Ikona strzałka
Powrót do bloga

Azure Stack – Ty Pytasz, Chmurowisko Odpowiada!

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
09/05/2018

Jakiś czas temu wspominałem o tym, jak Azure Stack zagościł w Polsce dzięki firmie Beyond.pl. Ekipa Chmurowiska nie tylko bacznie obserwuje tę usługę, ale właśnie przygotowujemy się do uruchomienia pierwszego rozwiązania z jej użyciem dla klienta w branży finansowej.

Jednak wciąż spotykamy się z pytaniami, czym właściwie jest Azure Stack i jak działa. Dziś specjalnie dla Ciebie zamieszczam kolejną dawkę odpowiedzi! Acha – kolejna, solidna porcja wiedzy o Azure Stack (+ live demo!) podczas webinaru, zapraszamy!

1.       Czym jest Azure Stack i w jakim celu powstał?

Odpowiedź jest banalna i uzasadnia istnienie usługi Azure Stack, choć jako popularyzatorzy chmury publicznej na początku nie byliśmy jej zwolennikami;)

Wdrażając rozwiązania w chmurze publicznej na całym świecie, Microsoft zdał sobie sprawę z tego, że istnieją systemy i rozwiązania, które nie od razu będą mogły trafić do publicznej chmury Azure. Dlaczego? Choćby ze względu na ograniczenia dostępności do sieci, jej szybkości lub specyficzne regulacje prawne w danym regionie.

Z drugiej strony, ci sami klienci, którzy borykają się z tymi ograniczeniami, pragną skorzystać z niezaprzeczalnych zalet chmury:

  • Nie chcieliby wymyślać koła od nowa i budować wszystkich usług u siebie.
  • Do budowy usług woleliby wykorzystać gotowe szablony Azure Resource Manager.
  • Chcieliby, aby portal, skrypty PowerShell, czy CLI działały tak jak w Azure.

Microsoft dał im to, o co prosili.

Azure Stack i Azure dostarczają usługi w ten sam sposób i pozwalają tak samo nimi zarządzać.

Jeśli zbudujesz aplikację w Azure Stack i będziesz chciał ją przenieść do Azure – droga wolna!

Doskonale zrozumiał to np. duński operator żeglugi kontenerowej Maersk. Tamtejsi programiści chcieliby pewnie zawsze móc tworzyć rozwiązania w jednolity sposób, ale na oceanie chmura nie zawsze jest dostępna. Dlatego podczas przenoszenia centrów danych do Azure, rozwiązania pracujące na statkach umieszczono właśnie w Azure Stack.

Ostatecznie cel Microsoftu jest prosty. Domyślnym miejsce budowania usług jest Azure i to ta platforma będzie oferowała najwięcej usług w najkrótszym czasie. Tam, gdzie wymagania będą specyficzne, pojawi się Azure Stack.

Jeśli takie podejście do hybrydowej chmury pozwoli klientom szybciej skorzystać z jej zalet, to Chmurowisko jest ZA!

2.       Usługi, usługi… Gdzie są moje usługi? Katalog usług Azure Stack Services.

O usługach dostępnych obecnie w Azure Stack i planach ich rozwoju pisałem już w tym poście: https://chmurowisko.pl/10-ciekawostek-o-azure-stack/.

Podsumowując, w tej chwili katalog usług Azure Stack jest okrojony i dostępny jest jedynie harmonogram usług planowanych do przeniesienia w najbliższej przyszłości. Nie będzie to jednak proste zadanie.

Podczas jednej z sesji Jefferey Snover mówił, że domyślna wielkość rozbudowy Azure to ok. 700 serwerów, podczas gdy w Azure Stack mamy ich od 4 do 16, co mocno ogranicza możliwości implementacji niektórych usług. Zapewne i nad tym aspektem Microsoft będzie musiał mocno popracować.

Czy w Azure Stack pojawią się IoT Hub, Event Hub, Service Bus? Trudno stwierdzić, ale Microsoft słucha swoich klientów. Forum użytkowników dla Azure Stack prężnie się rozwija, warto wyrazić na nim swoje zdanie, przedstawić własne sugestie lub zagłosować na jakiś pomysł pod tym linkiem: https://feedback.azure.com/forums/344565-azure-stack.

3.       RODO, GIODO, KFN i inne – jak to jest ze zgodnością Azure Stack z przepisami?

Nie jesteśmy firmą prawniczą ale… wiemy co nieco również na ten temat.

  • Microsoft zebrał obszerną dokumentację zewnętrzną na temat swoich usług i ich zgodności. Rzuć okiem na portal Trust Center – https://www.microsoft.com/en-us/trustcenter.
  • Dla klientów z branży finansowej, która jest jednym z najbardziej regulowanych sektorów, Microsoft sam przygotował specjalne dokumenty opisujące poziom zgodności usług z regulacjami. Warto porozmawiać ze swoim dostawcą, aby udostępnił Ci taką dokumentację.
  • Porozmawiaj ze swoim działem prawnym czy compliance. Specjaliści pomogą Ci zrozumieć mechanizmy działania i argumentację stojącą za przepisami. Ułatwi Ci to ich akceptację i uchroni przed niepotrzebnym stresem i pomyłkami.
  • Lokalizacja usługi Azure Stack na terenie Polski jest jej strategicznym elementem. Daje nie tylko gwarancję najwyższego poziomu dostępności, ale pozwala też na szybki start z rozwiązaniami w chmurze Microsoft w zgodzie ze wszelkimi rozporządzeniami oraz przepisami obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej.

Niezależnie od tego, jak duży ukłon w Twoją stronę wykonają Beyond.pl czy Microsoft, najważniejsze jest to, co sam zrobisz, by być w zgodzie z przepisami, które obowiązują Twoje przedsiębiorstwo.

To, że dostawca usługi respektuje dane regulacje, nie oznacza jeszcze, że Twój system także spełnia ich wymogi. I to nieważne, gdzie się znajduje – w chmurze, Azure Stack, czy centrum danych.

Pamiętaj o tym!

4.       Ile to wszystko kosztuje i co za to dostanę? Cennik platformy Azure Stack.

Istnieją różne modele płatności za Azure Stack. Możesz zapłacić raz większą kwotę, aby potem móc tworzyć dowolne usługi albo zapłacić mniejszą sumę dostawcy sprzętu, a potem płacić Microsoftowi za wykorzystane i tworzone usługi, podobnie jak w Azure. Wyczerpujące informacje na ten temat znajdują się na oficjalnej stronie producenta: https://azure.microsoft.com/en-us/overview/azure-stack/how-to-buy/.

Nie jesteśmy fanami kupowania serwerów i rozwiązań, jeśli można skorzystać z dostawców, którzy zadbają o to, by usługi pracowały na Twoją korzyść. Beyond.pl dostarczy Ci dedykowane usługi, których cena zależeć będzie od wariantu dopasowanego do Twoich potrzeb: https://www.beyond.pl/microsoft-azure-stack/. W przybliżeniu ceny kształtować się będą podobnie do tych, jakie oferuje Microsoft za usługi Azure w regionie Europy Zachodniej.

Co ważne, Beyond.pl nie sprzedaje Azure Stacka. Otrzymujesz usługi, które na nim pracują i z których korzystasz, a całą brudną robotę zostawiasz dostawcy. To on zadba o to, by wgrać poprawki od Microsoft do Azure Stack, wymienić sprzęt, monitorować pojemność i rozwiązywać awarie, czy dbać o to, by każdy klient dostał tyle mocy, ile potrzebuje. Ty będziesz jedynie korzystał z zarządzanej usługi. O nic innego nie musisz się martwić.

Replikacja na macierzy, dostępność wirtualizatora, czy przeciążenie pamięci na procesorach? Nie po to chmury wymyślono, by dalej martwić się o krzem? O te szczegóły również zatroszczy się Twój dostawca.

5.       Jak zacząć z Azure Stack?

Wiesz już, co to Azure Stack, czym to się je, do czego służy, ile kosztuje. Ale teraz masz Azure, Azure Stack i swoje centrum danych i być może nie jesteś pewny, co z tym wszystkim począć. Ratunku!

Porozmawiajmy. Właśnie dlatego Chmurowisko współpracuje z firmą Beyond.pl i uczestniczy w pierwszym projekcie wykorzystania Azure Stack, by móc odpowiedzieć na każde Twoje pytanie, rozwiać wszelkie wątpliwości i odnieść się do wszystkich technicznych aspektów.

Opracowaliśmy własną metodykę, opartą na rzetelnej wiedzy i latach praktyki, by podpowiedzieć Ci, jak wykorzystać siłę i potęgę Azure oraz gdzie i kiedy wybrać Azure Stack.

Napisz do nas – pomożemy!

PS A już teraz ZAPRASZAMY Cię na kolejny webinar z Maciejem, architektem rozwiązań IT w Beyond.pl, na którym dowiesz się, dlaczego Azure Stack w Beyond.pl to najlepsza droga do hybrydowej chmury i dlaczego porównywanie Azure Stack do wirtualizacji nie ma sensu!

A we wrześniu… szykuj się na wyjątkowe, pierwsze, jedyne i niepowtarzalne szkolenie z Azure Stack w Polsce, które przeprowadzimy wraz z naszymi kolegami z Beyond.pl. Bądź czujny, więcej informacji już wkrótce.

 

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.