kilka dni temu zakończyliśmy cykl szkoleń online dotyczących chmury hybrydowej, który organizowaliśmy razem z 3S. Zanim jednak zaproszę Cię do obejrzenia nagrań, opowiem Ci o pewnym wydarzeniu.

26.10.2017 miałem przyjemność współprowadzić i występować na scenie MeetIT w Katowicach. Było to 19 spotkanie, które zostało uznane za jedno z lepszych.

Byłem tam cały dzień, więc pozwól, że podzielę się czego sie nauczyłem, bo część nauk była ciekawa.

Ciekawa była sesja Michała z Aviva oraz Krzysztofa z HPE. Dlaczego? Czytaj dalej.

Hybrydowość w praktyce z wykorzystaniem Veeam Cloud Replica

Oskar Gawron z 3S zaprezentował pokaz demo rozwiązania Disaster Recovery pomiędzy Data Center i usługą Cloud2B. Demo było o tyle ciekawe, że użyto w nim inżyniera z zespołu wsparica, który zadzwonił do Oskara, że jest problem.

Chmura hybrydowa dziś i jutro

Sesję poprowadził Piotr Jabłoński z VMware. Opowiedział o ciekawych rozwiazaniach ze świata hybrydowego, wliczając w to rozwiązanie VMware on AWS.

Implementacja wzorców architektonicznych Disaster Recovery w Amazon AWS

Ojciec chmury w Polsce – Adam Smolnik z EPAM, opowiedział o tym, co AWS ma do zaoferowania w temacie budowy rozwiazań hybrydowych. Powiedział o narzędziach, ale też o tym jak bardzo świat, o którym słyszy od ludzi z korzeniami serwerowymi, różni się od obecnego, w którym Adam pracuje. Dla Adama serwer, router, czy nawet adres IP, to plik tekstowy w formacie JSON. Inny świat, do którego część się nie przestawiła… i pewnnie się nie przestawi.

Cloud Migration Strategy – Jak zbudować strategię migracji do chmury w modelu hybrydowym i nie płacić mi za nią 50.000,00 zł

Sesja wykonana przez Twojego przewodnika. Pokazałem dokładny przebieg projektu Cloud Migration Strategy ze szczegółami, których nie opisałem w tym artykule. Niedługo planuję powtórkę tej sesji, która będzie nagrana.

Między niebem, a ziemią, czyli co znajduje się pomiędzy chmurą, a infrastrukturą fizyczną

Sesja wykonana przez Krzysztof Góździa z HPE. Całkowicie nie mój świat, bo dotyczący nowej generacji serwerów, ale jedna rzeczy była dość ciekawa. Gdy Krzysztof na koniec sesji spytał całą salę: „Komu to [rozwiazanie, które prezentuje] się podoba”. Rękę podniosło dokładnie 0 osób. Coś czuję, że duża część osób zna dobrze te rozwiązania, a brakuje im wiedzy o części publicznej i jak to wszystko połączyć.

Chmura hybrydowa – dobry sposób na rozbicie zespołu

Sesja wykonana przez Michała Jaworskiego z Aviva. Sesja genialna. Opisująca doświadczenia Michała po 2 latach walki z chmurą w organizacji, gdzie większość jest już produkcją. Tu padło wiele ważnych rzeczy:

  • Z Opsa nie będzie DevOpsa.
  • Nie zwalniamy ludzi. Ci którzy nie chcą się zmieniać sami odchodzą.
  • Zespół Michała urósł w ciągu roku!

Genialna sesja, która mam nadzieję, że będzie kiedyś nagrana i udostępniona większej publiczności.

Na koniec

Zakończyliśmy sesją Q&A o chmurze hybrydowej. Byli też ekspercie z Toyota, opowiadający o samochodach hybrydowych. Dzień był również niesamowity, bo mogłem spotkać wiele osób, których spotykam w świecie online. Bardzo doby dzień.

Nagrania z cyklu szkoleń o chmurze hybrydowej

Część I – Jak Projektować

Część II – Modele Chmury Hybrydowej

Część III – Sieci

Część IV – Migrowanie Danych

Podsumowanie

I to tyle. To był ciekawy okres, w którym ponad 550 osób uczestniczyło w naszych webinarach. Jestem ciekaw jaki kolejny temat, chcesz zobaczyć w podobnym formacie.

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.