Ikona strzałka
Powrót do bloga

Azure w Polsce?

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
07/02/2018

Azure Stack

Jestem wielkim fanem chmury publicznej.

Budowanie własnej chmury prywatnej jest rozwiązaniem pewnych problemów, ale tylko w małym, bardzo małym procencie przypadków.

Tak jak nie potrzebujemy sami budować samochodów, sami budować generatorów prądu, tak też nie musimy budować własnej infrastruktury do osadzania naszego oprogramowania.

Do tej pory największym problemem jaki słyszę, to… dane są po za Polską. Czasami to mentalny problem, czasami to problem z regulacjami, ale zawsze ten problem się pojawia.

Chmura w Polsce?

Jest masa polskich dostawców, jednak większość z nich zauważa, że konkurowanie z siłami Microsoft, AWS, Google, IBM, Oracle, a nawet ostatnio (Alibaba) to dość ciężkie zadanie.

Co więc zrobić?

Jak nie używać chmury publicznej, mieć dostęp do dużego dostawcy chmury i to jeszcze na terenie Polski?

Wybudować region dużego dostawcy w Polsce!

Ale to się nie opłaca. Duzi dostawcy nie widzą jeszcze finansowej opłacalności z tego interesu.

Więc Jakie Jest Rozwiązanie

Właśnie przed chwilą przeczytałem informację, że Beyond uruchamia u siebie Azure Stack. Rozwiązanie, które pozwala uruchomić usługi dostępne w Microsoft Azure, w lokalnym Data Center.

Jeszcze mało wiem o tym wdrożeniu, ale to niesamowity krok dla polskiej sceny cloud computing. Możliwość uruchomienia części zasobów w Microsoft Azure, a części w Azure Stack w Beyond (w Polsce).

Trzymam kciuki za sukces tego przedsięwzięcia i nie mogę się doczekać testów tego rozwiązania i użycia ich wraz z naszymi klientami, których migrujemy do Azure.

Co Robić Jeżeli Jesteś Polskim Dostawcą Chmury?

Weź przykład z takich firm jak Beyond (współpraca z Microsoft), czy 3S (współpraca z AWS). Można konkurować z największymi albo z nimi partnerować. Większość firm zrozumiała, że model konkurencji nie jest opłacalny. Cieszę się natomiast, że polscy gracze zauważyli moc współpracy z zagranicznymi graczami i wykorzystanie swoich dobrych stron (lokalizacja, wsparcie, możliwości dostosowania do potrzeb klienta).

Niech żyje chmura. Niech żyje chmura w Polsce. Dzięki Beyond.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.