Czym Jest Azure Enterprise Portal (i dlaczego rozwiąże on Twoje problemy z billingowym koszmarem)
Spokojny wieczór przy biurku w domu.
A może by tak zacząć używać chmury?
Może Microsoft Azure?
Gdy postanawiamy zacząć pracę z Microsoft Azure jest prosto i przyjemnie. Wyciągamy kartę kredytową, zakładamy konto i siuuuuuu! Piękny świat. Bez granic (oprócz limitu na koncie). Bez ideałów. Bez problemów. Jestem Twórcą!
Aż któregoś dnia postanawiamy wdrożyć Microsoft Azure w naszej organizacji.
Nauczeni własną przygodą proponujemy pracodawcy model z kartą kredytową. Nadal jest pięknie, zaczynamy pierwsze projekty. Pokazujemy reszcie zespołu.
Jest efekt WOW.
Docierają jednak do nas uwagi od dyrektora, aby uważać z finansami.
“Spoko, spoko, dyrektorze… będzie dobrze”.
Aż tu nagle przychodzi pomysł i pytanie, czy możemy mieć drugą subskrypcję? Aby mieć kontrolę nad billingiem, aby budować tam aplikacje niezależne od pierwszej subskrypcji. To może użyjmy drugiej karty kredytowej!
Wszystko OK. Jest dobrze. Uff. Dwa zespoły. Jeszcze to jakoś ogarniamy. I nagle pojawia się nowa inicjatywa. Zróbmy subskrypcję numer 3. Potrzebujemy jej do projektu z partnerem i nie chcemy mieszać nowych zakupów z obecnymi subskrypcjami.
Jednak niespodziewanie przychodzi księgowy i mówi: “Hej, hej dzieciaczki. Co tu się wyprawia? Wysyłacie mi co miesiąc trzy faktury, każdego miesiąca inne, z jakiegoś Microsoftu. Macie 4 miesiące, aby coś z tym zrobić!”
No dobra. Sprawdzamy internety. Ooooo… Znajdujemy Azure w modelu Open – czyli kupony zdrapki i możliwość doładowania naszych subskrypcji. To ciekawe rozwiązanie. Kupimy więc na zapas! Zapytanie do rynku i już mamy ofertę na licencje w modelu Open.
Kupujemy i tworzymy pierwszą subskrypcję do testów. W tym czasie powstały już kolejne 2 subskrypcje podpięte do kart kredytowych. A przy okazji nowy projekt z partnerem w modelu CSP.
Zaczyna robić się duży BAŁAGAN.
I teraz UWAGA. Powyższy przykład jest realnym zagadnieniem występującym w Polsce.
Jak Zarządzać Subskrypcjami, Aby To Miało Ręce i Nogi
Dobra rada – posiadaj jak najmniej opcji zakupu chmury. Dobrze wybieraj pomiędzy kartą kredytową/debetową, modelem Open, a modelem CSP.
A teraz pora na drugi temat – trochę trudniejszy. Naprawdę warto mieć minimalną ilością użytkowników na poziomie głównego admina (lub nadzorcy billingu).
I specjalnie nie wspominam tutaj o użyciu najmniejszej ilości katalogów użytkowników, bo posiadanie kilku Azure AD do zarządzania użytkownikami dla kilku subskrypcji jest nawet wskazane.
Oczywiście pod warunkiem… , że używamy tego samego użytkownika w kilku Azure AD (but don’t try this at home before speaking with a professional). Pozwala to na szybkie przełączanie się pomiędzy BARDZO odizolowanymi środowiskami.
Czy jest inny sposób?
Jest, ale nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Wymagany jest bowiem zakup Azure w modelu Server and Cloud Enrollment (SCE), który można nabyć jako niezależny model lub jako część Enterprise Agreement.
Dlaczego to takie fajne?
Bo dostarcza Enterprise Portal.
A dlaczego EA Portal jest taki fajny?
Dlatego, że EA Portal wprowadza pojęcie kontroli billingu, zarządzani billingiem i zarządzania użytkownikami na poziomie billingu oraz ideę głównych właścicieli subskrypcji. EA Portal udostępnia również kilka istotnych rzeczy:
Enrollment określa umowy z Microsoft, np.: podpisujemy zobowiązanie, że przez 3 lata będziemy w ramach przedpłat dla Microsoft (przez partnera LSP) regulować np. $10,000 rocznie. I tu pojawia się BAJER, ale niesamowicie przydatny. Te pieniądze są w jednym woreczku i z poziomu Enterprise Portal dzielimy je na…
Departamenty, czyli na grupy billingowe w organizacji, w której tworzymy…
Accounts, konta użytkowników, którzy mogą tworzyć….
Subskrypcje, czyli zasoby Azure odizolowane od innych zasobów w innych subskrypcjach.
Korzyści?
- Oddzielona rola osób billing/management od roli technicznych właścicieli subskrypcji,
- Enrollment Admin i Department Admin nie mogą tworzyć subskrypcji,
- Enrollment Admin widzi całe koszta w organizacji z rozbiciem na Department, Account, Subscription, ale też Resource Group, Tag i pojedyncze zasoby,
- Department Admin widzi całe koszta dla swojego Departamentu,
- Mamy jeden poziom fakturowania zewnętrznego (Enterprise Enrollment),
- Możemy tworzyć Accounts (właścicieli subskrypcji), którzy mogą tworzyć własne subskrypcje,
- Możemy migrować subskrypcje pomiędzy Accounts,
- Mamy rozbudowane API billingowe z możliwością podłączenia (click and play) do PowerBI.
Co dalej?
Teraz pozostaje jeszcze optymalny podział docelowych subskrypcji, który jest jedną z ważniejszych aspektów wdrażania Azure w dużych organizacjach. Chętnie pomagamy firmom w tym procesie, bo złe zaprojektowanie podziału Department, Account, Subscription może odbić się czkawką i to bardzo poważną.
Jeżeli chcesz, abym opisał, jak dzielić subskrypcje w modelu Enterprise, to napisz to w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się naszymi doświadczeniami w tym temacie oraz opowiem, na co szczególnie uważać oraz które opcje są najlepsze dla wybranych typów firm.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…
Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.
Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.
Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.